معطر ساختن فضای پیرامون

معطر ساختن فضای پیرامون

چند دستور کاربردی برای معطر ساختن فضای پیرامون

در قلعه ها و دژهای قرون وسطی پاشیدن گل های معطر مرسوم بوده است و البته گل پاشی نه به خاطر لذت بردن از بوی گل بلکه بخاطر از بین بردن بوی تعفن فاضلاب ها انجام می گرفت. در برخی دژهای قدیمی به منظور فوق در کف اتاق ها رز و بنفشه و اسطوخودوس و داوودی و همیشه بهار می کاشتند و علاوه بر آن عطر گل ها را برای پیشگیری از بیماری های واگیردار موثر می دانستند.

لوئی نهم پادشاه فرانسه در اثنای اینکه تونس را در محاصره داشت به طور مرتب در تونس گل میخک پخش می کرد و به قول خود از این راه با بروز طاعون مبارزه می کرد. نقش افسونگر گل را در دنیای عشق و محبت هم انکار ناپذیر می دانستند مثلا شایع شده بود اگر گل سرخ را دقیقا سه شبانه روز و سه ساعت درون بطری آب آویزان نگهداری کنی و بعد آب را به شخص مورد علاقه بنوشنی او تا آخر عمر به تو وفادار خواهد ماند.

دختران جوان برای آن که محبوب خود را در خواب ببینند موقع خوابیدن چشم ها را می بستند و گل بومادران را روی پلک های خود می گذاشتند. تازه بعدها بود که عطر ملایم بومادران را عطر خواب آور تشخیص دادند. گل بهمن ضامن سعادت در عشق به شمار می آمد. به همین مناسبت دخترها دو سه گل بهمن را داخل کلاه مرد مورد علاقه خود می گذاشتند. خوشبو ساختن و ضدعفونی کردن هوای پیرامون با گیاهان و مواد طبیعی از قبیل عود خام، عنبر، کندر، مشک، کوشنه شیرین، استرک، سندروس، صمغ انگدان، سقز میخک، مصطکی، سقز درخت بنه، لادن، زعفران، سک، ثمر سرو، دوال، غار، مشک زمین، گور گیاه، سوسن زرد، شابانک، بادام تلخ و بر باله فرح بخش است و همگی مفیدند که باید از این مواد ترکیباتی ساخته و استعمال شوند مثلا می توان خانه را با مخلوط سرکه و صمغ انگدان آب پاشی کنند.

معطر ساختن فضای پیرامون
معطر ساختن فضای پیرامون

خوشبو ساختن محیط خانه !

برای خوشبو کردن محیط خانه و از بین بردن بوهای نامطبوع علاوه بر استفاده از اسپری های خوشبو کننده می توان روش های زیر را به کار برد:

چند قطره ادکلن یا عطر یا ماده خوشبو کننده دیگری را به پنبه ای آغشته ساخته داخل ظرف بلورین دهان گشادی بیندازید. رایحه خوشی در فضا پخش خواهد شد که مدت زیادی باقی خواهد ماند. برای این منظور می توانید از لیوان بلوری و یا ظرفی شبیه به آن استفاده نمائید.

دستمال های مرطوب کننده معطر نیز که آغشته به مواد عطر آگین هستند برای این منظور مناسب می باشند. یکی از این دستمال ها را از درون پوشش آن خارج ساخته و درون ظرفی (حتی ظرف زباله دستی داخل اتاق) بندازید، بوی خوش فضا را آکنده خواهد ساخت.

یکی از دیگر مواد خوشبو کننده پوست خشک شده پرتقال و لیمو است. با گذاشتن تکه ای از آن درون آتش یا بخاری بوی خاصی در فضا منتشر خواهد شد که بوهای نامطبوع را تحت الشعاع قرار خواهد داد. جوشاندن اندکی وانیل نیز در آب فضا را خوشبو خواهد کرد مشروط به آن که این نوع بوها مورد پسند شما باشد. اما اگر مایلید به طور کلی هر گونه بویی را در فضا از بین ببرید از محلول سرکه و آب استفاده کنید که در حقیقت می توان آن را بهترین بوگیر طبیعی به شمار آورد.

برای این منظور مقداری سرکه را با آب مخلوط کرده روی چراغ بگذارید تا با حرارت ملایمی بجوشد و بخار آن در فضا پخش شود. کلیه بوهای اضافی را جذب خواهد کرد. البته سرکه نیز خود دارای بوی ضعیفی می باشد که بدیهی است فضا را فرا خواهد گرفت.

روشن کردن شمع و یا به حرکت در آوردن حوله ای بالای سر که قبلا در محلول سرکه و آب جوش فرو برده و چلانده اید نیز به از بین بردن بوی سیگار و نظایر آن کمک خواهد کرد.

 

همچنین بخوانید :   چگونه عطر انتخاب کنیم ؟

 

فرمول ساختن چند ماده خوشبوکننده

شمع معطر

۵۰۰ گرم پودر زغال درخت لیمو را با محلولی از ۶۰۰ گرم آب و ۸۰ گرم نیترات پتاسیم خیس کنید سپس خشک نموده و با پودر بنژوان ۴۰۰ گرم، کتیرا ۲۰ گرم، کومارین ۰/۲ گرم مخلوط کنید. این مواد را پس از مخلوط کردن به صورت شمع در آورده و رنگ کنید.

عطر جامد

گچ قالب گیری ۴۸۰ گرم، زاج ۸ گرم، گل اخری ۱۰ گرم این مخلوط را از الک عبور دهید و با آب سرد به صورت خمیر در بیاورید سپس عطر لازم را اضافه نموده و در قالب های چوب بریزید.

خوشبو کننده هوا

روغن کاج ۱۰۰۰ گرم، رزین ۴۰۰ گرم، محلول ۵۰ درصد فرمالدئید ۱۰۰ گرم این مواد را پس از مخلوط کردن در مجاورت هوای درون اتاق قرار داده و استفاده فرمایید.

 

روغن اسطوخودوس

روغن اسطوخودوس را با خواص رفع استرس و افسردگی، آرامش بخش، ضد تشنج، رفع بد خوابی، برطرف کننده سرفه، تقویت حافظه، درمان کننده آرتروز، درمان سردرد، بدون هیچ اسانس و افزودنی شیمیایی، از فروشگاه عطارک تهیه نمایید.

خرید روغن اسطوخودوس

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code