سبد خرید 0

خواص درمانی ریشه گیاه خیار وحشی

0 بار
28 آوریل 18
قاصدک

آشنایی با گیاه خیار خر یا خیار وحشی :

با نام های دیگر خر خیار، خیار دشتی، خیار وحشی، سماهنک، کموزسگی، کموزکول، قثاالحمار، مشط الذئب شناخته می شود. گیاهی است علفی و چند ساله که ساقه های آن نسبتا ضخیم، خوابیده و پوشیده از کرک های زبر و خشن است. برگ های آن متناوب، پهن، دارای بریدگی های کم عمق با دمبرگ دراز، پوشیده از کرک و پیچک می باشد. گل های آن کوچک و زرد است که نر و ماده جداگانه روی یک پایه قرار دارند.

میوه آن شبیه بلوط دراز است و پس از رسیدن رنگ آن سبز مایل به زرد پوشیده از تارهای زبر و طعم آن بسیار تلخ می باشد. دانه های داخل میوه قهوه ای تیره است و پس از رسیدن میوه سوراخی در محل اتصال میوه به دم گل ایجاد شده و تخم ها با سرعت و شدت و با صدا به خارج پرتاب می شوند. ریشه ی آن بزرگ و سفید است. این گیاه در هرزویل در ارتفاعات هفتصد متری و در ارسباران در جنگل حسن بگلو دیده می شود.

خواص میوه خیار خر (خیار وحشی):

دارای طبیعت گرم و خشک است، پاک کننده دماغ است، مسهل قوی و مسهل صفرا، بلغم خام و زردآب می باشد، برای درمان لقوه، فلج، سل، کزاز، سردرد، درد مفاصل، نقرس، سیاتیک، سرفه سرد، تنگی نفس، گازها و بادهای غلیظ، استسقا، یرقان سیاه و بواسیر مفید است، سنگ کلیه و مثانه را خرد می کند، قاعده آور و ادرار آور می باشد.

تذکر : برای اشخاص گرم مزاج مضر است و عکس العمل شدید ایجاد می کند.

خواص درمانی ریشه گیاه خیار وحشیطرز تهیه عصاره خیار وحشی :

خیار وحشی کاملا رسیده را بریده و روی تورهای سیمی یا الک یا پارچه ای ریخته و با فشار عصاره ی آن را از صافی بگذرانید، بعد آب شیرین زلال و خالص روی آن ریخته، بگذارید ته نشین شود، بعد آب روی آن را دور بریزید و این کار را دوباره انجام دهید، ته نشین مرحله دوم عصاره آن است.

خواص عصاره خیار وحشی :

تازه ی آن را با عسل یا روغن زیتون مخلوط کنید و به صورت قطره استفاده نمایید. برای درمان ورم های حنجره و دیفتری نافع است. عصاره تازه را با روغن زیتون یا روغن زنبق مخلوط کرده و به وسیله ی پر مرغ تمیز شده آن را بر انتهای زبان و اطراف آن بمالید قی آور است، اگر اثر نکرد سرکه رقیق بخورید و در آب سرد بنشینید و آب سرد هم بر سر بریزید و مجددا مالیدن آن را تکرار کنید تا نتیجه بدهد، اگر قی بسیار شدید شد، برای جلوگیری و تسکین آن روغن زیتون بخورید. تازه آن را با شیر مادر دختر دار مخلوط کرده و در بینی بچکانید سردرد تمام سر و سردردهای مزمن را تسکین می دهد.

تذکر :

این عصاره را هیچ وقت تنها مصرف نکنید، همیشه موقع مصرف آن صمغ عربی یا نشاسته ضمیمه نمایید، اگر به تنهایی مصرف شود عکس العمل شدید ایجاد می کند و باعث دلپیچه و دل درد می شود. برای اشخاص گرم مزاج مضر است و عکس العمل شدید ایجاد می کند.

 


همچنين بخوانيد :   آشنایی با انواع خیار

 

خواص درمانی ریشه خیار خر :

  • یک تا یک و نیم گرم از آب افشرده ی ریشه آن را بخورید، مسکن درد است، برای درمان استسقا و یرقان سیاه موثر می باشد.
  • پنج گرم از آن را نیم کوب کرده و دم کنید، آب صاف کرده آن را بنوشید، برای درمان جذام نافع است.
  • یکصد گرم از کوبیده شده ی آن را که بسیار نرم شده باشد با هفتصد گرم آب انگور مخلوط کنید و آن مقدار را چهار قسمت کرده و هر روز یک قسمت از آن را به هم زده و ناشتا بخورید، برای درمان استسقا بسیار نافع است.
  • پنج گرم از گرد شده ی آن را بخورید، مسهل بلغم خام و صفرا و زردآب می باشد، بدون اینکه به معده ضرر برساند.
  • ضماد پخته ی آن با سرکه یا آب انگور برای تسکین درد پشت و نقرس سرد نافع است.
  • با آب دم کرده آن تنقیه کنید برای درمان سیاتیک بسیار نافع است.

تذکر :

برای اشخاص گرم مزاج مضر است و همچنین مصرف زیاد آن باعث عکس العمل شدید می شود و ایجاد دلپیچه و دل درد می شود. مصلح آن قنطوریون رقیق، مرمکی، زعفران، سنبل الطیب، دارچین، انیسون، تخم کرفس، جاوشیر، سکنجبین، ترب، حب بلسان، نشاسته، صمغ عربی یا آب و عسل است.

 

عرق خارشتر را با خواص دافع سنگ هاي کليه و مثانه، شستشو دهنده کليه ها، مفيد جهت سياه سرفه و سلامتي کليه ها، تقويت اعمال کليه، بدون هيچ اسانس و افزودني شيميايي، از فروشگاه عطارک تهيه نماييد.

خريد عرق خارشتر

توجه

وب سایت عطارک در قبال نسخه ها و داروهای گیاهی پیشنهادی مسئولیتی نداشته و حتما قبل از مصرف با پزشک و یا مشاور طب سنتی مشورت نمایید.

 

راستی! برای دریافت مطالب بروز و جدید در حوزه سلامتی و طب سنتی  در کانال تلگرام عطارک عضو شوید.

پستهای مرتبط
هیچ نظر ارسال شده است.

| شما هم نظری ارسال کنید.

عطارک
0