سبد خرید 0

سارقان وقت و زمان شما چه چیزهایی هستند؟

1743 بازدید
06 شهریور 97
خانم راد

سارقان زمان

در این مطلب شما با 9 سارق زمان که همواره ما را احاطه نموده اند آشنا می شوید.

1- تعارفات بیش از حد

از جمله سارقان زمان تعارفات بیش از حد و فقدان شهامت نه گفتن است. به همین خاطر آدمی اسیر این سارق بزرگ زمان و فرصت ها می گردد چون نمی تواند جواب رد یا منفی بدهد، لذا حتی این استیصال و درماندگی بر روح، روان و جسم آن ها اثر می گذارد. اکثر افراد شکست خورده در برنامه ها با انبوهی از کارهای نیمه تمام و فعالیت های زخمی رو در رو اند. این دسته از افراد اسیر این سارق احساسی هستند.

2- تلفن

تلفن یک ابزار ضرورت و یک وسیله ارتباط حیاتی در زندگی امروز است اما نحوه استفاده صحیح و حساب شده از آن بهره وری آن را دو چندان می کند و آن را به عنوان تسهیل گر تبدیل می کند، اما استفاده غلط از آن می تواند سارق زمان باشد. گفتگوهای طولانی و حاشیه روی های بی مورد و حتی دفعات استفاده غیر ضروری باعث ضایعات زیادی از جمله خستگی روانی، انقطاع کار، عصبانیت، ابهام و تحلیل جسمانی می گردد. نکته دیگر این که وقفه هایی که تلفن های غیر ضروری در کار به وجود می آورند موجب هدر رفتن وقت می شود، امروزه استفاده زیاد از اینترنت گوشی و شبکه های اجتماعی را هم می توان در این دسته قرار داد.

3- ملاقات کنندگان

در منزل، محیط کار و محیط های دیگر اجتماعی با افراد گوناگون در تعامل و دیدار و صحبت هستیم ولیکن بعضی از افراد فرصت های مرده خویش را برای ملاقات با ما انتخاب می کنند که چه بسا ما در اوج مشغله بوده و نیاز شدیدی به تمرکز داشته باشیم به همین جهت بسیاری ملاقات ها عامل سرقت زمان و کشتن وقت است.

سارقان وقت و زمان شما چه چیزهایی هستند؟

سارقان وقت و زمان شما چه چیزهایی هستند؟

4- اطلاعات اضافی

اغلب ما چه در ذهن و چه در محیط کار و یا میز کار و در منزل با اطلاعات، یادداشت ها و مطالب اضافی رو در رو هستیم. مقدار فراوانی مدارک، نامه ها و کاغذهای اداری ما را احاطه کرده است و بی نظمی در این مورد وقت زیادی را جهت بررسی و گاه مراجعات مکرر و بیهوده تلف می کند که به نحوی سارقان زمان هستند لذا باید اطلاعات کیفی موجود به صورت دسته بندی شده و نه بسته بندی در جای مناسب قرار داده شوند و اطلاعات کمی نیز باید به صورت فهرست، نمودار، جدول و …. خلاصه شوند تا در مراجعات ضروری بعدی مجبور به کنترل همه اطلاعات و اتلاف وقت نشویم.

5- خود محوری

از عمده ترین سارقان زمان خود محوری بودن است، حال این که در انجام کارها از تفویض اختیار، کمک از همکاران و دوستان می توان استفاده نمود. خود محوری هم سارق زمان است و هم مخل اعصاب و عامل تنش های روانی شدید می گردد. انسان هایی که در امور خود محور باشند در انبوهی از اطلاعات دست و پا می زنند و دائما اعلام می کنند که کمبود وقت دارند.

6- عدم تقسیم انرژی

همه ما انسان ها در طی شبانه روز ظرفیت هایی داریم و انرژی تعریف شده و محدودی را می توانیم مصرف نماییم لذا شایسته است که با توجه به امور و وظایف و فعالیت هایمان انرژی خود را تقسیم نماییم. استفاده موثر از وقت به میزان تقسیم صحیح انرژی در طی شبانه روز بستگی دارد. بسیاری از افراد از ساعات اولیه صبح مثلا ساعت 8 صبح تا 11 صبح فوق العاده انرژی مصرف می کنند تا جایی که انرژی جایگزین هم نمی تواند استهلاک روانی آن را برطرف کند.

7- عدم اولویت گذاری

از سارقین عمده زمان نداشتن فهرستی از کارها بر اساس رتبه تفصیلی اولویت هاست. عملا ما روزانه با بسیاری از امور سر و کار داریم که سه حالت دارند امور ضرب الاجلی و سریع، امور و کارهای روزانه متوسط، امور عادی و معمولی، اگر اولویت گذاری صحیحی صورت نگیرد وقت زیادی را صرف موضوعات جزیی و بی اهمیت می کنیم و در نتیجه نمی توانیم به قدر کافی روی وظایف عمده و حساس متمرکز شویم.

داشتن یک دفترچه کوچک جهت یادداشت سه دسته امور امری ضروری و مفید است. این سه شامل امور بسیار ضروری، امور متوسط و امور معمولی می شوند. بعضی حتی برای صرفه جویی بیشتر در وقت نکات مهم را به صورت نمادین در کنار روز یا ساعت مشخص می کنند. به طور مثال ساعت 8 صبح جهت پرداخت قبض برق عکس لامپ، برای نوبت گرفتن از آرایشگر برای ساعت 4 بعد از ظهر تصویر ساده قیچی و …

 

همچنین بخوانید:  خواص گیاه دارویی هوفاریقون

 

8- نوع نگرش به زمان

نوع نگرش ما به زمان گویای استفاده بهینه یا عدم استفاده صحیح از آن است. نگرش روز، هفته، ماه به زمان نوعی سرقت پنهان زمان است. برای جلوگیری از این سرقت مخفیانه باید به زمان به عنوان دقیقه، لحظه و ثانیه نگاه کنیم.

9- ابهام در اهداف و مقاصد

از عوامل دیگر موثر در سرقت زمان ابهام در اهداف و مقاصد و غایات است. شخصی که در برنامه های خویش اهداف آگاهانه و هوشمندانه دارد و آن ها را پیروی می کند با استفاده از انضباط و انگیزش شخصی بعد جدیدی را در خویش به حرکت در می آورد که اصطلاحا به آن نیروی ناخودآگاه گفته می شود. اهداف و اولویت ها ارتباط تنگاتنگی با هم دارند. هرکسی که اهداف روشنی داشته باشد و این اهداف نسبت به سایر اهداف مهمتر باشند اولویت آن ها بیشتر محسوس می گردد در نتیجه ابهام در اهداف و مقاصد نوعی غلطیدن در یکی از عوامل سرقت زمان است.

پس از دانستن این 9 مورد فراموش نکنید برنامه هایتان را روی کاغذ بیاورید در ضمن به یاد داشته باشید مراقبت نشان دهنده دقت و حذف یا تغییر و اصلاح است. زمان بهار زندگی است و برنامه بذر فرصت هاست. لذا هر کسی در بهار به موقع نکارد در پاییز درو نخواهد کرد.

 

از شما متشکریم که تا انتهای این مقاله با ما همراه بودید. سوالات خود را در قسمت “نظرات” با ما در میان بگذارید، همچنین اگر ایده یا نظری در رابطه با این مطلب دارید، خوشحال می شویم آن را با ما در میان بگذارید.

 

روغن نعنا را با خواص درمان کننده کليه اختلالات گوارشي از جمله تهوع، درمان سو هاضمه، ترش کردن، دل درد و نفخ معده، بدون هيچ اسانس و افزودني شيميايي، از فروشگاه عطارک تهيه نماييد.

توجه

وب سایت عطارک در قبال نسخه ها و داروهای گیاهی پیشنهادی مسئولیتی نداشته و حتما قبل از مصرف با پزشک و یا مشاور طب سنتی مشورت نمایید.

 

راستی! برای دریافت مطالب بروز و جدید در حوزه سلامتی و طب سنتی  در کانال تلگرام عطارک یا پیج اینستاگرام عطارک عضو شوید.

پستهای مرتبط
هیچ نظر ارسال شده است.

| شما هم نظری ارسال کنید.

0