سبد خرید 0

خواص گیاه والک یا سیر کوهی

1 بار
01 نوامبر 18
قاصدک

خواص گیاه والک یا سیر کوهی را بشناسیم

گونه دیگری از جنس والک یا نوعی سبزی صحرایی در بهار در شهرها به فروش می رسد و از کوهستان برداشت می شود و نظر به این که در بازار عرضه می شود به شرح مختصری از آن مبادرت می شود. در کتب طب سنتی با نام عربی کراث بری و کراث الدب و کراث الوم آورده شده است.

ترکیبات شیمیایی والک :

والک حاوی ترکیباتی مانند اسانس فرار که حاوی ترکیبات گوگردی است، می باشد. والک را در فصل بهار می‌ چینند و برای فصول دیگر به دو روش فریز کردن و یا خشک کردن نگهداری می‌ کنند. در صورتی که بخواهید سبزی والک را خشک کنید، حتماً باید به روش خشک کردن در سایه عمل کنید.

خواص گیاه والک یا سیر کوهی

خواص گیاه والک یا سیر کوهی

والک یکی دیگر از گونه های سیرها می باشد و به اصطلاح نوعی سیر کوهی است. پیاز والک دارای سه برجستگی کاملا مشخص است بوی سیر می دهد و اغلب دارای 2 برگ دراز نوک تیز و دارای دمبرگ است و معمولا برگ های آن پخته و با برنج و سایر غذاها مصرف می شود. والک برای تصفیه خون بسیار مفید است و در ناراحتی های هاضمه کمک می کند و خواص پیاز آن حدود زیادی شبیه سیر می باشد.

همانطور که در کاهش فشار خون و رفع تصلب شریان ها نافع است. والک در دامنه های کوهستانی البرز و ییلاقات اطراف تهران، شهرستان ها، لشکرک، فشم و همچنین در آذربایجان، همدان و کرمانشاه، اراک و شیراز، خلاصه در اغلب مناطق کوهستانی سرد کشور به طور خودرو می روید.

 

همچنین بخوانید : عرق سیر و آشنایی با خواص دارویی آن

 

گونه دیگری از سیرها به نام سیر کوهی یا پیاز کوهی است. سیر کوهی نوعی سیر است که خیلی ملایمتر و شیرین تر از سیر معمولی است و بیشتر مصرف دارویی دارد بوی آن شبیه پیاز است. از نظر خواص غده پیازی ریشه آن برای معالجه آنفولانزا و برونشیت به کار می رود و در بیماری اسهال خونی از نوع آمیبی و سایر انواع بسیار موثر است و سیاه سرفه را تسکین می دهد. به علاوه برای وبا و سل و همچنین در استعمال خارجی برای بیماری های پوستی اثر مفید دارد و سایر خواص آن کم و بیش شبیه سیر می باشد.

از برگ این گیاه تا می توانید استفاده کنید و چنان چه در اختیار ندارید از سیر معمولی چه از برگ و چه از پیاز آن میل نمایید. اثر گیاه تازه بهتر از پخته ی آن است. برگ آن را همراه با جعفری و پیازچه به صورت سبزی خوردن یا سالاد، سوپ، آش کوکوی بدون تخم مرغ می توانید تناول نمایید.

توجه: لازم به یادآوری است این گونه گیاهان وحشی را بدون شناسایی کامل نباید مصرف کرد.

 

عرق سیر

عرق سیر را با خواص پایین آورنده فشار خون، تنظیم کننده قند خون و چربی خون، ضد مسمومیت حاصله از نیکوتین سیگار و آلودگی هوا، بدون هیچ اسانس و افزودنی شیمیایی، از فروشگاه عطارک تهیه نمایید.

خرید عرق سیر

توجه

وب سایت عطارک در قبال نسخه های پیشنهادی و داروهای گیاهی ذکر شده مسئولیتی نداشته و باید با پزشک و یا مشاور طب سنتی در تماس باشید.

پستهای مرتبط
هیچ نظر ارسال شده است.

| شما هم نظری ارسال کنید.

عطارک
0