سبد خرید 0

معرفی گیاه عشقه و خواص آن

1 بار
21 مرداد 97
قاصدک

با گیاه عشقه آشنا شویم !

عشقه از پیچ های همیشه سبز است که سه گونه آن در جنگل های شمال ایران وجود دارد و ارقام ابلق و زینتی آن نیز در باغ های شهرها کاشته می شود. به فارسی به طور کلی عشقه و انواع آن را پاپی تال و دار دوست می نامند. در قسمتی از هند در بهار آن را لباب نامند.

نام های محلی آن در مناطق شمالی ایران عبارت اند از در آستارا و گرگان رود دار دوست، در رامسر ولگان، در شفارود توی جلی، در گیلان در نور، کجور و مازندران دولگ، ولگم و بلگم، در بعضی نقاط گیلان تبج، در لاهیجان لشک در گرگان بالو، ولو و بلوا و در تهران پاپی تال جز نام های محلی این گیاه است.

در کتب طب سنتی با نام های عشقه و حبل المساکین و بقله البارده و اخفاک آمده است. این عشقه در جنگل های شمال ایران از آستارا تا رامیان گرگان انتشار دارد. دم برگ آن بلند و پهنه برگ چرمی، تخم مرغی و برگ کامل است. گل های آن چتری زرد مایل به سبز، میوه های آن ریز و سیاه رنگ است. تزریق عشقه از طریق خوابانیدن شاخه های گیاه و یا از طریق قلمه است که در مورد گونه های مختلف انتخاب می شود.

معرفی گیاه عشقه و خواص آن

معرفی گیاه عشقه و خواص آن

 ترکیبات شیمیایی عشقه !

از نظر ترکیبات شیمیایی در هر کیلوگرم برگ گیاه در حدود 0/225 میلی گرم اکسیدارسنیک وجود دارد. در برگ های آن در حدود 10 درد ساپونین و آلفا – هدرین وجود دارد. از عصاره میوه های ریز سیاه آن گلوکوزید هلیکسین گرفته می شود.

خواص و کاربرد گیاه عشقه را بدانیم.

در چین از ساقه های نازک و سبز آن جوشانده ای درست می کنند که در آن یکی دو گیاه دیگر نیز وارد می کنند و برای رفع سردرد و سرفه می خورند به علاوه جوشانده گیاه معرق و در باز کردن عادت ماهیانه موثر است. در ساقه ها و پیچک های گیاه مواد سمی وجود دارد در مصرف آن باید احتیاط کرد و زیاد بر حد مجاز مصرف ننمود و زیر نظر پزشک مصرف کرد.

 


همچنین بخوانید :   با بهترین مکمل های گیاهی آشنا شویم

 

میوه های ریز و سیاه آن مسهل است و جوشانده گیاه از برگ ها و میوه آن به عنوان معرق، محرک و مسهل تجویز می شود. در مورد میوه آن حداکثر 10 – 12 عدد می توان مصرف نمود. در استعمال خارجی جوشانده برگ عشقه برای تهیه کمپرس به منظور رفع التهاب های پوست و التیام زخم ها نافع است. از برگ هایله شده عشقه مخلوط با کمی قند و دارچین و گرد زغال مرهمی درست می کنند که در زخم های دردناک آثار مفید دارد.

خیسانده برگ عشقه در سرکه برای کچلی به عنوان ضماد در صورتی که به طور مکرر تا یک هفته گذارده شود خیلی مفید است. جوشانده برگ عشقه خاصیت پاک کننده دارد و اگر پارچه های چرک تیره رنگ در آن جوشانیده و شسته شود خیلی خوب تمیز می شود. در استعمال داخلی در دم کرده ها و جوشانده ها حداکثر 4-5 گرم برگ عشقه در یک لیتر آب مصرف می شود. از گرد میوه آن به عنوان مسهل 0/5 – 1/5 گرم مخلوط با عسل در یک پوسیون خوشمزه مصرف می شود.

 

عرق کاسنی را با خواص تصفیه کننده خون، سفیدکننده پوست، درمان کم خونی، درمان بیماری های مزمن پوستی(بخصوص اگزما)، رفع یبوست، تقویت کبد، رفع رسوبات ادراری، برطرف کننده جوشهای صورت، رفع ورم التهابی لثه و دندان، بدون هیچ اسانس و افزودنی شیمیایی، از فروشگاه عطارک تهیه نمایید.

خرید عرق کاسنی

توجه

وب سایت عطارک در قبال نسخه ها و داروهای گیاهی پیشنهادی مسئولیتی نداشته و حتما قبل از مصرف با پزشک و یا مشاور طب سنتی مشورت نمایید.

 

راستی! برای دریافت مطالب بروز و جدید در حوزه سلامتی و طب سنتی  در کانال تلگرام عطارک عضو شوید.

پستهای مرتبط
هیچ نظر ارسال شده است.

| شما هم نظری ارسال کنید.

عطارک
0