سبد خرید 0

درمان آفت دهانی با گیاهان دارویی

1 بار
05 اکتبر 18
بهاره
,

درمان آفت دهانی با گیاهان دارویی

آفت یا زخم های دهانی، لکه های سفید و کوچک در سطح داخلی گونه ها، سطح داخلی لب ها، اطراف زبان، رو یا زیر زبان و یا هرجایی روی غشای مخاطی دهان هستند. در ابتدا این زخم ها سفید هستند اما بعضی اوقات این زخم های کوچک با هم ادغام شده به شکل یک زخم بزرگ قرمز با پایه ای مایل به خاکستری ظاهر می شوند که به شدت دردناک هستند.

دلایل ایجاد این زخم ها

این زخم ها ممکن است به واسطه کمبودهایی در رژیم غذایی مثل کمبود ویتامین های گروه ب ایجاد شوند. همچنین می توانند به دلیل هر بیماری که در آنها آنتی بیوتیک ها مصرف می شوند ایجاد گردند. آنتی بیوتیک ها میکروب های طبیعی را که در روده های ما وجود داشته از بین می برند. این میکروب ها آنزیم های لازم برای تاثیر روی ویتامین های رژیم غذایی ما را تولید می کنند.

بعضی اوقات فشار عصبی و استرس منجر به قفل شدن و سفت شدن فک شده و یا شخص، سطح داخلی دهان را گاز می گیرد و مخاط آن را زخم می کند. گاهی این زخم ها نیز در اثر ضربه به هنگام مسواک زدن ایجاد می شود. غذاهای خاص به ویژه ادویه ها، فلفل های تند و برخی افزودنی های غذایی اغلب اوقات متهمان دیگر در ایجاد این زخم ها هستند.

درمان آفت دهانی با گیاهان دارویی

درمان آفت دهانی با گیاهان دارویی

درمان با داروهای گیاهی

نسخه 1

غرغره کردن با آب داغ و یا نگه داشتن آب داغ در دهان و روی ناحیه زخم به تسکین درد کمک می کند این کار باید هر روز 3 تا 4 دفعه انجام شود.

نسخه 2

مقداری برگ درخت عناب را در آب بجوشانید تا یک دم کرده قوی درست شود و از این برای 3-4 بار غرغره کردن در روز استفاده کنید.

نسخه 3

نصف قاشق چای خوری زردچوبه به همراه یک چهارم (1/4) قاشق چای خوری نمک معدنی را در یک لیوان آب داغ هم بزنید و روزانه 3 بار غرغره کنید.

نسخه 4

یک قاشق چای خوری پوست درخت زیتون تلخ که کوبیده و بو داده شده است را با نصف قاشق چای خوری از صمغ عربی مخلوط کرده و این پودر را روی زخم بگذارید که باعث ترشح بزاق زیاد می شود. این مخلوط را باید به بیرون ریخته و پس از آن شخص باید روزانه 3-4 بار با آب گرم غرغره کند.

نسخه 5

به نصف یک قاشق چای خوری از پودر نرم شده هل، نصف قاشق چای خوری زاج سفید بو داده و پودر شده اضافه کنید. کمی از این مخلوط را بردارید و به مدت 30 ثانیه روی زخم قرار دهید و دهان را ببندید. سپس آن را به بیرون بریزید و با آب گرم غرغره کنید و دوباره تمام این فرایند را تکرار کنید. این کار را هر روز 2-3 مرتبه انجام دهید.

 

همچنین بخوانید : گیاهان دارویی برای تقویت لثه و دندان

 

نسخه 6

گیاه یاسمن در مناطق تپه ای به خوبی رشد می کند و دارای خواص متنوعی است. یکی از این خواص آرام کردن درد و التیام زخم ها و التهاب غشاهای مخاطی است.

نسخه 7

شیرین بیان نیز دارای خواص ضد التهابی مثل کورتیکواستروئید (ترکیباتی هستند که از غده فوق کلیوی ترشح شده و دارای خاصیت ضد التهابی است) است.

نسخه 8

مقادیر مساوی از برگ های هلیله کابلی، یاسمن، شیرین بیان و زرشک را در سایه خشک کرده و آسیاب کنید تا یک پودر نرم ایجاد شود. آنها را را باهم مخلوط و الک کنید و در یک بطری خشک نگهداری کنید. جهت  زخم دهان مقدار زیادی از این پودر را با چند قطره عسل مخلوط کرده تا یک خمیر نرم ایجاد شده و آن را روی زخم قرار دهید. این مخلوط را روزانه 3 دفعه روی زخم قرار دهید. این مخلوط باعث ترشح بزاق شده، درد را آرام کرده و التهاب را  کاهش می دهد. نکته اگر حتی این مخلوط قورت داده شود ضرری ندارد چرا که در درمان سوزش معده و سوءهاضمه هم موثر است.

نسخه 9

برگ های تازه هویج را بجوید و سپس دهان را با آب بشویید و بیرون بریزید. این کار از گندیدگی پوست جداشده از پایه ی زخم های دهانی جلوگیری می کند.

نسخه 10

یک قطره صمغ درخت انجیر با یک قطره عسل مخلوط کرده و روی زخم قرار دهید. روزانه 2-3 مرتبه این کار را انجام دهید.

نسخه 11

با کمی حنای خرد شده که به آن یک فنجان آب ولرم اضافه شده یک دم کرده گیاهی درست می شود و به عنوان دهان شویه استفاده می گردد. ضمنا سطح زخم شده را آرام می کند.

نسخه 12

جوشانده ای از گلبرگ های گل رز با کمی آب لیمو در صورتی که روزانه 3-4 بار به عنوان یک دهان شویه استفاده شود نیز، آرام بخش می باشد.

نسخه 13

یک مشت کامل برگ های تازه تمرهندی را بگیرید و با اضافه کردن یک لیوان آب داغ به آن یک خیسانده درست کنید. این محلول خواص ضد میکروبی دارد و طعم نسبتا ترش آن ، احساس نامطبوع دهان را برطرف می کند.

 

عسل کوهستان

عسل طبیعی را با اطمینان از کیفیت و سلامت آن، از عطارک تهیه نمایید.

خرید عسل طبیعی

توجه

وب سایت عطارک در قبال نسخه ها و داروهای گیاهی پیشنهادی مسئولیتی نداشته و حتما قبل از مصرف با پزشک و یا مشاور طب سنتی مشورت نمایید.

 

راستی! برای دریافت مطالب بروز و جدید در حوزه سلامتی و طب سنتی  در کانال تلگرام عطارک عضو شوید.

پستهای مرتبط
هیچ نظر ارسال شده است.

| شما هم نظری ارسال کنید.

عطارک
0