سبد خرید 0

سوزش معده و راه های درمان آن

1 بار
01 مارس 18
آلاله

سوزش معده و راه های درمان آن

سوزش معده :

سوزش معده (اسیدیته یا ترش کردن) مقاوم و مکرر یکی از مشکلات عمده ی بسیاری از مردم است. در این وضعیت، اسید ترشح شده در معده به درون مری نفوذ می کند. به کمک درمان دارویی یا تغییر شیوه ی زندگی می توان این وضعیت را کنترل کرد.

استرس یک جز اجتناب ناپذیر از زندگی روزمره ی ماست. استرس در حقیقت نحوه ی عکس العمل فیزیکی، فکری و عاطفی ما به وضعیت های مختلف زندگی است. ناتوانی مکرر در رفع تنش حاصل از استرس می تواند به بروز علائم فیزیکی سوزش معده منجر شود. در این گونه موارد، تلاش برای کاهش استرس و تنش های ناشی از آن، موجب کاهش قابل توجهی در سوزش معده می شود.

چند نکته در پیشگیری از سوزش معده :

سوزش معده یکی از علائم سوءهاضمه نیز هست. سوءهاضمه به دلیل غذا خوردن بیش از اندازه، سریع خوردن، غذا خوردن در هنگام تنش، خستگی یا ناراحتی های عاطفی و نیز به دلیل خوردن غذاهای چرب یا ادویه دار یا پخته نشده بروز می کند.

آن هایی که متوجه شده اند انواع خاصی از غذاها و نوشیدنی ها آنان را دچار مشکل می کنند، باید از مصرف آن غذاها پرهیز کنند. برخی دیگر معتقدند که مقدار غذا و زمان خوردن آن است که اهمیت دارد. نگاه داشتن وزن در حد مناسب ضروری است، بنابراین افراد چاق باید وزن خود را کم کنند. علاوه بر آن، بهتر است که از مصرف سیگار و الکل پرهیز شود.سوزش معده و راه های درمان آن

رژیم غذایی :

غذاهای مشکل آفرین برای افراد مبتلا به سوزش معده عبارتند از :

سرخ کردنی ها، غذاهای چرب و خامه دار، شکلات، فلفل، سیر، پیاز، قهوه، تمام نوشابه های غیر الکلی گازدار و نوشیدنی های الکلی. این غذاها اسید معده را افزایش می دهند. همچنین، مصرف برخی غذاها مانند مرکبات و آب میوه ها (از جمله گوجه فرنگی و پرتقال)، سس فلفل، فلفل سیاه که ممکن است پوشش مری را تحریک کنند یا به آن صدمه بزنند، باید محدود شود. نوشیدنی های گازدار موجب بروز نفخ، فشار آمدن به معده و بازگشت اسید معده به درون مری می شوند، پس باید از مصرف آن ها پرهیز شود.

اصلاح عادت های غذایی نیز سوزش معده را کاهش می دهد. بعد از غذا خوردن باید بدنتان را در وضعیت عمودی حفظ کنید. باید در وعده های غذایی تان میانه روی کنید، یعنی از پرخوری پرهیز کنید. شام باید حداقل سه ساعت قبل از خواب میل شود و باید از خوردن تنقلات شبانه پرهیز شود. اگر چه هیچ تحقیق معتبری در تایید لزوم پرهیز غذایی برای افراد مبتلا به سوزش معده وجود ندارد، ولی به نظر می رسد که یک رژیم غذایی سرشار از پروتئین می تواند میزان شیوع سوزش معده را کاهش دهد.

 

همچنين بخوانيد :   با طب سنتی زخم معده را درمان کنید

فراموش نکنیم :

جویدن تخم بادیان رومی بعد از صرف غذا موجب تحریک فرایند ترشح بزاق می شود. بزاق، محلولی قلیایی است که به تسکین مری کمک می کند و از آن محافظت می نماید. حتی مکیدن یک آب نبات هم ترشح بزاق را افزایش می دهد و در نتیجه زمان تماس اسید معده را با مری کاهش می دهد. خوردن نعنا، شوید، زیره ی سیاه، پونه، دارچین و مرزه نیز مفید هستند.

اگر در هنگام خوابیدن دچار سوزش معده شدید :

به پهلوی چپ بخوابید تا مانع برگشت اسید به مری شوید و زیر سرتان را پانزده الی بیست و پنج سانت بالا بیاورید. تلقین مثبت کنید چون افکار و اعراض نفسانی تاثیر زیادی روی مقدار ترشح اسید معده دارد.

نکته : سعی کنید وعده های غذایی سبک تر و کم چرب تر داشته باشید و از مصرف نوشیدنی های الکلی بعد از شام پرهیز کنید.

 

معجون معده و گوارش

معجون معده و گوارش را با خواص مقوی معده، رفع دل درد و دلپیچه، ضد نفخ، بدون هيچ اسانس و افزودني شيميايي، از فروشگاه عطارک تهيه نماييد.

خرید معجون معده و گوارش

 

توجه

وب سایت عطارک در قبال نسخه ها و داروهای گیاهی پیشنهادی مسئولیتی نداشته و حتما قبل از مصرف با پزشک و یا مشاور طب سنتی مشورت نمایید.

 

راستی! برای دریافت مطالب بروز و جدید در حوزه سلامتی و طب سنتی  در کانال تلگرام عطارک عضو شوید.

پستهای مرتبط
هیچ نظر ارسال شده است.

| شما هم نظری ارسال کنید.

عطارک
0