سبد خرید 0

درمان میخچه و پینه کف پا

1575 بازدید
06 دی 96
قاصدک
,

چند درمان میخچه و پینه کف پا که بد نیست بدانیم

پینه بستن راهی است که بدن برای محافظت در مقابل فشار بر می گزیند. وقتی فشار بسیار زیاد می شود، پینه کلف و ضخیم تر می شود. اگر درون آن سفت شود، تولید میخچه می کند. میخچه هایی صاف که بین انگشتان پا به وجود می آیند، در نتیجه عرق پا نرم باقی می مانند.

این میخچه ها جایی که انگشتان، بسیار بسیار به هم نزدیک هستند به وجود می آیند و چون بدن می خواهد شما را از فشار دائم در این نقاط تماس در امان نگه دارد، پوست بین این نقاط زخیم شده و تولید میخچه می شود. انسان با پینه خیلی راحت تر زندگی می کند تا با میخچه. برای شروع روز، با پاهای سالم، مطالب زیر را به خاطر بسپارید.

درمان میخچه و پینه کف پا

درمان میخچه و پینه کف پا

گل بابونه

اگر پینه ها زیاد باشند، پیشنهاد می شود پا را در جوشانده گل بابونه قرار دهید تا پوست، نرم و صاف شود. مطمئن باشید باقی مانده رنگ جوشانده، به راحتی با آب و صابون رفع می شود.

از به کار بردن وسایل تیز بپرهیزید

وسوسه تراشیدن میخچه یا پینه را با تیغ، قیچی یا دیگر وسایل تیز در حمام را از سر خود بیرون کنید. زیرا ممکن است ایجاد عفونت یا بدتر از آن را بکند. مخصوصا در افراد دیابتی، نباید این مشکلات را خودشان بخواهند حل کنند.

از قرار دادن پا در آب لذت ببرید

درد میخچه شما ممکن است ناشی از تاول پر آبی باشد که ملتهب بوده و بین استخوان و میخچه ی بزرگی قرار گرفته باشد. برای آرامش موقت درد، پا را در محلول نمک و آب گرم قرار دهید. این کار باعث کوچک شدن تاول شده و میزان فشار را بر اعصاب نزدیک آن کم می کند، ولی بدانید به محض پوشیدن کفش تنگ، تاول دوباره باد کرده و دردناک می شود.

فضا ایجاد کنید

چون میخچه های نرم از ساییده شدن استخوان دو انگشت مجاور هم ایجاد می شوند، احساس می شود که باید انگشت ها را از هم جدا کرد. برای این کار می توانید از اسفنج های مخصوص جدا کردن و فاصله دادن بین انگشتان استفاده کنید و این اسفنج ها را ما بین انگشتانتان قرار دهید.

درمان میخچه و پینه کف پا

درمان میخچه و پینه کف پا

از پشم استفاده کنید

برای فاصله دادن بین انگشتان از مقداری پشم استفاده کنید. پشم مورد استفاده نباید خشن یا زبر باشد. مقداری از پشم را از هم باز کرده، به صورت ورقه در آورید و آرام دور انگشتتان ببندید. برای این کار از پنبه استفاده نکنید زیرا پنبه به هم می پیچد و سفت می شود و در نتیجه موجب آزردگی بیشتر می شود.

کفش ها را قالب بزنید

گاهی رهایی از میخچه دردناک و سفت با قالب زدن کفش ها برطرف می شود. یعنی فشاری که در اثر اصطکاک ایجاد می شود از بین می رود. موادی وجود دارد که به چرم حالت کشش داده، مواد را به کفش بزنید و تا هنوز خیس است بپوشید و راه بروید تا رشته های چرم باز شود و احساس راحتی کنید.

 

همچنین بخوانید:  درمان فرو رفتن ناخن در گوشت انگشت پا

 

به اندازه بودن کفش دقت کنید

مهمترین مسئله اندازه بودن کفش است. در قسمت جلو و قسمت پاشنه نیز باید پهنای کفش اندازه باشد، همچنین باید بین انگشتان پا فضای خالی وجود داشته باشد تا فشاری در انگشتان وارد نشود.

مواد کفش باید طبیعی باشد تا پا بتواند نفس بکشد مثل چرم طبیعی. به خاطر داشته باشید که کفش خیلی بزرگ هم صدمه وارد می کند. سر خوردن در کفش بزرگ اصطکاک ایجاد می کند و موجب ایجاد پینه و میخچه می شود.

هشدار پزشکی

افراد دیابتی یا کسانی که به نحوی در پاهای خود احساس کاملی ندارند، در این گونه موارد خود را معالجه نکنند. زیرا به مویرگ های سر تا سر بدن و همین طور پاها آسیب می رساند و باعث کم شدن گردش خون و نیز حساس شدن زخم ها به التیام و دوام عفونت می گردد.

بنابراین نباید پوست را دستکاری کرده، چون اگر موجب بریدگی یا باز شدن پوست شوند، موقعیت شان به خطر می افتد و آن ها چون درد را احساس نمی کنند، نمی فهمند که پوست را بریده اند و ممکن است بریدگی تبدیل به یک زخم عفونی بسیار سخت شود.

 

از شما متشکریم که تا انتهای این مقاله با ما همراه بودید. سوالات خود را در قسمت “نظرات” با ما در میان بگذارید، همچنین اگر ایده یا نظری در رابطه با این مطلب دارید، خوشحال می شویم آن را با ما در میان بگذارید.

 

روغن بادام شیرین را با خواص تقویت اعصاب، رفع بی خوابی، پرپشت شدن ابرو و مژه، رفع التهاب معده، تمیزکننده پوست و مو، رشد مجدد مو، حاوی ویتامین های Eو B، بدون هيچ اسانس و افزودنی شيميايی، از فروشگاه عطارک تهيه نماييد.

توجه

وب سایت عطارک در قبال نسخه ها و داروهای گیاهی پیشنهادی مسئولیتی نداشته و حتما قبل از مصرف با پزشک و یا مشاور طب سنتی مشورت نمایید.

 

راستی! برای دریافت مطالب بروز و جدید در حوزه سلامتی و طب سنتی  در کانال تلگرام عطارک عضو شوید.

پستهای مرتبط
هیچ نظر ارسال شده است.

| شما هم نظری ارسال کنید.

عطارک
0