سبد خرید 0

خواص درختچه نارمشک را بشناسیم

1 بار
01 شهریور 97
قاصدک

درختچه نارمشک را بشناسیم

گیاهی است به صورت درخت کوچک در ابعاد درخت انار و معمولا قسمتی از این درخت که دارو می باشد و در طب سنتی مستعمل است، گل ها و غنچه های باز نشده آن است که در ابعاد یک نخود به رنگ سرخ مایل به زردی و معطر و خوشبو می باشد و به همین دلیل آن را نارمشک که همان مشک انار است نامیده اند. این درخت دارای چوب بسیار سخت و در عین حال خوشبو است که چون خوب صیقل می شود در نجاری زینتی کاربرد دارد. بوی غنچه و چوب این درخت شبیه بوی انیس است. به فارسی و در کتب طب سنتی آن را نار مشک می نامند.

این درخت بومی شبه قاره هند است و تا شبه جزیره مالایا انتشار دارد و در جاوه کاشته می شود. از نظر وجود این درخت در ایران، وجود آن را در خراسان ذکر کرده و در مخزن الاسرار نیز آمده است که در خراسان می روید.

خواص درختچه نارمشک را بشناسیم

خواص درختچه نارمشک را بشناسیم

کاربرد و خواص درختچه نارمشک

در برمه از گل های آن به عنوان قابض و از برگ های آن برای معالجه گزش مار استفاده می شود. در شبه جزیره مالایا از گل های خشک آن به عنوان دارو استفاده می شود و معمولا برای تقویت مادران پس از تولد نوزاد تجویز می شود که بخورند. در اندونزی از غنچه های باز نشده درخت و از گل های آن و از اتامین های معطر گل و یا از گل های محتوی آلات نر له شده گل از همه آن ها داروهای مختلفی و همچنین مواد و ترکیبات آرایشی و مرهم و روغن های مالیدنی درست می کنند. از مغز هسته له شده میوه درخت در استعمال خارجی به صورت ضماد برای التیام زخم استفاده می کنند و همچنین این ضماد برای التیام و فروکش کردن تاول به کار می رود.

از روغن دانه های آن روی موضع های ناراحت پوست و تحریک شده و تاولی می مالند و ضمنا از این روغن در موارد روماتیسم نیز روی اعضای دردناک مالیده می شود. در هند از گل های آن به عنوان قابض و برای تقویت معده و تسکین سرفه های توام با ناراحتی و خشونت سینه استفاده می شود. له شده گل ها را با کره و کمی شکر مخلوط کرده و خمیری درست می کنند و در موارد بواسیر خونی می مالند. از غنچه های باز نشده برای قطع اسهال خونی خورده می شود.

 

همچنين بخوانيد :   چگونه بوهای بدن را از بین ببریم ؟!

 

دیگر خواص نارمشک

پوست درخت قابض و معطر است و آن را مخلوط با زنجبیل به عنوان معرق تجویز می کنند. از برگ های درخت و له شده برگ و گل در موارد گزش مار و عقرب استفاده می شود. از نظر طبیعت نار مشک طبق نظر حکمای طب سنتی کمی گرم و خشک است و از نظر خواص معتقدند که خوردن غنچه های باز نشده و گل های آن برای مالیخولیا و وسواس و تقویت کبد و معده و روده ها در اشخاص سرد مزاج مفید است. از ضماد له شده گل ها برای خشک کردن و التیام زخم ها و جراحت ها استفاده می شود و از پاشیدن گرد آن نیز در همین مورد استفاده می شود.

نکته: نار مشک مضر مثانه است و خوردن و یا مالیدن آن ایجاد زردی رنگ صورت می کند از این نظر باید با روغن بادام مصرف شود مقدار خوراک آن 8-10 گرم است.

 

خرید نارمشک

نارمشک را با خواص درمان رماتیسم، قطع خونریزی های داخلی، تقویت زنان پس از زایمان، درمان مالیخولیا، تقویت معده، تقویت روده و تقویت قلب، بدون هيچ اسانس و افزودنی شيميايی، از فروشگاه عطارک تهيه نماييد.

@attarak_ad

 

از شما متشکریم که تا انتهای این مقاله با ما همراه بودید. لطفا سوالات خود را در قسمت “نظرات” مطرح نموده و همچنین اگر ایده یا نظری در رابطه با این مطلب دارید، خوشحال می شویم آن را با ما در میان بگذارید.

توجه

وب سایت عطارک در قبال نسخه ها و داروهای گیاهی پیشنهادی مسئولیتی نداشته و حتما قبل از مصرف با پزشک و یا مشاور طب سنتی مشورت نمایید.

 

راستی! برای دریافت مطالب بروز و جدید در حوزه سلامتی و طب سنتی  در کانال تلگرام عطارک عضو شوید.

پستهای مرتبط
هیچ نظر ارسال شده است.

| شما هم نظری ارسال کنید.

عطارک
0