سبد خرید 0

ازگیل ژاپنی را بشناسیم

1 بار
10 مهر 97
قاصدک

ازگیل ژاپنی را بشناسیم و با فواید آن آشنا شویم

به فارسی ازگیل ژاپنی نامیده می شود. درختی است همیشه سبز گل های آن در زمستان می شکفد و در خرداد ماه میوه آن می رسد. برگ های آن بیضی دراز، ضخیم و چرمی به رنگ سبز زیبا به طول 15 -20 سانتیمتر، گل های آن سفید معطر و میوه آن گوشتی زرد رنگ در ابعاد آلو، کمی کوچکتر و داخل آن دانه هایی قرار دارند. این درخت بومی چین و ژاپن است و در سرتاسر هند نیز می روید. در ایران چند واریته آن در باغ های شمال کشور پرورش داده می شوند. تکثیر آن از طریق کاشت بذر و یا خوابانیدن شاخه آن است.

ازگیل ژاپنی را بشناسیم

ازگیل ژاپنی را بشناسیم

ترکیبات شیمیایی ازگیل ژاپنی

از نظر ترکیبات شیمیایی مواد عامل عمده میوه رسیده آن که لذیذ است و به عنوان میوه خورده می شود عبارت است از : لوولوز، سوکروز و مالیک اسید، در غشای میوه نارس آن آمیگدالین وجود دارد. در تخم آن هم ماده سمی آمیگدالین یافت می شود. در برگ های آن دی – سوربیتول، اسکوربیک اسید دیاستاز و ویتامین ب وجود دارد.

در گزارش بررسی های دیگری در مورد ترکیبات شیمیایی آن چنین آمده است، در میوه ازگیل ژاپنی سیتریک اسید، سوکسینیک اسید، اکسیداز،  آمیلاز، اینورتاز و ویتامین ث وجود دارد. در برگ های آن دی – سوربیتول، اسکوربیک اسیداکسیداز و ویتامین ب یافت می شود. در دانه های میوه چند ساپونین، امیگدالینف امولسین و هایدروسیانیک اسید وجود دارد. به علاوه در ساپونین، امیگدالین، امولسین و هایدروسیانیک اسید وجود دارد. به علاوه در دانه های گیاه و در برگ های جوان گیاه سیانوژنتیک گلی کوزید مشخص شده است.

در هر یک صد گرم میوه خام ازگیل ژاپنی موادی همچون آب 86 گرم، پروتئین 0/4 گرم، قند 9/5 گرم، کلسیم20 میلی گرم، فسفر 36 میلی گرم، آهن 0/4 میلی گرم، پتاسیم 348 میلی گرم، ویتامین آ 670 و ویتامین ث یک میلی گرم وجود دارد.

 

همچنین بخوانید : ازگیل میوه ای عجیب و پرخاصیت

 

خواص ازگیل ژاپنی

میوه ازگیل ژاپنی که معمولا در اواخر بهار می رسد و می چینند تلخ است و برای ناراحتی های ریه ها و معده مفید است. برگ های آن برای رفع اخلاط حلق، تب شدید و تهوع تجویز می شود. در برگ های آن مقدار قابل ملاحظه ای ساپونین است و به همین دلیل به طور وسیعی برای معالجه برونشیت های مزمن و سرفه مفید است و معمولا برای معالجه بیماری بری بری تجویز می شود زیرا مقدار زیادی ویتامین ب دارد.

جوشانده برگ های جوان آن که خوب پخته و له شده باشد به عنوان معرق مصرف می شود. جوشانده برگ های آن را به عنوان مشروب خنک کننده و برای پیشگیری از آفتاب زدگی، گرمازدگی، وبا و اسهال خونی می خورند. در استعمال خارجی با جوشانده برگ های آن زخم ها را شست و شو داده و برای التیام زخم و بند آوردن خونریزی بینی و زخم های آبله مصرف می کنند زیرا برگ ها قابض و خنک کننده است.

معمولا برگ های قابض این گیاه در طب سنتی مصرف می شود ولی گل ها و میوه و قسمت داخلی پوست گیاه نیز خواصی دارد. تخم آن نیز برای تهیه دارویی به نام شیره بادام به کار می رود. میوه آن خوردنی است و تشنگی و تهوع را رفع می کند و سرفه را تسکین می دهد. ریه و قلب را نرم می کند، جوشانده گل ها و برگ آن مخلوط با عسل برای معالجه آسم و تسکین درد غدد پستان مفید است.

توجه:

اسراف در خوردن میوه آن عوارض جانبی دارد و برای طحال مضر است. در چین مرسوم است پوست ساقه درخت را جویده و آب آن را می بلعند و معتقدند که فورا آشفتگی و قی را تسکین می دهد. مصرف این گیاه باید با احتیاط و در حد مجاز زیر نظر پزشک متخصص انجام گیرد.

 

معجون ضد آسم و آلرژی

معجون ضد آسم و آلرژی را با خواص تسکین آسم و بیماری های تنفسی و تنگی نفس، بدون هیچ اسانس و افزودنی شیمیایی، از فروشگاه عطارک تهیه نمایید.

خرید معجون ضد آسم و آلرژی

توجه

وب سایت عطارک در قبال نسخه ها و داروهای گیاهی پیشنهادی مسئولیتی نداشته و حتما قبل از مصرف با پزشک و یا مشاور طب سنتی مشورت نمایید.

 

راستی! برای دریافت مطالب بروز و جدید در حوزه سلامتی و طب سنتی  در کانال تلگرام عطارک عضو شوید.

پستهای مرتبط
هیچ نظر ارسال شده است.

| شما هم نظری ارسال کنید.

عطارک
0