سبد خرید 0

اصول کلی برای حل اختلافات زناشویی

1 بار
01 آوریل 19
بهاره
,,

اصول کلی برای حل اختلافات زناشویی و خانوادگی

مشاجره و اختلافات بخشی از زندگی زناشویی هستند اما نکته مهم نوع برخورد با این اختلافات است. بسیاری از زوجین به جای حل مسئله، صورت مسئله را پاک می کنند و به نوعی اختلافات آن ها تبدیل به خاکستر زیر آتش می شود. قبل از حل مسائل زناشویی، علت اختلافات باید شناسایی شود که عمدتا ریشه و علل آن ها عبارتند از: عدم شفافیت و سوءتفاهم، عدم شنوایی در شنیدن و درک طرف متقابل و حالت تدافعی گرفتن. شاید بیش از نیمی از اختلافات با بر طرف کردن این مشکلات از بین برود. اما بهترین راهکار برای حل اختلافات زناشویی چیست؟ برای پاسخ به این سوال تا انتهای این مقاله ما را همراهی کنید.

 

اصول کلی برای حل اختلافات زناشویی

اصول کلی برای حل اختلافات زناشویی

 

اصول کلی برای حل اختلافات زناشویی و خانوادگی

1- عینک بدبینی را بردارید

بایستی خوشحال باشیم که متفاوت هستیم و گاهی با هم اختلاف پیدا می کنیم. زیرا در غیر این صورت، زندگی بسیار کسل کننده و ملال آور می شد و در ضمن به یمن چنین اختلافاتی است که می توانیم رشد کنیم.

2- با عصبانیت و ناراحتی به رختخواب بروید

به عنوان یک اصل کلی، زن و شوهر بایستی در صورت مواجهه با هر مشکل و اختلافی آن را تا قبل از رفتن به رختخواب در همان روز، طرح کرده باشند، حتی اگرساعات متوالی زمان ببرد (به استثنابرخی مشکلات). البته طرح مسئله لزوما به منزله حل مسئله نیست. زیرا بسیاری از مشکلات و اختلافات قابل رفع نیستند و صرف آگاهی طرفین از آن و تا حد امکان رعایت حق و حقوق یکدیگر و سازگاری نسبی باعث فروکش نمودن مشکلات خواهد شد.

3- به دنبال مشکل باشید نه یکدیگر

در مشاجره هابایستی به دنبال ریشه ها، علل و راه حل مشکلات گشت نه مقصر، گناهکار، محکوم کردن و برنده شدن . همچنین بابستی در هر جلسه تا حد امکان از طرح مسائل گذشته خودداری نمود.

4- با گوش جان بشنوید

تا زمانی که نتوانسته اید خود را در موقعیت او را قرار دهید و احساس و نظر او را به طور کامل درک کنید، از هر نوع پاسخ و کلامی خودداری کنید. همسرتان بایستی به معنی واقعی دریابد که او را گوش داده و دک کرده اید. مشغول کاری بودن، عدم نگاه مستقیم، به دنبال پاسخ گشتن، جملاتی نظیر تو نبایستی این طوری فکر کنی همگی نشانه این هستند که شما او را نشنیده اید.

5- خود را به درستی ابراز کنید

هر چه صدایتان بلندتر باشد، احتمال شنیده شدن حرف هایتان کمتر خواهد بود. تمرین کنید حتی با وجود عصبانیت کلام، نظر و احساس خود را با صدایی آرام ولی استوار و کاملا شفاف، ساده و مستقیم بزنید. از هر گفتاری که بوی تهدید، سرزنش و بی احترامی می دهد جدا خودداری کنید. حتی الامکان انتظار خود را به طور مثبت بیان کنید. اگر نپرسید و نخواهید، چیزی بدست نخواهد آورد.

 

همچنین بخوانید:  حل مسائل و مشکلات مادی زوجین

 

6- مطلق فکر نکنید و پیش داوری نکنید

حتی حس های پنج گانه هم گاهی اشتباه می کنند تا حه برسد به استنباط، عقیده و ایده هایمان. حتی در مواردی که نزدیک به صددر صد در مورد مسئله ای مطمئن هستید این احتمال را بدهید که ممکن است اشتباه کرده باشید و آماده پذیرش قصور و یا اشتباه خود باشید و شجاعانه اصلاحات لازم را انجام دهید.

7- قانون پنج به یک را رعایت کنید

زمانی می توان روی یک نکته یا رفتار و یا ویژگی منفی همسرتان انگشت بگذارید و متذکر شوید که در آن روز قبلا حداقل پنج ویژگی و نکته مثبت او را بر شمرده و مورد ستایش قرار داده باشید.

8- روش کنترل عصبانیت و ابراز خشم را بیاموزید

در زمان عصبانیت به دلیل فعالیت بیشتر لایه ها پایین تر مغز (بعد احساسی و حیوانی) و فعالیت کمتر قسمت های قشری مغز (مراکز تعقل و تفکر) بحث و تصمیم گیری در این شرایط معمولا غیر سازنده خواهد بود. کنترل و هدایت عصبانیت نیاز به تمرین زیادی دارد و به سادگی به دست نمی آید. اگر توان کنترل خشم خود را ندارید از همسرتان بخواهید ادامه بحث به زمان دیگر (ولی در همان روز) موکول شود.

9- راه حل های ممکن را لیست کنید

در ابتدا ممکن است هر یک از طرفین فقط یک پاسخ و راه حل برای مشکل و اختلاف خود در ذهن داشته باشند اما با طرح مسئله و رد و بدل نظرات و افکار، معمولا راه حل های متعددی به ذهن هر دو نفر خواهد رسید.

 

اصول کلی برای حل اختلافات زناشویی

اصول کلی برای حل اختلافات زناشویی

 

10- به نتیجه گیری برسید

زمانی کار تمام شده تلقی می شود که از مشاجره و اختلاف به یک نتیجه گیری مشترک رسیده باشید. برای رسیدن به چنین مرحله ای بایستی دو طرف دارای چند پیش شرط و ویژگی باشند: توانا، دانا، صادق و مهربان.

11- مسئولیت خود را بپذیرید

یکی از اجزا لازم برای خوشبختی پذیرش مسئولیت اعمال، رفتار، افکار و تصمیم های خود است. پذیرش اشتباه نشانه ضعف نیست بلکه فرصتی برای اصلاح و به جلو رفتن و توانمندتر شدن است. شاید بیشتر اختلافات زناشویی با پذیرش اشتباه زن یا شوهر به مرحله بحرانی و آسیب زا نرسد.

12- ستایش و سپاسگزاری کنید

در فرصت ها و زمان های مناسب از همسرتان بخاطر تعهدات برآورده شده و پایبندی به آن ها قدرانی و تشکر کنید و بیشتر شدن علاقه و محبت تان را نشان دهید.

چند نکته:

  • در بسیاری از موارد طرح درست مشکل و مسئله خود به خود باعث حل شدن آن می شود.
  • افراد ممکن است به راحتی نظر وعقیده قبلی خود را عوض کنند و به صرف حرف و قول های قبلی، نبایستی مطمئن بود که فرد در مراحل بعدی زندگی بر عهد و پیمان خود بماند (مهم است که دریابیم آیا فرد مخاطب ما انسان قابل اعتماد و استواری هست یا نه)
  • انتظار این را داشته باشید که نکات منفی و بد همسرتان، پس از ازدواج و در زندگی ١٠ تا ٢٠ درصد بیشتر از آنچه شود که در دوران آشنایی و نامزدی متوجه آن ها شده بودید.
  • در بسیاری از موارد، ما مجبور هستیم که به جای انتخاب میان خوب و بد دست به انتخاب بد و بدتر بزنیم.
  • هر مسئله ای، تقریبا همیشه دارای راه حل های مختلفی است و فقط کمتر از ۵٪؜ چیزهای دنیا مطلق است.

 

خرید معجون اعصاب

معجون اعصاب را با خواص تقویت اعصاب، آرامبخش، ضد استرس، بدون هیچ اسانس و افزودنی شیمیایی، از فروشگاه عطارک تهیه نمایید.

@attarak_ad

 

از شما متشکریم که تا انتهای این مقاله با ما همراه بودید. لطفا سوالات خود را در قسمت “نظرات” با ما در میان بگذارید، همچنین اگر ایده یا نظری در رابطه با مطلب حاضر دارید، خوشحال می شویم آن را با ما در میان بگذارید.

توجه

وب سایت عطارک در قبال نسخه ها و داروهای گیاهی پیشنهادی مسئولیتی نداشته و حتما قبل از مصرف با پزشک و یا مشاور طب سنتی مشورت نمایید.

 

راستی! برای دریافت مطالب بروز و جدید در حوزه سلامتی و طب سنتی  در کانال تلگرام عطارک عضو شوید.

پستهای مرتبط
هیچ نظر ارسال شده است.

| شما هم نظری ارسال کنید.

عطارک
0