سبد خرید 0

بادیان ختائی را بشناسیم

0 بار
05 شهریور 97
قاصدک

بادیان ختائی را بشناسیم.

به فارسی و در کتب طب سنتی بادیان ختائی، انیس ستاره ای و انیس چینی ذکر می شود.

مشخصات بادیان ختائی

بادیان ستاره ای درختچه ای با برگ های همیشه سبز است. میوه آن سخت و قهوه ای رنگ است و پس از رسیدن به شکل یک ستاره باز می شود و دارای 6 – 12 پره است. گل های آن زرد رنگ و از فاصله دور شبیه نرگس می باشد. درختچه انیس ستاره ای از سال ششم شروع به میوه دادن می کند و ممکن است تا 100 سال عمر کرده و میوه بدهد. درخت 25 ساله آن هر سال در حدود 30 کیلوگرم میوه خشک می دهد که 2/5 – 3 درصد اسانس انیس از آن گرفته می شود. این اسانس از نظر ترکیب و نوع عطر و خواص بسیار شبیه اسانس بادیان رومی است. ژاپنی ها از سوزاندن پوست تنه درخت انیس ستاره ای به صورت بخور معطر استفاده می کنند. بادیان ستاره ای بومی چین و هند و چین است و ضمنا پرورش داده می شود.

بادیان ختائی را بشناسیم

بادیان ختائی را بشناسیم

خواص بادیان ختائی

اسانس بادیان ستاره ای محرک و ضد روماتیسم است. معمولا برای معطر کردن نوشیدنی به کار می رود ولی مصرف بیش از حد مجاز آن خطرناک است. خوردن مقدار مجاز آن زیر نظر پزشک موجب تسهیل تنفس و تسریع گردش خون و تنظیم ضربان قلب می شود و به طور کلی یک احساس راحتی و شادی به انسان می دهد. خوردن مقدار زیاد و خارج از حد مجاز آن سمی است و ایجاد لرزش، رعشه، مسمومیت و هجوم خون به مغز و حتی تشنج های صرعی می کند. در هند و چین از تخم بادیان ستاره ای به عنوان مقوی معده و بادشکن و محرک و ضد انگل استفاده می کنند و برای معالجه کولیک، تهوع و سیاه سرفه، خناق، فتق، یبوست و تسکین قی کردن و تب از آن استفاده می شود. سایر قسمت های گیاه نیز مستعمل است، برگ ها، پوست و چوب آن برای معالجه روماتیسم و لومباگو (دردهای شدید کمر که منشا آن ستون فقرات بوده که در اثر جابه جا شدن مفاصل و یا دردرماتیسم بروز می کند) مصرف می شود.

 

همچنين بخوانيد :   ۱۲ مزیت استفاده از روغن خراطین (روغن زالو)

 

بادیان ستاره ای یا بادیان ختائی طبق نظر حکمای طب سنتی از نظر طبیعت نسبتا گرم و خشک است. مقوی معده و هاضمه می باشد و برای رفع بادهای جمع شده در معده و هضم غذای سنگین اثر مفید دارد. در عین حال مدر نیز می باشد. اگر به طور خام خورده شود تشنگی می آورد و ممکن است سردرد ایجاد کند به این دلیل باید برای تهیه انواع شکل های دارویی آن ابتدا میوه ها را تفت داد و سپس مصرف نمود.

روش تهیه عرق بادیان ستاره ای : مقدار مورد نظر میوه بادیان ستاره ای را گرفته و آن را نیم کوب کرده و مدت 12 ساعت در آب صاف و تمیز می خیسانند بعد آن را تقطیر می کنند در حدی که معادل هر واحد بادیان ستاره ای 4 واحد مقطر به دست آید. این عرق را مقدار کمی در شربت های محرک داخل کرده و میل می کنند.

روش تهیه جوشانده بادیان ستاره ای : 10 گرم بادیان ستاره ای را با 1000 گرم آب مخلوط کرده جوشانده و صاف می کنند و در عرض روز فنجان فنجان مصرف می کنند.

 

روغن بادام شيرين

روغن بادام شيرين را با خواص تقويت اعصاب، رفع بي خوابي، پرپشت شدن ابرو و مژه، رفع التهاب معده، تميزکننده پوست و مو، رشد مجدد مو، حاوي ويتامين هاي Eو B، بدون هيچ اسانس و افزودني شيميايي، از فروشگاه عطارک تهيه نماييد.

خريد روغن بادام شيرين

 

توجه

وب سایت عطارک در قبال نسخه ها و داروهای گیاهی پیشنهادی مسئولیتی نداشته و حتما قبل از مصرف با پزشک و یا مشاور طب سنتی مشورت نمایید.

 

راستی! برای دریافت مطالب بروز و جدید در حوزه سلامتی و طب سنتی  در کانال تلگرام عطارک عضو شوید.

پستهای مرتبط
هیچ نظر ارسال شده است.

| شما هم نظری ارسال کنید.

عطارک
0