سبد خرید 0

خواص و مضرات گیاه چوبک

0 بار
20 مرداد 97
قاصدک

خواص و مضرات گیاه چوبک را بشناسیم !

تعدادی از گیاهان هستند که سابقا از ریشه آن ها به علت داشتن ماده ساپونین برای شستن و تمیز کردن لباس مانند صابون استفاده می کرده اند.

ترکیبات شیمیایی

از نظر ترکیبات شیمیایی در ریشه گیاهان چوبک ایران ماده ساپونین و غیره یافت می شود.

خواص و کاربرد گیاه چوبک

ریشه چوبک ها از نظر طبیعت گرم و خشک است و خواص آن عطسه آور می باشد و سکسکه را تسکین می دهد. مدر و قاعده آور است و برای خرد کردن سنگ مثانه مفید است. ریختن قطره دم کرده آن در بینی بسیار عطسه آور است و برای باز کردن مجاری گرفته شده در موارد زکام بسیار نافع است.

به قدری عطسه آور است که در برخی موارد بوییدن یا قطره بینی آن برای زنان باردار خطرناک است زیرا ممکن است آنقدر عطسه کنند که بچه را ساقط نمایند. ضماد آن با سرکه برای تسکین درد سیاتیک و ورم طحال نافع است و اگر در محلول تنقیه داخل شود تنقیه آن برای اشخاص مبتلا به سیاتیک داروی مسکن خوبی است. ضماد خاکستر ریشه آن با سرکه برای درد مفاصل و سیاتیک و درد سرین نافع است. گرد آن که روی زخم های بد پاشیده شود برای التیام زخم نافع است.

مقدار خوراک آن تا 5 گرم است توجه شود چون ماده ساپونین سم است بیش از 2 – 3 گرم و حداکثر در مورد اشخاص قوی تا 5 گرم خوردن آن خطرناک است و خوردن 15 گرم آن به طور قطع کشنده است. بنابراین مصرف آن باید زیر نظر پزشک باشد، برای تهیه دم کرده آن 2 – 5 گرم گرد ریشه را در 200 – 300 گرم آب جوش دم کرده پس از صاف کردن با قاشق کوچک به تدریج بیاشامند.

خواص و مضرات گیاه چوبک

خواص و مضرات گیاه چوبک

مشخصات صابونی گیاهی از خانواده چوبک !

گیاه فول العرب یا غاسول ایرانی، صابونی گیاهی است علفی یک ساله و کوچک، برگ های آن متقابل، بدون کرک، دراز، نوک تیز و مثلثی شکل که قاعده آن ساقه را در آغوش گرفته است. گل های آن قرمز رنگ و اغلب در مزارع به عنوان علف هرز می روید. در ایران و در هندوستان علف هرز مزارع است. این گیاه در ایران در مناطق شمالی در گیلان، در قزوین، اصفهان، اراک، کرمانشاه، خرم آباد می روید. ریشه این گیاه کوچک است و مانند ریشه های درختچه های چوبک ضخیم و بزرگ نیست.

 


همچنین بخوانید :   چوب چینی و خواصش را بشناسیم

 

ترکیبات شیمیایی

از نظر ترکیبات شیمیایی در ریشه و دانه این گیاه ماده ساپونین مشخص شده است به علاوه در دانه های گیاه یک هیدرات کربن به نام لاکتوزین مشخص شده است.

خواص و کاربرد

در هند از شیره گیاه غاسول ایرانی به عنوان تب بر و مقوی در دوران تب های مداوم و ضعیف تجویز می شود. از گیاه برای معالجه ناراحتی های پوست توام با خارش استفاده می کنند. در چین از میوه ها و یا دانه های گیاه به عنوان التیام دهنده زخم، ضد عفونی کننده، بند آورنده خون روی و ضد درد در موارد بریدگی های اعضا استفاده می شود. به علاوه برای بیرون آوردن خار و تیغ و در استعمال داخلی برای افزایش ترشح شیر می خورند. سر شاخه های سبز، گل ها، ریشه و برگ های گیاه همان خاصیت دانه را دارند.

 

عرق کلپوره را با خواص نیروبخش، ضد تشنج، تسکین آسم، ضد آفت، کاهش سریع قند خون، رفع دل درد و استفراغ، مقوی اختلالات عصبی، بدون هیچ اسانس و افزودنی شیمیایی، از فروشگاه عطارک تهیه نمایید.

خرید عرق کلپوره

 

توجه

وب سایت عطارک در قبال نسخه ها و داروهای گیاهی پیشنهادی مسئولیتی نداشته و حتما قبل از مصرف با پزشک و یا مشاور طب سنتی مشورت نمایید.

 

راستی! برای دریافت مطالب بروز و جدید در حوزه سلامتی و طب سنتی  در کانال تلگرام عطارک عضو شوید.

پستهای مرتبط
هیچ نظر ارسال شده است.

| شما هم نظری ارسال کنید.

عطارک
0