سبد خرید 0

قبل از وقوع زلزله چه کنیم ؟

344 بازدید
07 تیر 97
قاصدک

باید بدانیم که قبل از وقوع زلزله چه کنیم ؟

اگر زمین لرزه در همین لحظه اتفاق بیفتد چه می کنید ؟ سالانه در جهان چندین زلزله اتفاق می افتد که برخی از آن ها خفیف و نامحسوس و برخی دیگر شدید است و خسارت های جانی و مالی فراوانی در بر دارد. بنابراین توصیه های ایمنی در این زمینه نسبت به حوادث دیگر اهمیت خاصی دارد.

رعایت نکات ایمنی قبل از وقوع زلزله !

از آن جا که زلزله خبر نمی دهد باید پیش از وقوع  آن تدابیر ایمنی خاص و مهمی را انجام داد. اجرای دستورالعمل های نحوه قطع جریان آب، برق، گاز و سایر امکانات خدماتی در منزل را درست انجام دهید. معمولا شیر اصلی گاز بر روی لوله ورودی و پس از کنتور نصب می شود و دسته آن به رنگ قرمز یا نارنجی است. فیوز اصلی برق در طبقه همکف یا زیرزمین و در زیر کنتور قرار دارد. در صورتی که در مجتمع های آپارتمانی زندگی می کنید محل فیوز برق خانه خود را به نام خود مشخص کنید. شیر اصلی ورود آب به منزل در همان محلی است که آب وارد خانه می شود این شیر جنب کنتور قرار دارد.

قبل از وقوع زلزله چه کنیم ؟

قبل از وقوع زلزله چه کنیم ؟

مکانی را انتخاب کنید که همه اعضای خانواده بعد از وقوع زمین لرزه در آنجا جمع شوند. یک یا چند لحظه نقطه امن را در هر اتاق انتخاب کنید تا در مواقع ضروری بتوانید به آن نقطه پناه ببرید. نقاط امن محل کار و سکونت خود را در روی نقشه مشخص کنید و آن را در اختیار نزدیکان خود قرار دهید. تمرین های دوره ای نجات از خطرهای زمین لرزه را که در مدارس و از طریق رسانه ها آموزش داده می شود انجام دهید و این برنامه را هر چند وقت یک بار تکرار کنید.

فراموش نکنید

دوره های کمک اولیه به ویژه آموزش احیای قلبی و ریوی را از طریق هلال احمر شهر خود و یا سایر مراجع مربوطه آموزش ببنید. از استحکام و مقاومت ساختمان محل زندگی خود در برابر زمین لرزه مطمئن شوید. عواملی چون کم بودن شیب زمین، بالا بودن سختی زمین، اسکلت بندی محکم و اصول ساختمان، سقف ساختمان، نقشه متقارن ساختمان و کیفیت مصالح و کیفیت ساخت در ایمنی ساختمان نقش بسیار مهم و اساسی ایفا می نماید.

 

همچنین بخوانید: در هنگام و پس از زلزله چه کنیم ؟

 

احداث ساختمان در نزدیکی گسل ها، لبه پرتگاه ها و شیب ها، مجاورت دیوارهای حائل غیر مقاوم، مجاورت ساختمان های غیر مقاوم، نزدیکی ساختمان های بلند، باعث آسیب پذیری ساختمان در زمان وقوع زمین لرزه خواهد بود.

راهروها و خروجی های منزل را بررسی کنید و وسایلی را که ممکن است بعد از وقوع زلزله سد  راه شوند از آن مکان ها دور کنید. وسایل سنگینی را که هنگام وقوع زلزله ممکن است سقوط کنند مانند کتاب ها، گلدان های آویز و لوسترها در محل خود محکم کنید. اشیای بزرگ و سنگین را در قفسه های پایین تر قرار دهید و قفسه ها را محکم به دیوار متصل کنید. اشیایی را که در قسمت خارجی ساختمان قرار دارند مانند کولر، گلدان های پشت پنجره و ظروف مواد غذایی در جای مناسبی قرار دهید.

 

از شما متشکریم که تا انتهای این مقاله با ما همراه بودید. سوالات خود را در قسمت “نظرات” با ما در میان بگذارید، همچنین اگر ایده یا نظری در رابطه با این مطلب دارید، خوشحال می شویم آن را با ما در میان بگذارید.

 

معجون تقويت اعصاب را با خواص تقويت اعصاب، آرامبخش، ضد استرس، بدون هيچ اسانس و افزودنی شيميايی، از فروشگاه عطارک تهيه نماييد.

توجه

وب سایت عطارک در قبال نسخه ها و داروهای گیاهی پیشنهادی مسئولیتی نداشته و حتما قبل از مصرف با پزشک و یا مشاور طب سنتی مشورت نمایید.

 

راستی! برای دریافت مطالب بروز و جدید در حوزه سلامتی و طب سنتی  در کانال تلگرام عطارک یا پیج اینستاگرام عطارک عضو شوید.

پستهای مرتبط
هیچ نظر ارسال شده است.

| شما هم نظری ارسال کنید.

0