سبد خرید 0

آشنایی بیشتر با گیاه گل گاو زبان

1 بار
01 آذر 96
قاصدک

آشنایی بیشتر با گیاه گل گاو زبان و خواص آن :

گل گاوزبان به فارسی گل گاو زبان و دیم هاج و در کتب طب سنتی با نام های لسان الثور و دیمهاج نام برده می شود، گونه های مختلفه ی آن با نام گل گاو زبان در طب سنتی مستعمل است، در گیاه گل گاو زبان در حدود 30 درصد لعاب، نیترات دو پتاسیم و کمی اسانس و املاح منگنز، منیزیم، اسید فسفریک و مقدار کمی آلانتوان وجود دارد.

خواص گل گاو زبان :

در چین از گل گاو زبان به عنوان معرق و برای نرم کردن سینه به صورت دم کرده مصرف می کنند و در هند به عنوان مدر مصرف می شود و هم چنین دارای خاصیت تصفیه کننده خون می باشد، هم چنین در استعمال خارجی برای رفع و ورم اعضا و مفاصل استفاده می شود.

گل گاو زبان معرق و نرم کننده است و برای تصفیه ی خون بسیار مفید است، آرام بخش بوده و برای تنظیم و تقویت کبد و برونش ها در موارد زکام و تسکین سرفه، بی اختیاری ادرار و انواعی از استسقا مفید است، به علت داشتن خاصیت مدر گل گاو زبان را در شروع بیماری های سرخک و مخملک به منظور دفع سموم از بدن می خورند و در استعمال خارجی برای تحلیل ورم آبسه ها و کاهش درد از آن استفاده می شود.

آشنایی بیشتر با گیاه گل گاو زبان

گیاه تازه گل گاو زبان :

گیاه تازه ی گل گاو زبان از نظر حکمای طب سنتی گرم و تر می باشد و در مواردی خواص آن معتقدند که مدر و معرق و آرام بخش است و مفرح و مقوی اعضای رئیسه ی بدن و مسهل ملایمی برای صفرا و سودا می باشد و برای بیماری های سوداوی، سر سام و با خود حرف زدن، وسواس مالیخولیا، خشونت در گلو و سینه، سرفه، تنگی نفس، یرقان و سنگ کلیه و مثانه اثر مفید دارد ولی مضر طحال است از این نظر باید از صندل سفید استفاده کرد.

دم کرده ی گل گاو زبان همراه با نبات یا شکر یا عسل برای رفع خشونت سینه، قصبه ی ریه و سرفه و تنگی نفس مفید است، مقدار خوراک آن 10 – 25 گرم و به طور دم کرده و خیس کرده 50 – 25 گرم است.

روش تهیه دم کرده گل گاو زبان :

10 -20 گرم برگ گل یا گل خشک گل گاو زبان را در یک لیتر آب جوش دم می کنند و صاف می نمایند، برای عرق کردن و آرامش و لینت مزاج (روانی در شکم) مفید است، اگر دم کرده لیمو ترش اضافه شده و با نبات یا عسل هم شیرین شود در آرامش اعصاب و نشاط تاثیر بیشتری دارد.

   

همچنین بخوانید:  خواص روغن گل گاوزبان چیست؟

   

شربت مرکب گل گاو زبان :

گل گاو زبان 100 گرم، گل بنفشه 50 گرم، بادرنجبویه 35 گرم، گرد هلیله سیاه 35 گرم، افتیمون 35 گرم، ریشه بسفایج 35 گرم، اسطوخودوس 35 گرم، موارد فوق را نیم کوفته نموده با 9 لیتر گلاب بجوشانند تا 3 لیتر شود و پس از صاف کردن با 3 کیلوگرم شکر سرخ مخلوط کرده بجوشانند تا قوام آید و هر بار 50 گرم بنوشند، این شربت ملین و معرق خوبی است.

 

از شما متشکریم که تا انتهای این مقاله با ما همراه بودید. سوالات خود را در قسمت “نظرات” با ما در میان بگذارید، همچنین اگر ایده یا نظری در رابطه با این مطلب دارید، خوشحال می شویم آن را با ما در میان بگذارید.

   

عرق گل گاوزبان را با خواص آرامبخش، نرم کننده، معرق، ادرارآور،(دفع کننده کلرورها)، تصفیه کننده خون، رفع التهاب و ورم کلیه، بدون هيچ اسانس و افزودنی شيميايی، از فروشگاه عطارک تهيه نماييد.

توجه

وب سایت عطارک در قبال نسخه ها و داروهای گیاهی پیشنهادی مسئولیتی نداشته و حتما قبل از مصرف با پزشک و یا مشاور طب سنتی مشورت نمایید.

 

راستی! برای دریافت مطالب بروز و جدید در حوزه سلامتی و طب سنتی  در کانال تلگرام عطارک عضو شوید.

پستهای مرتبط
هیچ نظر ارسال شده است.

| شما هم نظری ارسال کنید.

عطارک
0