سبد خرید 0

خواص و کاربرد گیاه داغداغان را بدانیم

0 بار
08 می 18
قاصدک

داغداغان را بشناسیم !

به فارسی در نقاط مختلف جنگل های شمال ایران این گیاه را با نام های مختلف محلی از جمله داغداغان، دغدغان و تخم نامند.

مشخصات !

درختی است به بلندی 20 – 25 متر، پوست تنه آن صاف و به رنگ خاکستری تیره می باشد. تنه کوتاه، قطور و تاج گرد است. برگ ها بیضی نوک تیز دندانه دار، روی برگ سبز تیره و زبر و زیر برگ دارای کرک های نرم و خاکستری است. طول برگ ها 5 – 15 سانتیمتر، میوه آن کوچک در ابعاد یک نخود کمی گوشتی و قدری شیرین و خوش طعم و خوش بو به رنگ قهوه ای سیر که خوردنی است. از ریشه درخت یک ماده زرد رنگی برای رنگرزی استخراج می شود.

این درخت در جنگل های شمال ایران دور از ساحل از ارسباران تا طوالش و گلی داغ مخلوط با جنگل های بلوط انتشار دارد. دو گونه دیگر از این درخت در ایران وجود دارند، اولی درختی است به بلندی متوسط، برگ های آن شبیه داغداغان میوه آن زرد رنگ و در همان ابعاد و خوردنی است. این درخت در مناطق خشک ایران در دامنه های زاگرس و البرز از ارتفاع 800 تا 2600 متر از سطح دریا می روید. نام محلی آن در کرج درخت تا، در خلخال و خوی داغداغان و در رودبار تادار – ته دار، در اطراف تهران و شمیرانات درخت ته و چوب نظر، در ارسباران تاین، لرستان و بختیاری تائی، تاک یا تاغ و در خراسان تاغوت نامیده می شود.

خواص و کاربرد گیاه داغداغان را بدانیمنوع دوم درختی است کوتاه، بلندی آن تا 7 متر، برگ های آن چرمی بیضی و لوزی شکل نوک تیز شکل کمی کشیده و دندانه های اره ای نا مساوی و رنگ آن مغز پسته ای و طول آن 3 – 7 سانتیمتر و پهنای آن 4 سانتیمتر است. میوه آن گرد و تخم مرغی به رنگ های نارنجی و سرخ غبار آلود و دارای پایکی به طول 1 – 2 سانتیمتر است. این درخت در کردستان می روید و گاهی مخلوط با تا می باشد. درختان قطور آن در اطراف سنندج کنار قبر ها دیده می شود. در سنندج آن را تایله گوینده و در سردشت تاووت نامیده می شود.

 

همچنین بخوانید :  گیاهان اثربخش در زمینه تنظیم قاعدگی

 

خواص و کاربرد گیاه داغداغان را بدانیم .

میوه داغداغان شیرین، خوش طعم و خوش بو است، این میوه مثلثی شکل مایل به کروی است و برای تسکین دل درد از آن استفاده می شود. در هندوستان از میوه های آن در موارد قطع عادت ماهانه (در مواردی که به طور طبیعی باشد) و همچنین در موارد کولیک می خورند. داغداغان از نظر طبیعت گرم و خشک است و انواع پرورشی آن معتدل می باشد. از نظر خواص خوردن میوه آن برای سرفه و تقویت معده و بند آوردن اسهال و پاک کردن و خشک کردن رطوبت ها نافع است. در سوریه مرسوم است از روغن آن برای تسکین سرفه استفاده می شود و تنقیه با خاک اره چوب آن برای زخم روده ها و دل درد مفید است. ضماد گرد شاخه ها و ریشه های آن را اگر روی ورم های سفت بپاشند و تا 3 روز متوالی هر روز تجدید شود در تحلیل ورم موثر است.

 

عرق بابا آدم را با خواص آنتی بیوتیک قوی، معرق، مقوی، کاهنده قندخون، ضد امراض پوستی، ضد نقرس و روماتیسم، تقویت پوست سر، بدون هیچ اسانس و افزودنی شیمیایی، از فروشگاه عطارک تهیه نمایید.

عرق بابا آدم

 

توجه

وب سایت عطارک در قبال نسخه ها و داروهای گیاهی پیشنهادی مسئولیتی نداشته و حتما قبل از مصرف با پزشک و یا مشاور طب سنتی مشورت نمایید.

 

راستی! برای دریافت مطالب بروز و جدید در حوزه سلامتی و طب سنتی  در کانال تلگرام عطارک عضو شوید.

پستهای مرتبط
هیچ نظر ارسال شده است.

| شما هم نظری ارسال کنید.

عطارک
0