سبد خرید 0

بیماری پوستی جرب زدگی یا گال چیست؟

1 بار
09 اکتبر 18
بهاره

بیماری پوستی جرب زدگی یا گال چیست؟ (راه های درمان آن)

جرب زدگی یا گال (Scabies Disease یک عفونت انگلی پوست است که توسط انگلی که قابل انتقال (مسری) است و جرب نام دارد ایجاد می شود. جرب جنس ماده متعلق به گونه انگل سارکوپتیس اسکبی (Sarcoptes scabiei ) است.

 

بیماری پوستی جرب زدگی یا گال چیست؟

بیماری پوستی جرب زدگی یا گال چیست؟

 

علت ها و علایم

این انگل به داخل لایه سطحی پوست و به ویژه در ترک هایی که در بدن وجود دارند، نقب می زند. در آنجا تخم گذاری می کند و نوزادان آن در ظرف چند روز از تخم بیرون آمده و اطراف یک پیاز مو را که در حال بیرون آمدن از پوست است، محاصره می کنند. بدن نسبت به این انگل با ایجاد واکنش ازدیاد حساسیت واکنش نشان می دهد که در نتیجه آن خارش شدید بوجود آمده و موجب انتشار بیشتر و عفونت ثانویه توسط میکروب های دیگر می شود. این خارش در طول شب افزایش می یابد و تخم ها روی ملحفه و رواندازها افتاده و به سایر افراد خانواده انتقال می یابند. خارش آن قدر شدید است که گاهی اوقات پوست، زخم به نظر می رسد. این عفونت با خطوط نازک مومی و یا نقب هایی که در طرفین انگشتان، در پرده های بین انگشتان دست و پا، سطوح داخلی مچ دست، آرنج ها، زیربغل، زانوها، ناحیه دور کمر و هاله روی پستان، تشخیص داده می شود. وقتی که عفونت ثانویه اتفاق می افتد، تشخیص آن به عنوان جرب زدگی دشوارتر است.

 

همچنین بخوانید : خارش پوست خود را با گیاه سگ زبان درمان کنید!

 

درمان ها

  • بهترین درمان برای جرب زدگی ها، خمیر برگ زیتون تلخ است که از برگ های تازه یا خشک زیتون تلخ به همراه مقادیر مساوی پودر زردچوبه که با روغن خردل مخلوط شده، درست شده باشد. این خمیر باید روی بدن قرار گرفته و به مدت حدود یک ساعت به حال خود رها شده باشد. سپس فرد باید حمام کند. این کار را به مدت 7-10 روز تکرار کند تا زمانی که همه ضایعات التیام یافته باشند. لباس ها باید بعد از آن که در آب جوش حاوی زیتون تلخ خیس شوند، شسته و آبکشی شوند. به طور همزمان، بیمار باید وادار به نوشیدن یک قاشق غذاخوری از جوشانده برگ یا پوست درخت زیتون تلخ شود. روغن خردل ممکن است برای برخی پوست ها تحریک کننده باشد. بنابراین نباید برای مدت زیاد روی بدن بماند.
  • خمیر برگ زیتون تلخ فقط با زردچوبه و بدون روغن خردل می تواند درست شود. در این حالت بیمار باید حمام کند، این خمیر را همه جای بدن خود بمالد، بین انگشتان، لای پنجه های پا و غیره و اجازه دهد تا خشک شود. سپس او باید لباس های تمیز بپوشد. روز بعد او نباید حمام کند بلکه دوباره باید خمیر تازه مالیده شود. این کار باید برای 3 روز انجام شود. روز چهارم، بیمار باید یک حمام آب گرم کرده و لباس های تمیز بپوشد.
  • پوست خشک درخت انجیر می باید به نرمی پودر شده و با یک الک ریز، الک شود و به عنوان یک پودر روی ضایعات جرب زدگی پاشیده شود.
  • عصاره برگ درخت گز روغنی را با مقدار مساوی روغن کنجد مخلوط کرده و بجوشانید تا همه آب آن خشک شود. آن را سرد کرده و نگهداری نمایید و هر روز روی قسمت های آلوده قرار دهید. هر دوی این مواد خاصیت ضد میکروبی قوی داشته و روغن کنجد خاصیت حشره کشی نیز دارد.
  • روغن گل میخک را با چند قطره روغ زیتون مخلوط کرده روی نواحی زخم بگذارید. روغن گل میخک روی پوست سوزش ایجاد می کند بنابراین بهتر است به تنهایی استفاده نشود. علاوه بر این می توان از روغن های درخت چای و روغن زیتون هم بهره برد.

 

روغن سیاه دانه

روغن سیاه دانه را با خواص جلوگیری از سفیدی زودرس موهای سر، رفع کرم های معده، از بین بردن زگیل و ترک دست و پا، تقویت کننده موهای نازک و شکننده، تمیز کننده کلیه و مجاری ادرار، بهبود آرتروز و روماتیسم، بدون هیچ اسانس و افزودنی شیمیایی، از فروشگاه عطارک تهیه نمایید.

خرید روغن سیاه دانه

 

توجه

وب سایت عطارک در قبال نسخه ها و داروهای گیاهی پیشنهادی مسئولیتی نداشته و حتما قبل از مصرف با پزشک و یا مشاور طب سنتی مشورت نمایید.

 

راستی! برای دریافت مطالب بروز و جدید در حوزه سلامتی و طب سنتی  در کانال تلگرام عطارک عضو شوید.

پستهای مرتبط
هیچ نظر ارسال شده است.

| شما هم نظری ارسال کنید.

عطارک
0