سبد خرید 0

فواید بی شمار گیاه دارویی ترشک

15551 بازدید
14 آذر 96
قاصدک

با فواید بی شمار گیاه دارویی ترشک آشنا شویم

مشخصه گیاه ترشک :

ترشک گیاه با دوامی است که ریشه ی قوی و دوکی شکل دارد. برگ های آن به شکل دوکی و نیزه ای می رویند و رنگ آن سبز روشن است و در تابستان گل می دهند. ترشک گیاه علفی معروفی است که گل های ریز به خصوصی دارد. از خانواده هفت بند بوده و کلیه اندام های گیاه به خصوص برگ، دانه، ریشه استفتده می شود.

 ترکیبات گیاه : ویتامین آ و ث، اکسالات پتاسیم، اسید تارتاریک، هاپیترین، اسید کریزوفانیک، اسید تانیک، انتراکینون

خواص و اثرات دارویی ترشک :

طبیعت ترشک سرد و خشک است، دارای قوه اعتیاد آور است. ترشک دارای خواص اشتها آور، تصقیه کننده خون، هضم کننده غذا، ادرار آور، ملین، ضداسکوربوت، قابض است.

فواید بی شمار گیاه دارویی ترشک

فواید بی شمار گیاه دارویی ترشک

موارد مصرف ترشک :

از این گیاه در موارد رفع اسهال و خونریزی رحمی، قطع اخلاط خونی، بواسیر، قطع ترشحات رحمی کاربرد دارد. در طب گذشته جهت دفع ادرار و ورم لثه دندان ها، زردی و عوارض گواتر و رفع تب توصیه نموده اند.

این گیاه از گیاهان شفابخش سنتی اروپاییان و بومیان آمریکا بوده و یک پاک کننده قوی داخل بدن است. ریشه این گیاه یک ملین ملایم است، علاوه بر این کبد را فعال می کند، گیاه درمانگرها، آن را در درمان  جوش های پوست مناسب می دانند. برگ های تازه گیاه، آسیب های ناشی از تیغ گزنه را التیام می بخشد و پادزهر معروفی برای  درمان سوزش گزنه است، به این صورت که یک برگ تازه له شده آن را روی سطح آسیب دیده قرار دهید.

این گیاه را معمولا در ترکیب های مسهل و ترکیبات تقویتی برای جبران کمبود غذاهای ضعیف زمستانی استفاده می کنند و دارویی مفید برای دستگاه گوارش میدانند و به عنوان گیاهی پاک کننده، برای درمان بسیاری از مسمویت ها به کار می برند.

در ریشه ترشک آهن وجود دارد و گرد آن را برای درمان کم خونی، به مقدار روزی تا 3 گرم، استفاده می کنند.

 

همچنین بخوانید:   آشنایی با خواص گیاه ترشک

 

دیگر خواص ترشک :

ترشک یک گیاه پاک کننده است که برای درمان مشکلات پوستی مانند اگزما، پسوزیاریس، و درمان آرتروز و روماتیسم شهرت دارد. برای هر گونه تنبلی و رخوت، از جمله تنبلی دستگاه گوارشی و یبوست مفید است. و این گیاه را با خاصیت موثر بر اندام گوارشی می شناسند.

نوعی دیگر از این گیاه که به صورت گیاهی بزرگ و پایا با ریزورم ضعیف که داخل آن زرد رنگ است، برگ های آن به شکل قلب و دمبرگ آن دراز است. سرشار از ویتامین ث و اشتها آور و تصفیه کننده خون و برطرف کننده کمبود ویتامین های بدن می باشد.

نسخه های درمانی با گیاه ترشک:

  • دم کرده 25 گرم ترشک در یک لیتر آب خون را تصفیه می کند و برای کورک و دمل های چرکی فوق العاده مفید است. همچنین اگر سبزی ترشک را بکویند و بپزند و به شکل فرنی در آورند و به شکل ضماد روی آبسه های چرکی قرار دهند آبسه ها خیلی زود می رسند درد آن برطرف شده و شفا می دهند.
  • ریشه ترشک را به مقدار 25 گرم در یک لیتر آب بجوشانید، جوشانده ادرار آوری به دست می آید که خون را تصفیه می کند و جوش های زیر پوستی را بر طرف می سازد.

 

از شما متشکریم که تا انتهای این مقاله با ما همراه بودید. سوالات خود را در قسمت “نظرات” با ما در میان بگذارید، همچنین اگر ایده یا نظری در رابطه با این مطلب دارید، خوشحال می شویم آن را با ما در میان بگذارید.

 

ترشک را با خواص درمان بیماری های قلب و معده و کبد و روده ها، ضد سم، ضد التهاب معده و یرقان و زخم روده، درمان اسهال خونی و صفراوی، بدون هيچ اسانس و افزودنی شيميايی، از فروشگاه عطارک تهيه نماييد.

توجه

وب سایت عطارک در قبال نسخه های پیشنهادی و داروهای گیاهی ذکر شده، مسئولیتی نداشته و بهتر است قبل از استفاده، با پزشک و یا مشاور طب سنتی در تماس باشید.

پستهای مرتبط
هیچ نظر ارسال شده است.

| شما هم نظری ارسال کنید.

0