سبد خرید 0

روغن بابونه و هزاران خواص

0 بار
22 آوریل 18
قاصدک

با روغن بابونه و هزاران خواصش آشنا شوید !

از ویژگی های عالی و شناخته شده این روغن فرار بسیار سودمند این است که تسکین دهنده، شفابخش و آرام بخش است، برای جسم و روح هر دو چون به کندی تاثیر می کند، مصرف آن برای بزرگسالان و کودکان بی خطر است. بابونه دارای بوی شیرین، میوه ای متمایل به بوی سیب می باشد و رنگ زرد و سبز روشن است، بابونه آلمانی به رنگ آبی تیره است.
روغن بابونه این گیاه ممتاز از سرشاخه های پر گل داوودی مانندش از راه تقطیر با بخار به دست می آید، به سبب ویژگی های آرامبخش، قرن ها از این گیاه برای معطر کردن موی سر و لباس استفاده می شده است. امروزه بسیاری از ما با چای بابونه و مجموعه لوازم آرایشی که در آن ها از بابونه استفاده شده است آشنا هستیم، بابونه در سراسر اروپا می روید و اغلب در مزارع و پرچین های انگلستان هم دیده می شود.
در رایحه درمانی از دو نوع روغن بابونه استفاده می شود : رایج ترین آن بابونه رومی یا انگلیسی است، گونه دیگر بابونه آلمانی یا بابونه آبی است. روغن دیگری نیز هست که به اشتباه بابونه گویند اما در حقیقت بابونه واقعی نیست نام آن گل ارمنیس است و گاهی به جای بابونه مراکشی فروخته می شود.

روغن بابونه و هزاران خواصخواص بابونه: بابونه آلمانی و رومی هر دو به طور طبیعی دارای ماده ای هستند به نام آزولن که خواص تسکین دهنده و آرامبخش بابونه ناشی از آن ماده است. آزولن به رنگ آبی است و چون غلظت این ماده در بابونه آلمانی بسیار زیاد است، روغن آن به رنگ آبی متمایزی است چون آزولن ضدالتهاب است هر دو گونه بابونه برای هر نوع التهاب بسیار موثر است.
از جمله ویژگی های دیگر بابونه تسکین درد است. خصوصا دردهای خفیف بر خلاف دردهای شدید مانند بیشتر روغن های فرار ضدعفونی کننده و ضد باکتری است و مفید برای جوش و دانه های صورت، همانطور که در دردهای عادت ماهانه تجربه شده است انقباض عضله را تخفیف می دهد. چون بابونه در رشد پوست موثر است به التیام جای زخم کمک می کند. از دیگر ویژگی ها تب را کاهش می دهد و تاثیر خواب آورش به خواب رفتن کمک می کند.

 


همچنين بخوانيد :    با خواص و کاربردهای روغن اترج آشنا شویم

 

دم کرده چای بابونه برای دل‌درد، بی‌خوابی، درد قاعدگی، التهاب مثانه مفید است، کیسه چای بابونه را روی چشم بگذارید، سوزش و خارش و خستگی چشم تسکین می یابد. افشانه و چراغ شمعی بابونه برای تنش، افسردگی، ترس، اضطراب و فشار روحی، رفع عصبانیت کودکان مفید است.
کمپرس گرم بابونه برای درد قاعدگی، دل درد، التهاب مثانه، التهاب مفاصل، درد اعصاب و ورم مفاصل مفید است.
کمپرس سرد بابونه برای آسیب دیدکی ناشی از ورزش، سردرد، ورم مفاصل، پشت درد شدید، رگ به رگ شدن و پیچ خوردگی، گردن درد شدید مفید است.
روغن بابونه را می توان با اترج، مریم گلی، شمعدانی عطری، اسطوخودوس، بهارنارنج، یاسمن و گل محمدی مخلوط کرد.

موارد عدم استعمال : بابونه به طور کلی بی خطر است، نه مسموم کننده است و نه تحریک کننده برای اطفال و زنان در اوایل بارداری از نصف غلظت استفاده شود.

 

عرق بابونه را با خواص ضد امراض عصبی، رفع سردرد و کمردردهای عصبی، رفع ورم روده و اختلالات یائسگی، رفع قاعدگی های دردناک، مقوی معده، روشن و شفاف کننده مو، درمان سرفه کودکان، بدون هيچ اسانس و افزودني شيميايي، از فروشگاه عطارک تهيه نماييد.

عرق بابونه

 

توجه

وب سایت عطارک در قبال نسخه ها و داروهای گیاهی پیشنهادی مسئولیتی نداشته و حتما قبل از مصرف با پزشک و یا مشاور طب سنتی مشورت نمایید.

 

راستی! برای دریافت مطالب بروز و جدید در حوزه سلامتی و طب سنتی  در کانال تلگرام عطارک عضو شوید.

پستهای مرتبط
هیچ نظر ارسال شده است.

| شما هم نظری ارسال کنید.

عطارک
0