سبد خرید 0

دویدن یا پیاده روی تند کدام به کاهش وزن سریع کمک می کنند؟

1429 بازدید
24 دی 97
قاصدک
,,

دویدن یا پیاده روی تند کدام به کاهش وزن سریع کمک می کنند؟

شما ممکن است هر دوی آنها را یکی بدانید یا برعکس، گرچه درست است که این دو ورزش در بسیاری جهات شبیه هم هستند، اما در برخی موارد تفاوت هایی دارند. حال این سوال مطرح می شود کدام یک، دویدن یا پیاده روی تند (جاگینگ)، برای کاهش وزن بهتر است؟

قبل از اینکه به این سوال جواب داده شود بگذارید به شباهت ها و فواید این دو بپردازیم. دویدن و پیاده روی تند کلی فواید خارق العاده دارند.

 • -پایداری و مقاومت را افزایش می دهند.
 • -سلامتی قلب و شش ها را تضمین می کنند.
 • – خلق و خو را مثبت کرده.
 • – به کاهش وزن کمک می کنند.
 • – خوابی بهتر را فراهم می کنند.
 • – باعث افزایش چگالی استخوان ها و سلامتی آنها می گردند.
 • – باعث تقویت ایمنی بدن می شوند.
دویدن یا پیاده روی تند

دویدن یا پیاده روی تند

حال سوال این است تفاوت های دویدن و پیاده روی تند چیست؟

دویدن نیازمند ریتم محکم است.

شما گام های بلندی بر می دارید، دست هایتان سریعتر حرکت می کند و گام هایتان محکمتر بر زمین کوبیده می شود. اگر به عضلات دونده ها دقت کرده باشید متوجه شده اید که آن ها عضلات قوی تری در داخل و پشت ران ها دارند. بخاطر اینکه در دویدن عضلات پا بیشتر درگیر می شوند احتمال صدمه دیدن عضلات پاها، مچ ها و زانوها نیز به نسبت پیاده روی سریع بیشتر است. اما دویدن برای کاهش وزن بسیار موثر است.

در دویدن چربی سوزی سریع تر انجام می شود.

اما تفاوت اصلی دویدن با پیاده روی تند این است، دویدن به دلیل اینکه به میزان کالری بیشتری در حین دویدن نیاز دارد پس میزان بیشتری چربی نیز می سوزاند این یعنی چربی سوزی سریعتر انجام شده و کاهش وزن صورت می گیرد.

پیاده روی تند، از عضلات پشت پا در عین پیاده روی بیشتر استفاده می کند و به دلیل سرعت کمتر نسبت به دویدن احتمال صدمه دیدن پاها کمتر است، اما باز هم افراد بی دقت ممکن است صدمه ببینند. در جاگینگ شدت فشاری که بر زانوها وارد می گردد بسیار کمتر است.

 

همچنین بخوانید:  پیاده روی ورزشی معجزه آسا

 

میزان استرس در دویدن و پیاده روی تند

تفاوت اصلی پیاده روی تند (جاگینگ) با دویدن در میزان استرس می باشد، دویدن باعث افزایش فشار به بدن می گردد که این مسئله باعث افزایش استرس می شود. حال آن که در جاگینگ این میزان کاهش یافته و افراد می توانند از محیطی که در آن هستند نیز بیشتر لذت ببرند، کاهش استرس باعث می شود کورتیزول خون پایین بیاید که پایین آمدن کورتیزول به معنای از دست دادن چربی ذخیره شده در بدن می شود که در نهایت به کاهش وزن و لاغری می انجامد.

خب با این اوصاف احتمالا نتیجه می گیرید دویدن موثرتر است، شما با 10 دقیقه دویدن میزان بیشتری کالری می سوزانید و زمان کمتری نیز صرف این کار می کنید در حالی که پیاده روی تند نیازمند زمان بیشتری است، خب شاید اگر شما زمان کمتری در اختیار دارید این کار بهتر باشد اما به یاد داشته باشید دویدن شدت فشار و استرس بیشتری به بدن وارد می کند که این میزان در پیاده روی تند کمتر است.

بگذارید برگردیم به سوال ابتدایی، دویدن یا جاگینگ کدام برای کاهش وزن موثرتر است؟

خب این سوال مقداری انحرافی است. دویدن در مدت زمان کم مقدار کالری بیشتری می سوزاند حال آن که فشار وارده بر بدن زیاد است و خب جاگینگ اینطور نیست و به زمان بیشتری نیاز دارد. می توان اینگونه به این سوال پاسخ داد ترکیبی از هر دو را پیاده کنید اینطوری هم فشار وارده بر بدن کمتر شده و هم کالری سوزی زیاده خواهید داشت.

 

از شما متشکریم که تا انتهای این مقاله با ما همراه بودید. سوالات خود را در قسمت “نظرات” با ما در میان بگذارید، همچنین اگر ایده یا نظری در رابطه با این مطلب دارید، خوشحال می شویم آن را با ما در میان بگذارید.

 

بذر کتان را با خواص کاهش اشتها، چربی سوز، ضد چاقی، بدون هيچ اسانس و افزودنی شيميايی، از فروشگاه عطارک تهيه نماييد.

توجه

وب سایت عطارک در قبال نسخه های پیشنهادی و داروهای گیاهی ذکر شده، مسئولیتی نداشته و بهتر است قبل از استفاده، با پزشک و یا مشاور طب سنتی در تماس باشید.

پستهای مرتبط
1 نظر ارسال شده است.

| شما هم نظری ارسال کنید.

 1. mostafaeidi
  8 بهمن 1397

  سلام ممنون از مطالبتون خیلی جالب هستند

0