سبد خرید 0

با گیاه هاماملیس و خواص آن آشنا شوید

5344 بازدید
18 مهر 97
بهاره
,

در این مقاله با گیاه هاماملیس و خواص آن آشنا شوید

هاماملیس (Hamamelis virginiana) گیاهی است از خانواده انجیلی، توی یا هاماملیس(Hamameliaceae) است. در فارسی به آن فندق جادویی یا فندق افسونگر می گویند. درختچه ای به ارتفاع 2 تا 3 متر و بعضا 5 تا 7 متر که مخصوص جنگل ها است. این درختچه، شاخه های متعدد و انحنا پذیر و برگ های ساده، خشن و منفرد، به رنگ سبز یا سبز مایل به قهوه ای و یا مایل به زرد دارد. راه شناسایی برگ هاماملیس از دیگر برگ های مشابه مانند برگ فندق، ظاهر آن از جمله اندازه و عرض، کناره دندانه ای موجدار و فرم رگبرگ های آن است.

با گیاه هاماملیس و خواص آن آشنا شوید

با گیاه هاماملیس و خواص آن آشنا شوید

 

گل های زرد رنگ آن به صورت دسته های کوچکی، محصور در براکت فلس مانند سه قسمتی، در محور ساقه ظاهر می شود. هر گل دارای 4 کاسبرگ و 4 گلبرگ باریک و مچاله شده، به رنگ زرد روشن همراه با 8 پرچم کوچک کوتاه است. در بین این 8 پرچم، آن هایی که در فواصل گل برگ ها قرار گرفته اند، زایا و بقیه عقیم هستند. تخمدان مادگی آن 4 خامه و میوه اش پوشینه است. پس از رسیدن میوه نیز دانه های آن با شدت به خارج پرتاب می شوند.

هاماملیس بومی آمریکا و کانادا است و در کشورهای اروپایی هم کشت می شود.بیشترین بهره برداری از برگ هاماملیس در کشور های آمریکا و کانادا صورت می گیرد. رشد کامل این گیاه 10 تا 20 سال است.

 

همچنین بخوانید: خواص بی نظیر عرق فراسیون برای بدن

 

اندام مورد مصرفی گیاه هاماملیس برگ آن می باشد. برگ های آن در ابعاد متفاوت رشد می کنند، قسمت تحتانی برگ روشن تر از قسمت فوقانی است، برگ نازک است و کناره آن کمی دندانه ای است. تراکم کرک ها در ناحیه رگبرگ اصلی است و در قسمت تحتانی برگ نقاط تیره ای به کمک ذره بین دیده می شوند. دارای مزه ای قابض و بدون بو است. البته در بعضی موارد از پوست و شاخه آن نیز برای مصارف دارویی استفاده می شود. این گیاه را می توان به شکل ضماد یا دمنوش مصرف نمود.

پوست و برگ این گیاه حاوی بیش از 10 درصد ترکیبات تانن ها (بیشتر کاتشین تانن ها و کمتر گالوتانن ها) می باشد. برگ های آن حاوی روآنتو سیانیدین ها، ‌الاجیتان ها و نیم درصد اسانس روغنی شامل سافرول و ایونون هستند. پودر هاماملیس به رنگ سبز قهوه ای و بدون بو است و طعم آن کمی قابض است.

خواص گیاه هاماملیس

خواص گیاه هاماملیس به شرح زیر است:

  • به عنوان بهبود دهنده زخم ها است.
  • در درمان التهاب های چشمی موثر است.
  • خاصیت ضدعفونی کنندگی دارد.
  • در درمان التهاب های پوستی و مخاطی موثر واقع می شود و برای از بین بردن جوش صورت کارساز است.
  • برای ترک های عفونی پوست به ویژه کف پا موثر است.
  •  ضد هموروئید و بواسیر است.
  • بندآورنده خون (ضد خونریزی) است.
  • به صورت ضماد برای کاهش درد دندان بسیار مفید است.
  • اسهال را بر طرف می کند.
  • از پوست و برگ آن همزمان برای درمان گزیدگی حشرات استفاده می شود.

نکته:

مصرف بیش از حد هاماملیس قابض (یبوست آور) است و همچنین ایجاد تهوع و استفراغ می کند. دقت کنید که برگ های هاماملیس با برگ های فندق اشتباه گرفته نشوند.

 

از شما متشکریم که تا انتهای این مقاله با ما همراه بودید. سوالات خود را در قسمت “نظرات” با ما در میان بگذارید، همچنین اگر ایده یا نظری در رابطه با این مطلب دارید، خوشحال می شویم آن را با ما در میان بگذارید.

 

زرین گیاه را با خواص كاهش تب، درمان درد مفاصل و روماتیسم، تقویت کننده حافظه، درمان بیماری ام اس، تسریع جریان خون، درمان سرگیجه، درمان وزوزگوش، بدون هیچ اسانس و افزودنی شیمیایی، از فروشگاه عطارک تهیه نمایید.

توجه

وب سایت عطارک در قبال نسخه ها و داروهای گیاهی پیشنهادی مسئولیتی نداشته و حتما قبل از مصرف با پزشک و یا مشاور طب سنتی مشورت نمایید.

 

راستی! برای دریافت مطالب بروز و جدید در حوزه سلامتی و طب سنتی  در کانال تلگرام عطارک یا پیج اینستاگرام عطارک عضو شوید.

پستهای مرتبط
هیچ نظر ارسال شده است.

| شما هم نظری ارسال کنید.

0