سبد خرید 0

خواص درمانی بی نظیر خرنوب

1 بار
09 دسامبر 17
قاصدک

با خواص درمانی بی نظیر خرنوب آشنا شویم

خرنوب درختی است مانند درخت گردو و دارای گل های زرد و نوعی قرمز آتشی، و انواع مختلفی دارد، این گیاه حاوی ماده روغنی، یک ماده رنگی، دو ماده سمی سیتیزین و دیگری به نام آناژیری می باشد. میوه های آن در غلاف دراز مانند باقلا جا دارد و مزه اش شیرین است و با وجود شیرینی از دیگر شیرینی ها سردتر است، حاوی مواد قندی ولی نشاسته کمتر است، دارای ویتامین آ، ب، ث زیادی، کلسیم، منیزیوم، آهن و دارای مواد صمغی است که در آن فسفر به صورت فیتین یافت می شود که خاصیت آن خیلی بیشتر از فیتین های مصنوعی است . در برگ ها ی این گیاه 22 درصد تانن و در میوه آن نیز 41 درصد تانن یافت می شود. خرنوب بومی نواحی مدیترانه ست و کشورهای حوزه دریای مدیترانه از خواص درمانی بی نظیرش اطلاع کافی را داشته و در اشکال مختلف استفاده می نمایند، بطور مثال در کشور ترکیه شیره خرنوب طرفداران بیشماری دارد.

خواص درمانی بی نظیر خرنوب

خواص درمانی بی نظیر خرنوب

خواص خرنوب :

سرد و خشک است. برگ، ساقه، ریشه و دانه این گیاه اثر مسهل و ضد کرم دارند و مصرف آن به طور زیاد قی آور و قاعده آور است. پوست این گیاه مدر و قابض، ضد کرم و در درمان سرفه، برونشیت، اسهال های ساده، استسقا و آب آوردن انساج مفید واقع می شود. برگ ها هم قابض و مقوی کبد است. میوه خشک این گیاه بسیار قابض و به علت دارا بودن مواد قندی مغذی است و به مصارف خانگی می رسد و به عنوان مقوی تصفیه کننده خون و یا حتی به عنوان تقویت کودکان و چاق شدن و اشتها آور، پودر میوه را به شیر کودکان اضافه می نمایند. مصرف خرنوب در سل ریوی توصیه نمی شود.

 


همچنين بخوانيد : چه بخوريم تا سالم بمانيم

 

 • در محیط روده عمل می نماید، سموم را جذب و اسهال را متوقف می کند و از استفراغ کودکان شیر خوار جلوگیری می کند و در آنتریت و گاستر این کودکان موثر است.
 • در استعمال خارجی، له شده برگ های تازه گیاه را به صورت ضماد برای التیام زخم ها استفاده می کنند.
 • دم کرده خرنوب : به صورت 8 تا 16 گرم ساقه، برگ، ریشه این گیاه به عنوان مسهل استفاده می شود. این دم کرده را باید در عسل یا شربت ساده مخلوط کرد.
 • مقدار مجاز خوراکی عصاره پوست، یک دهم درصد تا سه دهم درصد گرم برای اسهال، عصاره میوه نیم گرم تا یک گرم می باشد.
 • اگر مقداری از برگ آن را ساییده و با آن دندان را مسواک بزنید، برای استحکام لثه ها و جلای دندان ها و درد دندان مفید است.
 • اگر خرنوب بری را بکوبید، در آب بخیسانید و لباس رنگی را با آن خیس کنید، باعث ثبات رنگش می شود.

نوعی خرنوب، که خرنوب شامی یا پارسی و کورک هم نام دارد و خشک شده آن بهتر از تر است، بر پشت و شکم می بندند و معده را بگزد و باعث ادرار بول می شود، اما مضر معده و خشک کننده اعصاب بوده و مصلح آن لعاب به دانه به همراه نبات است.

نوعی دیگر از خرنوب به نام نبطی قطع کننده خون هر اندامی است و برای زردی و یرقان و دل درد و دل پیچه و در جهت منع ادرار حیض سودمند است و آن را قرط وسط یا امغیلان هم گویند و پوست انتهای غلاف از بین برنده دندان کرم خورده است. اگر این نوع را با حنا مخلوط کرده و به موی سر بمالید باعث رشد مو می شود و از سفید شدن مو جلوگیری می کند و مالیدن آن برای خستگی و درماندگی و تقویت اندام موثر است.

 

شیره خرنوب دارای ویتامین آ، ب، ث، کلسیم، منیزیوم، با خواص تحریک اسپرم، بهبود کیفیت اسپرم، درمان مشکلات تنفسی، ضد اسهال، کاهنده کلسترول بد و  افزاینده کلسترول خوب را می توانید از فروشگاه عطارک تهیه نمایید.

شیره خرنوب

 

توجه

وب سایت عطارک در قبال نسخه های پیشنهادی و داروهای گیاهی ذکر شده مسئولیتی نداشته و باید با پزشک و یا مشاور طب سنتی در تماس باشید.

پستهای مرتبط
1 نظر ارسال شده است.

| شما هم نظری ارسال کنید.

 1. کیانمهر علوی
  28 می 2018

  با سلام ممنون بابت مطالب خوبتون

عطارک
0