سبد خرید 0

خواص دارویی و درمانی خردل

0 بار
28 سپتامبر 17
عطارک

خواص دارویی و درمانی خردل

نکاتی مفید درباره خردل که لازم است، بدانیم !

خردل گیاهی است از تیره شبو و برگ های بدون کرک و گل های زرد رنگ دارد. دانه آن دارای گلوکزیدی به نام سینیگروزید است که محرک هاضمه می باشد. دانه گیاه خردل و به خصوص خردل سیاه به صورت چاشنی، ادویه  و گاهی به صورت دارو مورد استفاده قرار می گیرد، طبیعت آن گرم و خشک بوده است.

قسمت های مورد استفاده خردل :

برگ و تخم (ریشه و گل برخی از آنها مصرف طبی دارد.)

مواد اصلی و موثر در خردل :

گلوکوزینولات ها، بوبولین ها، موسیلاژ، ایزوتیوسیانات ها، ایندول ها، پالمتیک اسید، اولئیک اسید، لینولئیک اسید، روغن آلیسن.

اجزا و ارزش غذایی خردل :

برگ خردل سبز منبع عالی ویتامین های آ، ث، فولات و ای، منگنز و فیبر غذایی است.

اثرات و مصارف طبی خردل :

ضدسرطان، افزایش جریان خون (مصرف موضعی)، مدر، ضد میکروب، مسکن، تهوع آور، محرک، شیر افزا (ریشه)، دفع کننده حشرات (تساعد بوی ناخوش برای حشرات از پوست)، ملین، تعریق زا.

فوائد و موارد مصرف خردل:

پیشگیری و کمک به درمان سرطان، کمک به کاهش چربی خون، کمک به درمان بیماری های مفصلی از جمله روماتیسم(مصرف موضعی و خوراکی آن)، کمک به درمان برونشیت و عفونت ریوی (مصرف موضعی)، افزایش اشتها، درمان ریزش مو (مصرف موضعی روغن خردل )، کمک به درمان آسم (خردل سبز)، پیشگیری از تصلب شرایین.

 

همچنین بخوانید : راز گل سرخ

 

فراموش نکنیم :

  • خردل به دلیل طبیعت گرمی که دارد در امراض سرد مزاج سر و معده و کبد و طحال مفید بوده ذهن را روشن و حافظه را زیاد و هضم غذا را آسان می سازد.
  • برگ خردل سبز اگر قبل از گل دادن برداشت شود، تقریبا فاقد ماده سمی (ایزوتیوسیانات) بوده و در غیر این صورت از زیاده روی در مصرف خردل خودداری کنید.
  • مصرف خردل سیاه در کودکان (کمتر از 6 سال) و زنان حامله، بیماران با زخم گوارشی و یا التهاب کلیوی توصیه نمی شود.
  • مقدار اگزالات خردل (برگ آن) نسبتا بالا بوده و بهتر است افراد با سابقه سنگ کلیه (نوع کلسیمی) از زیاده روی در مصرف خردل خودداری کنند.
  • خردل حاوی مواد گواترزا بوده و افراد مستعد باید از زیاده روی در مصرف آن خودداری کنند (مگر اینکه ید کافی دریافت کنند).
  • برای از بین بردن بوی مواد قبلی موجود در بطری کمی پودر خردل بهمراه آب داغ در بطری بریزید و محکم هم بزنید و سپس کامل بشویید. این عمل بلادرنگ بو را از بین خواهد برد.

 

خواص دارویی و درمانی خردل

نرم کننده و حالت دهنده مو با خردل

روغن خردل برای درمان موهای آسیب دیده هم بسیار عالی و مفید فایده است. مقدار روغن خردل در کف دست بریزید، کف دست را به هم بمالید و سپس موها را خوب با روغن ماساژ دهید. روغن خردل تا مدت هشت ساعت روی مو بماند، بعد از آن با شامپو و نرم کننده بشویید. روغن خردل به موها نرمی و شادابی و درخشندگی می بخشد.

ماسک زیبایی با خردل

خردل علاوه بر بهبود طعم غذا و دسرها، تاثیر مثبتی روی پوست به ویژه صورت نیز دارد. شما می توانید مایه تهیه شده از خردل و کمی آب را بروی پوست مالیده و پس از چند دقیقه بشویید، این ماسک زیبایی که با خردل تهیه شده پوست صورت را نرم و شاداب خواهد کرد. توجه کنید که این ماسک برای پوست های خیلی حساس توصیه نمی شود.

عرق برگ زیتون، بدون هیچ اسانس و افزودنی شیمیایی را از فروشگاه عطارک تهیه نمایید.

عرق برگ زیتون

توجه

وب سایت عطارک در قبال نسخه های پیشنهادی و داروهای گیاهی ذکر شده مسئولیتی نداشته و باید با پزشک و یا مشاور طب سنتی در تماس باشید.

پستهای مرتبط
هیچ نظر ارسال شده است.

| شما هم نظری ارسال کنید.

عطارک
0