سبد خرید 0

18 خواص ترخون برای سلامتی و پوست و مو که نمی دانید

808 بازدید
05 شهریور 0
مروارید

18 خواص ترخون برای سلامتی و پوست و مو که نمی دانید

ترخون تازه فقط در بهار و تابستان در آب و هوای سرد موجود است. این گیاه مانند گیاهان دیگر، به آسانی در دسترس نیست. این گیاه در پخت و پز یک گیاه همه کاره است و می توان از آن در بسیاری از موارد استفاده کرد، از جمله در تخم مرغ، مرغ، ماهی، سبزیجات و سس ها و می توان آن را به انواع غذاها اضافه کرده و چه به صورت تازه و چه به صورت خشک از آن استفاده کنید. این مقاله درمورد خواص ترخون و 18 فایده ترخون برای سلامتی و پوست و مو می باشد، پس با ماهمراه باشید؛

 

خواص ترخون ؛ 18 فایده ترخون برای سلامتی و پوست و مو

خواص ترخون ؛ 18 فایده ترخون برای سلامتی و پوست و مو

 

18 فایده ترخون برای سلامتی و پوست و مو

1. حاوی مواد مغذی مفید اما کم کالری

ترخون کالری و کربوهیدرات کمی دارد و حاوی مواد مغذی است که می تواند برای سلامتی شما مفید باشد. اگرچه مقدار این مواد مغذی در ترخون قابل توجه نیست، اما این گیاه برای سلامت کلی شما مفید است.

حاوی منگنز

منگنز یک ماده مغذی ضروری است که در سلامت مغز، رشد، متابولیسم و ​​کاهش استرس اکسیداتیو در بدن نقش مهمی دارد.

آهن

آهن کلید عملکرد سلول ها و تولید خون است و کمبود آهن می تواند منجر به کم خونی، خستگی و ضعف شود.

پتاسیم

پتاسیم یک ماده معدنی مهم برای عملکرد مناسب قلب، ماهیچه ها و اعصاب است.

2. کاهش فشار خون

تحقیقات نشان داده است که گیاه ترخون می تواند فشار خون را کاهش دهد.

 

همچنین بخوانید: خواص ترخون و فواید درمانی آن برای حفظ سلامت بدن

 

3. خواص ترخون برای کاهش قند خون

این گیاه می تواند با بهبود حساسیت به انسولین به کاهش قند خون کمک کند. انسولین هورمونی است که به رساندن گلوکز به سلول های شما  کمک می کند تا بتوانید از آن برای انرژی استفاده کنید. عواملی مانند رژیم غذایی و التهاب می تواند منجر به مقاومت به انسولین شود که منجر به افزایش سطح گلوکز می شود. مشخص شده است که ترخون دارای خواصی است که به بهبود حساسیت به انسولین و نحوه استفاده بدن از گلوکز کمک می کند.

طبق مطالعه ای که برای دوره هفت روزه و بر روی حیوانات مبتلا به دیابت انجام شد، عصاره ترخون در مقایسه با دارونماها، غلظت گلوکز در خون را 20 درصد کاهش می دهد.

در مطالعه ای دیگر کسانی که روزانه 1000 میلی گرم ترخون قبل از صبحانه و قبل از شام دریافت می کردند، کاهش قابل توجهی در ترشح انسولین داشتند و این امر می تواند به حفظ تعادل قند خون در طول روز کمک کند. بنابراین ترخون می تواند با بهبود حساسیت به انسولین و نحوه متابولیسم بدن به کاهش قند خون کمک کند.

4. ترخون الگوی خواب را بهبود بخشده و تنظیم می کند

کمبود خواب با پیامدهای نامطلوبی برای سلامتی همراه است و می تواند خطر بیماری هایی مانند دیابت نوع 2 و بیماری های قلبی را افزایش دهد. تغییر در برنامه های کاری، سطح بالای استرس یا شیوه زندگی شلوغ می تواند به کاهش کیفیت خواب و یا بی خوابی منجر شود.

قرص های خواب آور اغلب به عنوان کمک خواب استفاده می شوند اما می توانند منجر به عوارضی از جمله افسردگی یا سوء مصرف مواد شوند. ترخون مدتهاست که به عنوان درمانی برای مشکلات مختلف سلامتی، از جمله کمبود خواب استفاده می شود.

این گیاه می تواند اثر آرام بخشی داشته و کیفیت خواب را بهبود بخشد، اگرچه این مزیت بالقوه هنوز در انسان مورد مطالعه قرار نگرفته است.

5. خواص ترخون برای افزایش اشتها

بی اشتهایی می تواند به دلایل مختلفی مانند سن، افسردگی یا شیمی درمانی رخ دهد. عدم تعادل بین هورمون های گرلین و لپتین می تواند منجر به کاهش اشتها شود. گرلین هورمون گرسنگی است، در حالی که لپتین به عنوان هورمون سیری شناخته می شود. هنگامی که سطح گرلین افزایش می یابد، گرسنگی را تحریک می کند. برعکس، سطوح بالای لپتین باعث احساس سیری می شود و ترخون با کاهش سطح لپتین اشتها را افزایش می دهد.

یک مطالعه روی موش ها نقش عصاره ترخون را در تحریک اشتها مورد بررسی قرار داد، نتایج کاهش ترشح انسولین و لپتین و افزایش وزن بدن را نشان داد و این نتایج نشان می دهد که عصاره ترخون می تواند به افزایش احساس گرسنگی کمک کند.

 

همچنین بخوانید: نحوه استفاده از گشنیز برای جلوگیری از ریزش مو و تقویت ریشه مو

 

6. تسکین دردهای پوکی استخوان

ترخون از دیرباز در طب سنتی سنتی برای درمان درد استفاده می شده است.

یک مطالعه 12 هفته ای به بررسی تاثیر عصاره ترخون و تاثیر آن بر درد و خستگی 42 نفر مبتلا به آرتروز می پردازد. افرادی که 150 میلی گرم عصاره ترخون را دو بار در روز مصرف کردند، در مقایسه با افرادی که 300 میلی گرم دو بار در روز دارونما مصرف کردند، علائم قابل توجهی را مشاهده کردند.

مطالعات دیگری نیز روی موش ها نشان می دهد که ترخون در درمان درد مفید است و پیشنهاد شده است که از آن به عنوان جایگزینی برای روش های غیر سنتی کنترل درد استفاده شود و مکمل های غذایی حاوی ترخون می تواند برای کاهش درد ناشی از بیماری هایی مانند پوکی استخوان مفید باشد. 

7. دارای خواص ضد باکتریایی

امروزه فشارهای فزاینده ای بر شرکت های مواد غذایی وجود دارد تا از مواد افزودنی طبیعی به جای مواد شیمیایی مصنوعی برای حفظ غذا استفاده کنند. اسانس های گیاهی یکی از جایگزین های محبوب هستند.

یک مطالعه به بررسی اثرات اسانس ترخون بر روی استافیلوکوکوس اورئوس و اشرشیاکلی (دو باکتری که باعث بیماری های ناشی از غذا می شوند) پرداخت. برای این تحقیق، 15 میلی لیتراسانس ترخون به پنیر سفید ایرانی اضافه شد و نتایج نشان داد که تمام نمونه های دارای اسانس ترخون یک اثر ضد باکتریایی روی هر دو سویه باکتریایی نشان دادند و محققان به این نتیجه رسیدند که ترخون می تواند یک نگهدارنده غذایی موثر برای موادی مانند پنیر باشد. از آنجا که ترخون طعم ظریفی دارد، می توان از آن در انواع غذاها استفاده کرد.

8. خواص ترخون برای سلامت قلب 

ترخون اغلب در رژیم غذایی مدیترانه ای برای سلامت قلب استفاده می شود. مزایای سلامتی این رژیم نه تنها به انواع غذا بلکه به گیاهان و ادویه های مورد استفاده نیز مربوط می شود.

9. کاهش التهاب

سایتوکاین ها پروتئین هایی هستند که می توانند در ایجاد التهاب نقش داشته باشند. یک مطالعه بر روی موش ها پس از مصرف عصاره ترخون به مدت 21 روز، کاهش قابل توجهی در سایتوکاین ها نشان داد.

 

خواص ترخون ؛ 18 فایده ترخون برای سلامتی و پوست و مو

خواص ترخون ؛ 18 فایده ترخون برای سلامتی و پوست و مو

 

سایر مزایای بالقوه ترخون برای سلامتی

10. از ترخون در طب سنتی برای درمان ناراحتی معده و سندرم روده تحریک پذیر، درمان سکسکه، سو هاضمه استفاده می شود.

11. مقادیر بالای فیبر موجود در این گیاه به بهبود هضم غذا کمک می کند و با بهبود حرکات روده به درمان و پیشگیری از یبوست کمک می کند.

12. بخور با برگ های ترخون تازه به دلیل آنتی اکسیدان های موجود در آن، به پاک سازی پوست و رفع سلول های مرده و آلودگی ها کمک می کند.

13. به بهبود گردش خون در پوست سر کمک می کند و فولیکول های مو را تقویت کرده و باعث افزایش رشد مو می شود.

14. در طب سنتی از ترخون برای درمان دندان درد استفاده می شود و مقادیر بالای اوژنول موجود در ترخون مانند داروی بی حسی عمل می کند.می توانید برای درمان سریع دندان درد تعدادی برگ تازه ترخون را بجوید.

15. ترخون به دلیل خواص ضد باکتریایی خود، باعث کاهش پلاک و احتمال پوسیدگی دندان می شود.

16. دارای خواص ضد عفونی کننده قوی بوده و به کاهش باکتری ها در دهان کمک می کند و بوی بد دهان را برطرف می کند.

17. حاوی ویتامین آ می باشد و به تقویت بینایی کمک می کند و خطر ابتلا به آب مروارید و دژنراسیون ماکولا را کاهش می دهد.

18. ترخون یکی از گیاهان قاعده آور طبیعی است و به تنظیم چرخه ی قاعدگی کمک می کند.

طریقه نگهداری

ترخون تازه را می توان چهار تا پنج روز در یخچال نگهداری کرد، در حالی که ترخون خشک را می توان در محل تاریک و خنک تا چهار تا شش ماه نگهداری کرد.

 

از شما متشکریم که تا انتهای این مقاله با ما همراه بودید. سوالات خود را در قسمت “نظرات” با ما در میان بگذارید، همچنین اگر ایده یا نظری در رابطه با این مطلب دارید، خوشحال می شویم آن را با ما در میان بگذارید.

 

ترخون خشک را با خواص تسکین درد دندان، افزایش اشتها، درمان قاعدگی های نامنظم، کاهش خطر حمله قلبی، جلوگیری از رشد سلول های سرطانی، تنظیم و درمان دیابت یا قندخون، پیشگیری از کم خونی، رفع سکسکه، درمان نفخ شکم، بدون هيچ اسانس و افزودنی شيميايی، از فروشگاه عطارک تهيه نماييد.

توجه

وب سایت عطارک در قبال نسخه های پیشنهادی و داروهای گیاهی ذکر شده، مسئولیتی نداشته و بهتر است قبل از استفاده، با پزشک و یا مشاور طب سنتی در تماس باشید.

پستهای مرتبط
هیچ نظر ارسال شده است.

| شما هم نظری ارسال کنید.

0