سبد خرید 0

علت بیماری استسقا در انسان

1 بار
30 مارس 18
قاصدک

آیا می دانید علت بیماری استسقا در انسان چیست ؟

این بیماری معمولا از خرابی و ناتوانی کبد ناشی می شود. گاهی نیز علت را باید در ناتوانی دیگر اعضای بدن مانند معده، روده، اعضای تناسلی، صفاق و طحال جستجو کرد. در چنین شرایطی هم باز کبد ضعیف و ناتوان می گردد. چون غالبا در بروز بیماری استسقا اعضا و احشا دیگر مثل معده، روده، طحال، شش ها، اعضای تناسلی و … نیز شرکت دارند لذا ضمن درمان بیماری به علاج آنها نیز باید پرداخت.

طب قدیم این بیماری را به سه نوع تقسیم کرده است :

  1. استسقا ذقی : در این حالت آب در شکم جمع شده و دست و پاهای بیمار آماس می کند.
  2. استسقا لحمی : آب یا ماده بلغمی به اندام ها رفته و سراسر بدن همچون جسد مردگان آماس می کند.
  3. استسقا طبلی : باد در شکم جمع شده و آماس می کند. گاه در این حالت آب هم وجود دارد. علت استسقا را از سومزاج، سده، آماس کبدی و مشارکت اندام های دیگر دانسته اند.

نشانه استسقا با توجه به علت آن :

چنانچه طبیعت بیمار گرم باشد، این امر ایجاد اختلال و ناتوانی در کبد می کند که در نتیجه گرمی، کبد نمی تواند بدان گونه که باید غذا را بپزاند و همه آن را تبدیل به مواد قابل جذب سازد. به سبب تزاید گرمی، بدن گداخته شده و عوارضی نظیر قی، استفراغ، اسهال و عرق ریزی روی خواهد داد.

چنانچه بیماری ناشی از سوء مزاج سرد باشد، حرارت طبیعی بدن کم شده و کبد دچار ضعف گردیده و نمی تواند خوراک را مستحیل و تبدیل کامل نماید. علت بروز سوء مزاج سرد بیشتر به واسطه خرابی طحال می باشد که مواد سودائی زیادی ترشح کرده و این مواد با رفتن به معده موجب از کار افتادن معده و در نتیجه تورم کبد و بروز استسقا می گردند.

علت بیماری استسقا در انساناگر علت بروز استسقا از خرابی کبد باشد پاها ورم کرده و بیمار سرفه های خشک خواهد کرد. اگر هم علت بیماری از گرمی کبد باشد، تشنگی، تلخی دهان، لاغری بدن، استفراغ صفراوی و سوزش ادرار رخ خواهد داد و رنگ بول نیز مایل به سرخی خواهد گردید. اگر علت از سردی کبد باشد بی میلی به آب، ترشی دهان، ضعف گوارش و دیگر نشانه های بلغمی خواهد بود. در استسقا گاه کبد بزرگ شده و بخشی از فضای شکم را فرا می گیرد و گاه به عکس کوچک تر می شود.

درمان استسقا :

هر گاه از حرارت باشد باید داروهایی تجویز شود که حرارت بدن را کم کرده و مقوی معده، کبد و کلیه های گرم باشد. آب انار، آب آلو، پرتقال و سایر مرکبات، آلبالو، گیلاس، زرشک، خیار، کدو، هندوانه، آب ترب و برگ آن خیلی مفید هستند. با توجه به این که ترب طبیعتی مایل به گرم دارد لذا باید آن را با سکنجبین یا آب آلو و امثال آن به بیمار داد تا تعدیل حاصل گردد. سرکه نیز تشنگی فرد مستسقی را تسکین داده، سده را می گشاید و استسقای گرم را نفع می رساند.

برای لینت مزاج، پوست هلیله زرد، شیرخشت، بیدخشت، آلو و فلوس می دهند و یا تنقیه از مغز فلوس ده قسمت، بنفشه یک قسمت، گل ختمی دو قسمت، گل پنیرک دو قسمت و ریوند تا دو قسمت به کار می برند. اگر بخواهند مزاج بیشتر عمل کند یک مثقال سنا مکی بر آن می افزایند، گاهی هم لازم می شود فلوس خوراکی بدهند.

 


همچنين بخوانيد :   خواص گیاه دم اسب

 

نسخه برای تب و حس تشنگی :

هرگاه بیمار دچار تب شده و تشنگی زیاد داشته باشد، آب تاجریزی و تخم کاسنی را جوشانده و یا تخم کاسنی و ریشه کاسنی را با سکنجبین به بیمار می دهند. آب ماست به مقدار زیاد بسیار مفید بوده و رفع استسقا را می نماید. ادرار و تعریق تخفیف دهنده بیماری می باشد از تجویز داروهای با طبیعت گرم مانند زنجبیل و دارچین و رازیانه باید احتزاز نمود چون امکان تحریک صفرا به وجود می آورند.

نسخه برای تعریق :

برای تعریق، بوره ارمنی را با روغن بابونه آمیخته به محل ورم بمالند تا عرق کرده و رطوبت و سموم را از راه پوست خارج سازد. در قدیم برای تعریق بیمار را در شن گرم و در برابر اشعه آفتاب می خوابانیدند و از آب چشمه های معدنی استفاده می نمودند.

 

عرق گل ختمي را با خواص درمان آسم، ضد ناراحتيهاي عصبي و عضلاني، رفع التهاب مثانه، برونشيت و گرفتگي صدا، نرم کننده پوست، بدون هيچ اسانس و افزودني شيميايي، از فروشگاه عطارک تهيه نماييد.

خريد عرق گل ختمي

توجه

وب سایت عطارک در قبال نسخه ها و داروهای گیاهی پیشنهادی مسئولیتی نداشته و حتما قبل از مصرف با پزشک و یا مشاور طب سنتی مشورت نمایید.

 

راستی! برای دریافت مطالب بروز و جدید در حوزه سلامتی و طب سنتی  در کانال تلگرام عطارک عضو شوید.

پستهای مرتبط
هیچ نظر ارسال شده است.

| شما هم نظری ارسال کنید.

عطارک
0