سبد خرید 0

آشنایی با خواص ترشک بندری

752 بازدید
08 مهر 97
قاصدک

آشنایی با خواص ترشک بندری یا ترشک سه برگی

به فارسی ترشک، ترشک شبدری، ترشک سه برگی و در کتب طب سنتی با نام حماض آمده است. در این مطلب خواص ترشک بندری، ترکیبات شیمیایی و نحوه استفاده از آن ذکر می شود.

آشنایی با خواص ترشک بندری

آشنایی با خواص ترشک بندری

مشخصات ترشک بندری

گیاهی است کوچک، یک ساله با ساقه خزنده پوشیده از کرک خاکستری، برگ های آن مانند شبدر است و دارای سه قسمت یا به تعبیری دارای سه برگچه است که خیلی شبیه برگ شبدر است. هر دو طرف برگ ها با کرک ظریفی پوشیده شده است و دارای دمبرگ درازی می باشد، گل های آن زرد رنگ است و گونه دیگری از آن با گل های سفید و صورتی می باشد.

در شمال ایران در گیلان بین رشت، لاهیجان، بندر گز، مینودشت و در سایر نقاط مرطوب شمال ایران و در اطراف تهران و همچنین در جنوب غربی ایران در منطقه کشور در لرستان دیده می شود. در هندوستان و در چین و در مناطق مختلف دیگر عالم نیز می روید.

ترکیبات شیمیایی ترشک بندری

از نظر ترکیبات شیمیایی در گیاه اسید، پتاسیم اکسالات مشخص شده است.

 

همچنین بخوانید:  خواص و مشخصات درخت اقاقیا

 

خواص ترشک بندری

این گیاه را به علت ترشی مطبوع آن کودکان دوست دارند. اغلب مردم این گیاه را با ترکیب ترشک اشتباه می گیرند. در چین از این گیاه به عنوان مبرد و خنک کننده، قاعده آور، مدر و حل کننده سنگ، قابض و بند آورنده خونریزی استفاده می شود و برای معالجه بیماری های ناشی از کمبود ویتامین نیز مصرف می شود. در مورد بیماری های پوستی نظیر جرب و آبسه ها و جراحت های ناشی از گزش حیوانات سمی تجویز می شود. این گیاه از داروهای ضد درد و مسکن و تب بر است. ورم ها را تحلیل می برد و ورم و درد ناشی از کوفتگی و ضربه وارد به اعضا را تحلیل می برد و تسکین می دهد. به عنوان یک حشره کش برای از بین بردن حشره کاترپیلار در دفع آفات کاربرد دارد. جوشانده گیاه را برای رفع انسداد کولون و رفع اسهال خونی می خورند.

اگر تنتور آن را در سرکه گرم کنند مرهم خوبی برای اعضای شکسته است. در هند و چین از جوشانده گیاه برای معالجه ناراحتی های ناشی از کمبود ویتامین ث می خورند. در اندونزی برای التیام زخم های دهان و لثه ها از آرد برنج و برگ های له شده گیاه مایعی تهیه می کنند و دهان را با آن می شویند.

برگ های گیاه را برای تسکین درد معده می خورند و همچنین برای معالجه جرب به کار می رود. در فیلیپین شیره برگ های گیاه را برای پاک کردن زخم و رفع خارش مصرف می کنند. باید توجه شود که مصرف اکسالیک اسید که در این گیاه وجود دارد با دوز بالا و همچنین اسراف در خوردن گیاه سمی است لذا مصرف گیاه باید زیر نظر پزشک باشد.

شیره گیاه و شیره برگ گیاه در چین به عنوان تریاق و ضد سم در موارد مسمومیت های حاصله از سم های جیوه و آرسنیک به کار می رود. ضمنا روی سوختگی پوست در اثر آتش و محل گزیدگی عقرب می مالند بسیار مفید است.

 

از شما متشکریم که تا انتهای این مقاله با ما همراه بودید. سوالات خود را در قسمت “نظرات” با ما در میان بگذارید، همچنین اگر ایده یا نظری در رابطه با این مطلب دارید، خوشحال می شویم آن را با ما در میان بگذارید.

 

گیاه ترشک را با خواص درمان نارسائی عمل دستگاه دفع ادرار، کم اشتهایی، ورم لثه ها، بواسیر، بیماری های پوستی، درمان تشنج، معالجه اسهال و درد کمر، بدون هيچ اسانس و افزودنی شيميايی، از فروشگاه عطارک تهيه نماييد.

توجه

وب سایت عطارک در قبال نسخه ها و داروهای گیاهی پیشنهادی مسئولیتی نداشته و حتما قبل از مصرف با پزشک و یا مشاور طب سنتی مشورت نمایید.

 

راستی! برای دریافت مطالب بروز و جدید در حوزه سلامتی و طب سنتی  در کانال تلگرام عطارک یا پیج اینستاگرام عطارک عضو شوید.

پستهای مرتبط
هیچ نظر ارسال شده است.

| شما هم نظری ارسال کنید.

0