سبد خرید 0

مواد موثره گیاهان دارویی

0 بار
15 آگوست 17
عطارک
,

مواد مؤثره گیاهان دارویی

در گياهان موادي وجود دارند كه به مواد طبيعي معروف هستند. مواد طبيعي شامل متابوليت‌هاي اوليه و ثانويه در گیاه هستند. متابوليت‌هاي اوليه براي موجود زنده اساسي و ضروري هستند. يعني حيات موجودات زنده بستگي به حضور اين مواد در پيكر آنان دارد. متابوليت‌هاي اوليه شامل كربوهيدرات‌ها، چربي ها، اسيد آمينه هاي مختلف، نوكلئوپروتئين‌ها، آنزيم‌ها و غيره مي‌باشند. حضور متابوليت‌هاي ثانويه براي تداوم حيات چندان و يا به طور مطلق ضروري نيست و مي‌توان گفت كه اين مواد عامل شيميايي جريان‌هاي دفاعي حياتي هستند. متابوليت‌هاي ثانويه شامل گليكوزيدها، آلكالوئيدها، اسانس‌ها، فلاونوئيدها، موسيلاژها، تانن‌ها و … مي‌باشند.

مواد مؤثره گياهان دارويي به چهار گروه اصلي: گليكوزيدها، آلكالوئيدها، روغن‌هاي فرار و ساير مواد تقسیم بندی می شود.

ساير مواد عبارتند از : مواد تلخ، فلاون‌ها، موسيلاژها، ويتامين‌ها، فلاونوئيدها ، تانن‌ها و اسيد سيلي‌سيك، لیپیدها و…

گليكوزيدها:

گليكوزيدها گروه بزرگي از مواد مؤثره دارويي و ارزشمند را تشكيل مي‌دهند. اين مواد در گروه زيادي از گياهان گلدار وجود دارند و داراي ساختمان شيميايي پيچيده و مخصوصي هستند که در بدن انسان اثرات خاصي برجاي مي‌گذارند. همچنین كاربرد فراواني در صنعت داروسازي دارند.

آلكالوئيدها:

آلكالوئيدها در انسان واكنش‌هاي فيزيولوژيكي قوي ايجاد مي‌كنند و بر سيستم عصبي تأثير مي‌گذارند. به طور كلي آلكالوئيدها را به سه دسته آلكالوئيدهاي حقيقي، پروتوآلكالوئيدها، آلكالوئيدهاي كاذب تقسيم مي‌كنند

روغن های فرار (اسانس‌ها):

اسانس ها به روغن‌هاي فرار نيز معروف هستند و در سلول‌ها و قسمت‌هاي سطحي و دروني اندام‌هاي مختلف گیاهان مانند برگ‌ها، گل‌ها، ميوه‌ها، جوانه‌ها و شاخه گياهان وجود دارند.

سلول‌ها و بافت‌هاي ترشحي ممكن است تنها در يك اندام گياه وجود داشته باشند، (مثلا در گل يا ميوه) و يا ممكن است در اندام‌هاي مختلف يك گياه (نظير گياه رازيانه) پراكنده باشند. در اين صورت، اسانس‌هاي به دست‌ آمده از نظر كيفيت و اجزا و تركيبات تشكيل دهنده، از اندامي به اندام ديگر تفاوت دارند به طوري كه، توليدكنندگان عطر و ادكلن مي‌دانند كه اسانس حاصل از گل‌هاي نارنج در مقايسه با اسانس استخراج شده از پوست ميوه اين گياه از كيفيت و ارزش بيشتري برخوردار است.

اسانس‌ها غالباً مانع رشد باكتري‌ها و قارچ‌ها مي‌شوند. از اینرو از این مواد در فرآورده های غذایی و آرایشی می توان به عنوان نگاه دارنده نیز استفاده کرد.

ساپونين‌ها:

ازمهمترين خواص اين مواداين است كه به صورت محلول در آب ايجاد كف مي‌كنند. از اين رو خاصيت پاك كنندگي دارند. ساپونين از كلمه “ساپو” به معناي صابون گرفته شده است. از مهم‌ترين گياهان ساپونين‌دار مي‌توان سدر، حنا، ريشه گياه گل صابوني و گچ دوست را نام برد. اين مواد تقويت كننده و شفاف کننده پوست نیز می باشند.

 


همچنین بخوانید : پونه و خواص شگفت انگیزش

 

فلاون‌ها و فلاونوئيدها :

به طوركلي، فلاونوئيدها اثر لطيف‌كنندگي و مرطوب‌كنندگي بر روي پوست بدن دارند.

مواد تلخ:

همانطور كه از نام اين مواد پيداست، تلخ مزه بوده و قابليت تحريك غدد گوارشي را دارا مي‌باشند.

موسيلاژها:

موسيلاژها در آب حل شده و پس از جذب آب، متورم و ضخيم مي‌گردند. از گياهاني كه حاوي تركيبات موسيلاژي هستند و در صنايع آرايشي و بهداشتي اهميت دارند مي‌توان ريشه ختمي، گل ختمي، بارهنگ و… را نام برد. از مهمترين خواص دارويي موسيلاژها خاصيت ضد سوزش آنهاست. همچنين اين مواد سبب شفافيت مو و پوست نیز مي‌شوند.

اسيد سيلي‌سيك:

از اسيد سيلي‌سيك براي مداواي برخي بيماري‌ها استفاده مي‌شود. وجود اين مواد براي رشد موها و ناخن‌ها بسيار مهم است. از پودر برخي از گياهان حاوي مواد سيليكاته به عنوان ماده اصلي دندان شوي و غرغره، همچنين به عنوان ماده اضافي شوينده در آب حمام استفاده مي‌شود.

تانن‌ها:

تانن ها سبب بسته شدن روزنه‌ها و منافذ پوست نيز مي‌شوند و از نفوذ چربي به خارج جلوگيري مي‌كنند. تانن‌ها در معالجه زخم‌ها و سوختگی‌ها کاربرد دارند. در صنایع آرایشی نیز کرم‌هایی از آنها تهیه می شود که از افتادگی‌ پوست صورت جلوگیری می‌کنند. بلوط و بيشتر گياهان تيره گل سرخ از گياهان تانن‌دار به شمار مي‌روند.

 

ويتامين‌ها:

فعاليت‌هاي متابوليكي بدن انسان، بدون وجود ويتامين‌ها امكان‌پذير نيست. ويتامين‌ها از محيط خارج بدن تامين مي‌شوند و در عادت هاي غذايي روزانه بايد همواره مقادير متناسبي از آنها وجود داشته باشد. ويتامين‌ها به حرارت‌هاي بالا بسيار حساس مي‌باشند. استعمال خارجي ويتامين‌ها سبب تقويت پوست و مو مي‌گردد.

ليپيدها:

شامل روغن‌هاي ثابت و چربي ها مي‌باشند. روغن‌هاي ثابت را مي‌توان از گياهاني مانند زيتون، مغز هسته ميوه‌ها، كرچك، كتان و گلرنگ به دست آورد. این روغن‌ها در صنايع داروسازي و آرايشي و بهداشتي كاربرد فراوان دارند.

 

 

عرق نعنا دوآتیشه، بدون هیچ اسانس و افزودنی شیمیایی را از فروشگاه عطارک تهیه نمایید.

عرق نعنا دوآتیشه

 

توجه

وب سایت عطارک در قبال نسخه های پیشنهادی و داروهای گیاهی ذکر شده مسئولیتی نداشته و باید با پزشک و یا مشاور طب سنتی در تماس باشید.

پستهای مرتبط
1 نظر ارسال شده است.

| شما هم نظری ارسال کنید.

  1. حسین
    16 جولای 2018

    سلام .
    منابع اطلاعاتی گذاشته اید را میخواستم.
    با تشکر

عطارک
0