سبد خرید 0

ارزش غذایی تخم مرغ و مهم ترین خواص و فواید درمانی آن

1 بار
10 دی 97
قاصدک

خواص تخم مرغ

در اینجا منظور از تخم مرغ، تخم مرغ خانگی است. وزن یک تخم مرغ بطور متوسط 55 گرم است که 7 گرم آنرا پوست و بقیه تقریبا دو ثلثش سفیده و یک ثلثش زرده می باشد و 85 کالری دارد.

مواد تشکیل دهنده و کالری تخم مرغ

درصد قسمت تخم مرغ کامل 74 گرم آب، 8/12 مواد بیاض البیضی، 5/11 چربی، 7/0 گلوسیدی، 81 میلی گرم سدیم، 100 پتاسیم، 54 کلسیم، 13 منیزیوم، 33% منگنز، 7/2 آهن، 253/0 مس، 210 فسفر، 197 گوگرد، 120 کلر، 12/0 ویتامین ب1، 34/0 ویتامین دی، 1/0 نیکوتیل امید، 1/1 میلی گرم ویتامین ای و 1140 واحد ویتامین آ معین شده. پوست تخم مرغ از فسفات و کربنات دو کلسیم و منیزیوم درست شده است و دارای منافع بسیاری است که قسمت درونی آنرا پرده نازکی پوشانیده که از دو ورقه درست شده است و در قسمت تحتانی تخم مرغ فاصله بین آنها محتوی هوا است.

مقدار موادی که در زرده تخم مرغ موجود است:

در زرده تخم مرغ خام درصد گرم : 9/49 گرم آب، 3/16 مواد سفیده ای، 9/31 چربی، 7/0 گرم قند، سدیم 26 میلی گرم، پتاسیم 100، کلسیم 147 منیزیوم 16، آهن 2/7 ، فسفر 586، گوگرد 194، کلر 124 میلی گرم. ویتامین ب2 52/0، ب1 32/0 و مقداری ویتامین ای و دی و 3210 واحد ویتامین آ و درصد گرمش 355 کالری.

ارزش غذایی تخم مرغ

ارزش غذایی تخم مرغ

مقدار موادی که در سفیده تخم مرغ موجود است:

در سفیده تخم مرغ در هر صد گرم : 88 آب، 8/10 سفیده ای؛ یک درصد قند، سدیم 110، پتاسیم 100، آهک 20، منیزیوم 11، آهن 1/0، فسفر 10، گوگرد 208، کلر 161 ویتامین های ب2 23/0، نیکوتیل آمید 8% میلی گرم و هر صد گرمش 47 کالری.

مصارف تخم مرغ

پیشوایان اسلام، برای تخم مرغ مصارفی تعیین نموده اند که بعد از تحقیقات دانشمندان و غذاشناسان، اهمیت این مصارف از نظر خواص و مواد اولیه تخم مرغ فهمیده می شود در روایتی می خوانیم که: در خدمت امام ششم نامی از تخم مرغ برده شد آن حضرت فرمودند غذایی است سبک و هضم آن آسان و جانشین گوشت است ولی زیان گوشت را ندارد.

در هزار و چندین سال قبل که غذاها تجزیه نشده بود، این سخن اعجازآمیز است و از آن دو مطلب استفاده می شود:

1 – تخم مرغ هوس گوشت خواری را از بین می برد زیرا همانطور که انسان گاهی میل به خوردن ترشی و سرکه می کند و گاهی میل به خوردن کباب می کند گاهی هم هوس خوردن گوشت می نماید. کسی که احساس می کند که متمایل به گوشت است و دسترسی به گوشت پیدا نمی کند تخم مرغ بخورد.

2 – با مقیاس علوم روز، تخم مرغ از لحاظ داشتن مواد سفیده ای که پایه ساختمان سلول ها هستند، نظیر و شریک گوشت است، امام (علیه السلام) تخم مرغ را جانشین گوشت قرار داده و آن را با روغن یا چربی یا غذا و میوه دیگری مقایسه نکرده است.

همچنين بخوانيد : تخم مرغ غنی ترین منبع پروتئین

و در روایت دیگر چنین آمده است:

راوی حدیث می گوید خدمت امام هشتم (علیه السلام) از کمی اولاد شکایت کردم آن حضرت در جواب گلایه من دو اندرز فرمود: یکی طبی و دیگری اخلاقی، در مورد پند اخلاقی فرمود: استغفار کن کنایه از اینکه خواسته ات را بعنوان گله و شکایت از خدا بیان ننما در مورد پند طبی فرمود تخم مرغ را با پیاز بخور.

ما می دانیم که تخم مرغ تاثیر فراوان در ازدیاد خون دارد و به همین دلیل می گویند چربی زرده از گلسترین ولستین درست شده که دومی 9/8 درصد آن را تشکیل داده و در تقویت قوای جنسی و ساختن اسپرماتوزئید موثر می باشد.

و نیز می گویند:

لستین غذای سلول های عصبی بوده؛ در کم خونی های مغزی و ضعف سلسله اعصاب موثر است به شرط آنکه مرغ دهاتی بوده باشد نه ماشینی یعنی با دانه و گیاه پرورش یافته باشد نه با استخوان و خون و روغن ماهی و انتی بیوتیک.

و نیز می گویند:

زیاده روی در خوردن تخم مرغ ابتلای به بیماری های قلبی و تصلب شرایین را آسان می سازد. زرده تخم مرغ سبک و زود هضم اما سفیده آن سنگین و دیرتر هضم می گردد. تایید این موضوع را که زرده تخم مرغ زودتر از سفیده آن هضم می گردد از دانشمندان دیروز و امروز بشنویم. همان اندازه که زرده خام خوردن مفید است، سفیده خام خوردن زیان آور بوده باید کاملا سفت شده میل نمود.

محمد زکریای رازی، طبیب عالیقدر ایرانی می گوید:
  • سفیده تخم مرغ تولید بلغم لزج و غلیظ در بدن نموده باید از آن پرهیز نمود.
  • سفیده و سرکه سازگار نیستند و با هم جسم سخت بدست می آید که هضمی مشکل دارد.
  • بر عکس زرده و سرکه به هضم و جذب کمک می کنند.
  • سفیده با نمک و روغن زیتون معتدل بوده و هضم و دفع خوبی دارد.

خريد لوبیا چیتی

لوبیا چیتی را با خواص درمان آکنه و جوش صورت، سوختگی، بیماری های قلبی، دیابت، اسهال، اگزما، سکسکه، روماتیسم و ​​سیاتیک، بدون هيچ اسانس و افزودني شيميايي، از فروشگاه عطارک تهيه نماييد.

 @attarak_ad

توجه

وب سایت عطارک در قبال نسخه ها و داروهای گیاهی پیشنهادی مسئولیتی نداشته و حتما قبل از مصرف با پزشک و یا مشاور طب سنتی مشورت نمایید.

 

راستی! برای دریافت مطالب بروز و جدید در حوزه سلامتی و طب سنتی  در کانال تلگرام عطارک عضو شوید.

پستهای مرتبط
هیچ نظر ارسال شده است.

| شما هم نظری ارسال کنید.

عطارک
0