سبد خرید 0

فاشرا و خواصش را بشناسیم

0 بار
07 شهریور 97
قاصدک

با فاشرا و خواصش آشنا شوید.

در ایران در مناطق مختلف با نام های محلی روناس کوهی، هزار نشان، هزار فشان، گشان، هزارجشان، مار دارو، سیاه دارو، کرم دشتی، نخوشی در شیراز و الاملیک در مازندران نامیده می شود. در کتب طب سنتی با اسامی فاشرا و کرمه البیضا و تاک سیاه و ششبداز و شش پیاز و میوه آن را عنب الحیه ذکر می کنند.

مشخصات فاشرا

گیاهی است چند ساله تک پایه یا دو پایه بالا رونده با گل های نر و ماده در مورد دو پایه گل ها روی دو پایه مختلف، گل ها به رنگ سفید مایل به سبز، میوه های آن ابتدا زرد و بعدا قرمز می شود و در مورد تک پایه به رنگ سیاه در می آیند. میوه در ابعاد یک نخود و برگ های آن پنجه ای برگ شبیه برگ مو دارای 5 قسمت است. ریشه آن ضخیم گوشتی که ضخامت آن 10 – 15 سانتیمتر می شود و وزن آن تا 2 کیلوگرم هم می رسد. ریشه گیاه دارای خاصیت مسهلی قوی است در طب سنتی مصرف دارد.

این گیاه در کنار و امتداد پرچین ها در خاک های عمیق و بایر می روید. در اغلب مناطق اروپا و آفریقای شمالی و آسیا و در ایران انتشار دارد. در ایران در مناطق شمال ایران در فارس در ارسباران و در اشنویه در دامنه های البرز در هرزویل، لشگرک، در میان کوه بین اراک و کاشان و در خلجستان و نهاوند و کرمان دیده شده است.

فاشرا و خواصش را بشناسیم

فاشرا و خواصش را بشناسیم

ترکیبات شیمیایی فاشرا

از نظر ترکیبات شیمیایی در ریشه گیاه یک ماده عامل سمی تلخ گلوکوزید به نام بریونین وجود دارد. این گلوکوزید در آب و الکل حل می شود و به علاوه در ریشه مقدار اسانس و رزین به نام بریورزین و مقدار زیادی نشاسته یافت می شود.

خواص و کاربرد فاشرا

ریشه فاشرا در موارد مشابه در ردیف حنظل و قثاالحمار به عنوان مسهل قوی به کار می رود. مقطع آن سفید طعم آن قابض و تلخ و خیلی شبیه به قسط تلخ است و اغلب عطاران و فروشندگان گیاه دارویی ممکن است دانسته یا ندانسته  تلخ آن را بفروشند. علاوه بر ریشه از برگ و شاخه های جوان فاشرا نیز استفاده می شود. چون فاشرا سمی قوی است در مصرف داخلی باید خیلی احتیاط شود و حتما زیر نظر پزشک باشد، به تجربه دیده شده است که خوردن 10 – 15 عدد از میوه آن در مواردی موجب هلاکت کودکی شده است.

 

همچنين بخوانيد :   بازی ها و تله ها در رابطه عاطفی

 

فاشرا از نظر طبیعت طبق رای حکمای طب سنتی خیلی گرم و خشک است. اگر تا 4 گرم از گرد ریشه آن با کتیرا و آب عسل مخلوط و خورده شود مسهل قوی است و با قی و استفراغ همراه است و ترشح ادرار و شیر را افزایش می دهد. پخته ریشه آن در روغن زیتون برای بواسیر و نواسیر مقعد و تمام دردهای سرد و نرم کردن سفتی ها و رفع چروک های زخم نافع است. ضماد ریشه آن با سرکه تهیه شود برای تحلیل ورم و قطع زگیل مفید است. ضماد میوه آن برای جرب پوست نافع است. ضماد ریشه آن با آرد خلر و شنبلیله برای تحلیل ورم و سرباز کردن دمل مفید است. خوردن 5 گرم از ریشه آن برای مقابله با نیش افعی و سایر گزندگان سمی تریاق نافعی است. ضماد ریشه آن با آرد خلر و شنبلیله برای رفع لکه های سیاه که بعد از جراحات و زخم ها می مالند مفید است. ضماد میوه آن برای کندن و از بین بردن مو موثر است و از این خاصیت دباغان برای پاک کردن موی پوست ها استفاده می کنند.

خوردن روزی 1 – 2 گرم از گرد ریشه خشک آن برای رفع صرع و فلج و سستی اعضا و فراموشی مفید است و اگر با عسل مخلوط و پخته و انگشت پیچ شود برای خناق بلغمی و سرفه کهنه و درد پهلو و نفخ آن مفید است. دم کرده برگ و سرشاخه های جوان آن برای تقویت معده و پاک کردن معده از مواد لزج و برای رفع درد قلب و درد معده مفید است و مسهل خوبی بوده، ترشح شیر و ادرار را زیاد می کند. اسراف در خوردن فاشرا خطرناک است و برای طحال مضر است و ایجاد اختلال در ذهن و عقل می نماید و در این قبیل موارد باید فورا کتیرا خورد و با قی کردن و خوردن رب میوه های ترش از شدت آثار بد آن جلوگیری کرد.

تهیه گرد فاشرا : ریشه فاشرا را به مقدار مورد نظر گرفته رنده کرده و در گرم خانه 40 درجه سانتیگراد می خشکانند و در هاون آهنی نرم کوبیده از الک رد می کنند. 1 – 2 گرم ا این گرد به صورت حب، مسهل قوی می باشد.

در فرانسه معمول است 45 گرم ریشه پوست کنده آن را در 750 گرم سرکه و 500 گرم عسل در حدود نیم ساعت می جوشانند و 2 – 3 قاشق سوپ خوری در رو می خورند، برای نرم کردن سینه و در موارد آسم بسیار مفید است.

 

عرق گل ختمي

عرق گل ختمي را با خواص درمان آسم، ضد ناراحتيهاي عصبي و عضلاني، رفع التهاب مثانه، برونشيت و گرفتگي صدا، نرم کننده پوست، بدون هيچ اسانس و افزودني شيميايي، از فروشگاه عطارک تهيه نماييد.

خريد عرق گل ختمي

 

توجه

وب سایت عطارک در قبال نسخه ها و داروهای گیاهی پیشنهادی مسئولیتی نداشته و حتما قبل از مصرف با پزشک و یا مشاور طب سنتی مشورت نمایید.

 

راستی! برای دریافت مطالب بروز و جدید در حوزه سلامتی و طب سنتی  در کانال تلگرام عطارک عضو شوید.

پستهای مرتبط
هیچ نظر ارسال شده است.

| شما هم نظری ارسال کنید.

عطارک
0