سبد خرید 0

خواص گیاه دارویی هوفاریقون

1 بار
29 نوامبر 17
قاصدک

با خواص گیاه دارویی هوفاریقون آشنا شویم

هوفاریقون به نام هایی همچون هزارچشم، علف چای و هیپری کوم، گل راعی نیز خوانده می شود، برگ هایی متقابل و بدون گوشواره، دارای گل های زرد رنگ گل آذین منفرد یا مجتمع به صورت دیهم گونه، در ایران به خصوص در نواحی البرز و شمال و غرب ایران و کوه های دره بید خوانسار می روید.

مناطق آفتابگیر و خنک و مراتع محل مناسبی برای این گیاهان می باشد. چندین نژاد دارد که به نام های خوابیده، زیبا، کوهی، پشمالو، چهار گوش، چهار بال، سوراخ دار معروفند. نوع طبی آن هیپریکوم پرفراتوم نام داشته و روی گلبرگ هایش لکه های قرمز شفاف زیادی وجود دارد که از دور سوراخ دار به نظر می رسند. در هر گل تعداد زیادی پرچم وجود دارد.

ترکیبات شیمیایی هوفاریقون :

دارای حدود شانزده درصد تانن ها،یک نوع فلاونوئید، هیپریسین، چند نوع گلو کوزید که مهمترین آن هیپرین و روتن، کاتئوهل، نیاسین، و نوعی ماده تلخ دارویی و نوعی ماده قابض است که این ماده برای خشک کردن زخم ها مصرف دارد.

خواص گیاه دارویی هوفاریقون

خواص گیاه دارویی هوفاریقون

خواص گیاه دارویی هوفارقون :

این گیاه را در طب سنتی قدیم، جهت رفع افسردگی، ضد سردرد و میگرن و تحریکات عصبی، بی خوابی، دلهره آشفتگی روانی و افسردگی های دوران پیری، دردسرهای زمان قاعدگی و رفع شب ادراری کودکان مصرف می نمودند بدون آنکه در هیچ یک از موارد فوق اثر جانبی داشته باشد.

اثر خشک کنندگی و مدری دارد و در رفع فلج و سیاتیک و تقویت معده مفید است. در تقویت و رفع عفونت های دستگاه تناسلی، بخصوص در خانم ها موثر است و در منزله ی مزمن، انواع زکام، آسم و عفونت های ریوی مصرف می شود و در مداوای این امراض همیشه با موفقیت همراه بوده است.

در ضمن محرک دستگاه گوارش، کرم کش و تب بر هم هست. در معالجه برونشیت ورم مثانه،غلظت ادرار و انسداد لوله های کبد و اسهال دمکرده آن تجویز می شود. دم کرده 15 تا 30 گرم سر شاخه ها و گل خشک شده آن در یک لیتر آب جوش برای مدت 15 دقیقه قبل از غذا اشتها آور است ولی اگر بعد از غذا میل شود در رفع سو هاضمه و ترش کردن غذا و گرفتگی مجاری صفراوی هم موثر است.

روغن هوفاریقون در رفع سوختگی ها و تسکین درد آنها و سوختگی در آفتاب شهرت دارد و این روغن نیز برای روماتیسم هم موثر است.

 

همچنين بخوانيد :   گیاهان دارویی موثر بر کبد و صفرا

طرز تهیه روغن هوفاریقون :

حدود 500 گرم از گل های تازه آن را برای مدت 3 روز در مخلوطی از یک لیتر روغن زیتون و یک لیتر الکل سفید می خیسانید و بعد از سه روز در ظرفی ریخته و ظرف حاوی مواد را داخل ظرف آبجوش قرار داده تا به غیر مستقیم بجوشد و آنقدر جوشیدن را ادامه می دهند تا الکل آن تبخیر شود و مایعی قرمز رنک باقی بماند که به نام روغن هوفاریقون موسوم است.

خواص روغن هوفاریقون :

اگر قطعه ای باند گاز را درون روغن خیس کرده و بر محل درد بگذارند و رویش را ببندند در رفع درد و رماتیسم موثر می باشد. بهتر است برای جلو گیری از هوا خوردن و تجزیه روغن آن را در شیشه های کوچک دربسته نگهدارید و هر نوبت یکی از آنها را باز کرده و مصرف کنید.

فراموش نکنیم :

نکته مهم در مورد استفاده از این گیاه این است که ممکن است در بعضی افراد حساسیت ایجاد کند واین عارضه در نور شدت می یابد از این جهت توصیه می شود که از مصرف بسیار زیاد آن خودداری نمایید.

اخیرا در داروخانه ها روغنی به نام هاپیران به فروش می رسد که از همین گیاه گرفته می شود و ضد میگرن و از عوارض ناشی از آن است، و بیشتر باید برای پیشگیری مصرف کرد.

وجه تسمیه هوفاریقون یا همان علف چایی این است که در مزارع چای کاری شمال ایران به صورت علف هرز می باشد.

 

عرق هوفاریقون را با خواص قاعده آور، ضد هپاتیت، درمان مننژیت، سیاه سرفه، اسهال خونی، کم خونی، سرطان خون، فلج، ضد افسردگی، بدون هيچ اسانس و افزودني شيميايي، از فروشگاه عطارک تهيه نماييد.

عرق هوفاریقون

 

توجه

وب سایت عطارک در قبال نسخه ها و داروهای گیاهی پیشنهادی مسئولیتی نداشته و حتما قبل از مصرف با پزشک و یا مشاور طب سنتی مشورت نمایید.

 

راستی! برای دریافت مطالب بروز و جدید در حوزه سلامتی و طب سنتی  در کانال تلگرام عطارک عضو شوید.

پستهای مرتبط
هیچ نظر ارسال شده است.

| شما هم نظری ارسال کنید.

عطارک
0