سبد خرید 0

ریشه و علل مشاجره های زناشویی

1 بار
24 مارس 19
بهاره
,,

ریشه و علل منازعه و مشاجره های زناشویی چیست؟

کشمکش و مجادله میان زن و شوهر نه تنها اجتناب ناپذیر است بلکه طبیعی و حتی برای باور کردن و تقویت رابطه زناشویی کمک کننده است، به شرط اینکه بدانیم چگونه با آن برخورد و در صورت امکان آن را حل کنیم. مهمترین و شایع ترین موضوعات مشاجره های خانوادگی عبارتند از: دخالت خانواده های زن و شوهر، مسائل مادی، تقسیم وظایف و مسئولیت ها، کم توجهی به ارتباط احساسی و عاطفی، تفاوت های فرهنگی و اعتقادی، پرورش و تربیت کودک، ارتباط جنسی و اعتیاد می باشند. اما سوال اینجاست که ریشه و علل مشاجره های زناشویی چیست؟

 

ریشه و علل مشاجره های زناشویی

ریشه و علل مشاجره های زناشویی

 

بر خلاف مراجع قانونی و دادگاه ها که در منازعات تقریبا همیشه یک نفر بازنده و طرف مقابل برنده خواهد بود، اساس و هنر حل مشاجرات و مسائل خانوادگی این است که با مباحثه، مشارکت و توافق بر پایه صداقت و محبت به یک تفاهم توافق دو طرفه رسید و عمده خواسته و رضایت هر دو نفر برآورده شود (به اصطلاح حالت برد-برد بوجود آید) و اساس زندگی اشتراکی خوب و موفق همین مهارت پیدا کردن در طرح مسائل، سازگاری و تفاهم است. اما قبل از هر چیز شناسایی علل مشاجره های زناشویی اهمیت دارد. به عنوان مثال اگر شما بیمار باشید و بخواهید اقداماتی جهت بهبود  خود انجام دهید، قبل از هر چیز نشانه های بیماری را بررسی و برای شناسایی بیماری به پزشک مراجعه می کنید تا درمان درستی را دریافت کنید. زمانی که ندانید علت بیماری (مشاجره های زناشویی) چیست، هر درمانی به شکست منجر می شود.

ریشه و علل مشاجره های زناشویی

اکثر مشاجره های زناشویی و خانوادگی ریشه در یک یا چند مورد دارند که عبارتند از:

عدم شفافیت و سوءتفاهم

کنایه، استعاره و در لفافه صحبت کردن مختص مناظره های سیاسی است و در محیط خانوادگی جایگاهی ندارد. به جرات می توان گفت که نزدیک به اکثر اختلافات و مشاجره های زناشویی به دلیل عدم شفافیت، سادگی و دقت در ابراز نظر، احساس و خواسته است. ترس و نگرانی (از دفع شدن یا مورد تمسخر قرار گرفتن، یا تشدید اختلاف و …)، خجالت مسموم (حرمت نفس پایین)، ناتوانی در درک و توصیف احساس، انتظار ذهن خوانی از طرف مقابل، عدم توجه به تفاوت افراد در طرز نگاهشان به موضوعات و قضایا، باورهای غلط فرهنگی (زشت یا سبک دانستن ابزار خواسته شخصی توسط زن)، داشتن پیش فرض ها و اطلاعات ناقص یا غلط، مهمترین علل ناتوانی افراد در صداقت،صراحت و شفافیت در ابزار خود هستند.

 

همچنین بخوانید:  کنترل خشم در زندگی زناشویی

 

عدم شنوایی در شنیدن و درک طرف متقابل

حدود ٧٠٪؜ از زمان فعال ما در ارتباط با دیگران است که نیمی به حرف زدن و نیمی به گفتن تقسیم می شود. متاسفانه بیشتر مشاجره های زناشویی به این دلیل است که در بحث ها و حتی بحث ها بین زوجین زمان صحبت کردن بیشتر از شنیدن می شود. گاهی اوقات سکوت یک نفر دلیل به گوش دادن نیست بلکه منتظر است حرف های طرف مقابل تمام شود و او شروع به صحبت کند. برقراری ارتباط نیز یک علم و هنر آموختنی است و با تمرین بایستی در آن مهارت پیدا کرد. به عنوان یک قاعده کلی مشکل عمده آقایان در شنیدن (درک طرف مقابل) و مشکل اصلی خانم ها در گفتن (اظهار خود) است.

حالت تدافعی گرفتن

حتی حیوانات زمانی که احساس کنند قلمروشان در معرض خطر و تهاجم است، حالت تدافعی به خود گرفته و حتی ممکن است حمله کنند (حتی اگر نیت شما خوب باشد). بر حسب شخصیت، باورها و حرمت نفس شخص، قلمرو افراد نیز متفاوت می باشد (برای مثال قلمرو یک خانم ممکن است ظاهر و خانواده اش باشد و برای یک مرد قدرت یا مقامش باشد). انتقاد، سرزنش، بی احترامی، مقصر دانستن و یا انگشت اتهام گذاشتن همگی عبور از قلمرو افراد به حساب می آیند. متاسفانه بسیاری از زوجین از خط قرمز همسر خود عبور کرده و روی نقطه ضعف یکدیگر دست می گذارند.

شناسایی علل مشاجره های زناشویی می تواند مسیر درستی برای حل مشکلات زوجین باشد. چه بسا که بسیاری از زن و شوهرها عل رغم تلاش های فراوان در پی ترمیم روابط خود هستند اما، به دلیل عدم آگاهی از علت مشکل دچار سردرگمی و ناامیدی بیشتری می شوند. قاعدتا زمانی که شما بدانید علت مشاجره چیست سریع تر و به دور از تنش های بیشتر آن را بر طرف خواهید نمود.

 

09120030980

برای دریافت مشاوره و یا اطلاعات بیشتر  می توانید از طریق آی دی تلگرام و یا تماس با شماره تلفن فوق اقدام نمایید.

 

@attarak_ad

 

از شما متشکریم که تا انتهای این مقاله با ما همراه بودید. لطفا سوالات خود را در قسمت “نظرات” با ما در میان بگذارید، همچنین اگر ایده یا نظری در رابطه با مطلب حاضر دارید، خوشحال می شویم آن را با ما در میان بگذارید.

توجه

وب سایت عطارک در قبال نسخه ها و داروهای گیاهی پیشنهادی مسئولیتی نداشته و حتما قبل از مصرف با پزشک و یا مشاور طب سنتی مشورت نمایید.

 

راستی! برای دریافت مطالب بروز و جدید در حوزه سلامتی و طب سنتی  در کانال تلگرام عطارک عضو شوید.

پستهای مرتبط
هیچ نظر ارسال شده است.

| شما هم نظری ارسال کنید.

عطارک
0