سبد خرید 0

کاربرد و خواص گیاه کندس در طب سنتی

3262 بازدید
04 مهر 97
قاصدک
خواص گیاه کندس در طب سنتی

خواص گیاه کندس در طب سنتی

کاربرد و خواص گیاه کندس در طب سنتی را بدانیم.

در اسناد این گیاه را کندس یا کندش می نامند و ماده وارترین موجود در آن را نیز جوهر کندس می نامند.

مشخصات گیاه کندس

گیاهی است چند ساله دارای پیاز و برگ های آن دراز و نواری و گسترده روی خاک و از وسط برگ ها هر سال ساقه ای به بلندی تا 2 متر بیرون می آید. گل های آن زرد رنگ و در طول محور ساقه ظاهر می شود. این گیاه بومی مکزیک است و در تمام مناطق مختلف اطراف مکزیک و گواتمالا و ونزوئلا انتشار دارد. از دانه گیاه برای استخراج وارترین استفاده می شود.

ترکیبات شیمیایی گیاه کندس

در دانه گیاه چند آلکالوئید است که عمده ترین و سمی ترین آن ها وراترین می باشد که به سوادین معروف است سایر آلکالوئیدهای آن بتاوراترین و سوادیلین یا سابادیلین و سر انجام سابادین است. دانه گیاه به عنوان دارو مطرح می باشد.

 

همچنین بخوانید: نحوه برخورد با موارد اضطراری قسمت 1

 

خواص و کاربرد کندس

به علت سمیت شدید دانه گیاه معمولا از آن فقط در استعمال خارجی استفاده می شود. از گرد دانه برای کشتن شپش و سایر حشرات موذی استفاده می شود. برای این کار دانه سوادیل، تخم جعفری، برگ توتون  را به نسبت مساوی ساییده و مخلوط می کنند و یا به تنهایی گرد دانه سودایل را که به گرد کاپوسین معروف است تهیه و برای دفع شپش به سر می مالند چون این گرد خیلی عطسه آور است. در موقع تهیه آن باید دقت کرد که بینی کاملا پوشیده باشد.

طبق تجویز و زیر نظر پزشک در مواردی به مقدار خیلی کم در استعمال داخلی از دانه گیاه برای تسکین دردهای عصبی ناحیه صورت و سیاتیک و نقرس و روماتیسم و رفع خارش مهبل مصرف می نمایند و نتایج خوبی به دست آمده است. گونه های دیگری از گیاه وراتروم وجود دارد که از قسمت زیرین آن ها نیز به عنوان دارو در خاورمیانه استفاده می شود.

گونه دیگری در چین می روید که به آن پیاز کوهی می گویند و ساقه زیرزمینی آن به عنوان دارو و در بازار عرضه می شود، این ساقه زیرزمینی پوشیده از ریشک و از یک دسته تارهای مویی می باشد.

ترکیبات شیمیایی پیاز کوهی

از نظر ترکیبات شیمیایی تقریبا شبیه خربق سفید است و دارای پروتروراترین و جروین و پزودوجروین و روبی جروین است. تزریق داخل رگ دارو به گربه موجب سقوط سریع فشار خون همراه با اختلالات تنفسی گردیده و بعد از 20 -60 دقیقه فشار به حالت اول بر می گردد.

خواص پیاز کوهی

بیخ این گیاه داروی موثری برای رفع ناراحتی های گلو، بینی و پشت و کمر است. برای کشتن انگل های پوست مفید است. در چین ساقه زیرزمینی و ریشه آن را در ماه های اردیبهشت و خرداد جمع آوری می کنند. این دارو مبرد و خنک کننده، تلخ، سمی و قی آور و محلل است و برای جراحت ها و التهاب گلو، حلق، برونشیت، تشنج و ناراحتی های سو هاضمه تجویز می شود. گرد آن برای کشتن حشرات موذی موثر است به علاوه برای بیماری های پوست نیز مفید می باشد.

ریشه یا بیخ این گیاه را در تایوان برای معالجه فلج عادی و فلج اطفال به کار می برند و از برگ آن برای رفع ناراحتی های پوست نظیر خارش و جرب مصرف می کنند.

 

از شما متشکریم که تا انتهای این مقاله با ما همراه بودید. سوالات خود را در قسمت “نظرات” با ما در میان بگذارید، همچنین اگر ایده یا نظری در رابطه با این مطلب دارید، خوشحال می شویم آن را با ما در میان بگذارید.

 

کندوش را با خواص کمک به درمان سینوزیت و سرماخوردگی، تسکین درد‌های مفصلی و عضلانی، تقویت و رشد ابرو و مژه، کمک به تقویت و رشد مجدد مو، بدون هیچ اسانس و افزودنی شیمیایی، از فروشگاه عطارک تهیه نمایید.

توجه

وب سایت عطارک در قبال نسخه ها و داروهای گیاهی پیشنهادی مسئولیتی نداشته و حتما قبل از مصرف با پزشک و یا مشاور طب سنتی مشورت نمایید.

 

راستی! برای دریافت مطالب بروز و جدید در حوزه سلامتی و طب سنتی  در کانال تلگرام عطارک یا پیج اینستاگرام عطارک عضو شوید.

پستهای مرتبط
هیچ نظر ارسال شده است.

| شما هم نظری ارسال کنید.

0