سبد خرید 0

افسردگی پس از زایمان و عوامل مرتبط با آن

1 بار
02 تیر 97
قاصدک

افسردگی اساسی پس از زایمان

افسردگی از شش ماه اول پس از زایمان ظاهر می شود و نسبت به غم مادری و افسردگی پس از زایمان با فاصله طولانی تری بروز می کند. معمولا در سومین هفته پس از زایمان به آرامی ظاهر و تا هفته ششم پس از زایمان علائم خود را بروز می دهد. این اختلال عمدتا با بی علاقگی مادر به فرزند و زندگی، بی تفاوتی، بدبینی به اطرافیان، فقدان انرژی، ناتوانی در تطابق با موقعیت خود، احساس بی کفایتی، لذت نبردن از فعالیت های معمولی، بی خوابی، کاهش اشتها و شکایت های جسمی متعدد نگرانی بیش از حد مادر در مورد سلامتی کودک و مراجعه مکرر به پزشک می باشد.

مادر از خستگی شدید و ناتوانی در نگهداری نوزاد و سایر فرزندان شکایت دارد و اغلب در برقراری ارتباط با کودک دچار مشکل است و این موضوع اعتماد به نفس او را بیشتر کاهش داده و افسردگی را شدت می بخشد. معمولا تحریک پذیر شده و حالت تهاجمی دارد و ترس در مورد از دست دادن کنترل و احتمال آسیب رسانی به کودک خود را داشته و یا فکر آسیب رساندن به خود و کودک خود را دارد. زیرا به علت بیماری دچار هیجان می شود یعنی اختلال تفکر بصورت یک عقیده یا فکر غلط که با منطق نیز قابل اصلاح نیست ظاهر می شود.

افسردگی پس از زایمان و عوامل مرتبط با آن

افسردگی پس از زایمان و عوامل مرتبط با آن

در این شرایط درمان فرد باید به تیم روانپزشکی واگذار شود و غالبا مادران افسرده روز به روز بیشتر دچار گیجی می شوند و قدرت تمرکز حواس آنان ضعیف تر شده و ممکن است این علائم با احساس گناه از رفتار خود همراه شود و بر روابط مادر و فرزند تاثیر گذاشته و به صورت محافظت شدید کودک تا بی توجهی فیزیکی و عاطفی نسبت به کودک وسعت یابد. در بعضی مطالعات نیز بیان شده است مادرانی که بیشتر از دو سال برای باردار شدن انتظار کشیده اند ممکن است بیشتر در معرض این اختلال باشند.

مشخصات شخصی که از لحاظ روانی سالم است :

 • آنچه را که هست قبول کند و بداند که زندگی مطلوب و دلخواه، خیالی بیش نیست و همیشه یک نوع ناتمامی و نقص در همه جا وجود دارد.
 • به انجام یک کار معتقد است و پر توقع نیست.
 • شخص سالم از استقلال فردی خود آگاه است.
 • در برابر پیش آمدها و وقایع معمولی روزانه احساس قدرت می کند و زندگی را زیبا و سالم می بیند.

 

همچنین بخوانید: آرامش بخش های فوق العاده قوی

 

 • از زندگی بیشتر راضی است و اظهار خوشی می کند و کمتر ناراضی و دلگیر است.
 • می تواند مناسبات دوستانه و صمیمانه با دیگران برقرار سازد.
 • شخص سالم عهده دار زندگی خویشتن است.
 • خود و دیگران را دوست دارد و از محبت کردن به آنها لذت می برد.
 • هم در میان جمع احساس خوشی می کند و هم در تنهایی.
 • دیگران را تحقیر نمی کند و برای خود مزیت اضافی قائل نمی شود.
 • خود مختار، متکی به خود و مستقل است.
 • از موقعیت جدید احساس رضایت و لذت دارد.

همیشه آرامش، یکی از گمشده های مهم بشر بوده و به هر دری می زند تا آن را پیدا کند. عدم آرامش و دلهره نقش بسیار مهمی در اختلال سلامت روانی و ایجاد بیماری های روانی فرد دارد.

 

از شما متشکریم که تا انتهای این مقاله با ما همراه بودید. سوالات خود را در قسمت “نظرات” با ما در میان بگذارید، همچنین اگر ایده یا نظری در رابطه با این مطلب دارید، خوشحال می شویم آن را با ما در میان بگذارید.

 

بابونه گاوی را با خواص درمان میگرن، درمان آرتریت روماتوئید، درمان سرطان، مسکن طبیعی، رفع اضطراب و افسردگی، درمان آکنه و جوش صورت، پیشگیری از آسم، بدون هيچ اسانس و افزودنی شيميايی، از فروشگاه عطارک تهيه نماييد.

توجه

وب سایت عطارک در قبال نسخه ها و داروهای گیاهی پیشنهادی مسئولیتی نداشته و حتما قبل از مصرف با پزشک و یا مشاور طب سنتی مشورت نمایید.

 

راستی! برای دریافت مطالب بروز و جدید در حوزه سلامتی و طب سنتی  در کانال تلگرام عطارک عضو شوید.

پستهای مرتبط
هیچ نظر ارسال شده است.

| شما هم نظری ارسال کنید.

عطارک
0