سبد خرید 0

میزان همدلی یا درک متقابل در زندگی زناشویی

1 بار
27 مارس 19
بهاره
,,

میزان همدلی یا درک متقابل در زندگی زناشویی

فهمیدن دقیق طرف مقابل و به زبانی دیگر همدلی، یکی از مهمترین جز و هدف های گفتگو به ویژه در روابط زناشویی است. همان وضعیتی که بین دو دوست واقعی و صمیمی حاکم است. یعنی اینکه بتوانیم داخل پوست و قالب او شویم و به دنیا و مسائل از دید او بنگریم و او نیز متوجه این مساله شود. در چنین وضعیتى است که بیش از نیمى از راه را برای حل مسئله و مشکل رفته ایم (و گاهی تمام راه را) و دیگر همسرمان در اظهار نظر و ابزار احساس خود نه تنها دچار شک و تردید، اضطراب، شرم، خجالت و یا ترس نخواهد شد بلکه به عنوان پناهگاه، یار و همدم به سوی ما جذب خواهد شد و در پایان جر وبحث و کشمش، احساس وجود ارزشمندی و صمیمیت بیشتری خواهد کرد. لذا در این مقاله میزان همدلی یا درک متقابل در زندگی زناشویی را بررسی خواهیم کرد.

 

میزان همدلی یا درک متقابل در زندگی زناشویی

میزان همدلی یا درک متقابل در زندگی زناشویی

 

میزان همدلی یا درک متقابل در زندگی زناشویی

اصولا در یک گفتگو و تعامل دو نفره زناشویی (دوست و یا حتی فرد ناآشنا) بر حسب رفتار و نوع پاسخ های رد و بدل شده می توان میزان همدلى و درک طرف مقابل را ارزیابی و درجه بندی نمود:

1- بدون همدلی (پاسخ و واکنش نامناسب و منحرف کننده)

در چنین ارتباطی فرد ممکن است مجموعه ای از واکنش و پاسخ های زیر را به کار ببرد:

تغییر موضوع مطرح شده:

همسرتان ابراز می کند که سر درد دارد و شما بدون هیچ واکنشی مرتبطی می گویید: راستی هفته دیگه باید بریم… یا اینکه بگویید: به به چه بوی غذای خوبی میاد!

من بهتر از تو می دانم:

پیام فرد این است که تو متوجه نیستی و من از تو باهوش تر و فهمیده تر هستم: مسئله مهمی نیست، فردا بهتر میشی، یا مشکل اصلی اینکه نمی دونی…،یا زیادی به اون اهمیت میدی، باید ….، یا نمی تونی ببینی چقدر… و امثال آن.

قضاوت کردن:

دیشب جشن تولد فلانی ۵ تا رولت خوردم. اصلا باورم نمی شه، و واکنش شما: پس امروز باید زنگ بزنی دکتر که ببینی قرص قندت رو چقدر بخوری! این یک واکنش مسئولانه است نه همدلانه.

نصیحت کردن:

تا زمانی که فرد به طور مستقیم و واضح خواستار نظر و پیشنهاد شما نباشد هر نوع اظهار نظر و پیشنهادی به منزله نصیحت کردن تلقی می شود.

تجزیه و تحلیل روانشناسانه کردن:

اگر روانشناس و تراپیست فرد نیستید، از تجزیه و تحلیل روانی فرد خودداری کنید (هر چند ممکن است نظر شما درست باشد ولی او برای تشخیص و درمان با شما درد و دل نمی کند).

سوالات بی مورد و بیش از حد:

در این حالت فرد به دلیل کنجکاوی با سوالات مکرر، ذهن و فکر گوینده را بر هم می زند و اجازه نمی دهد داستان و موضوع را آن طور که فرد می خواهد بیان کند(سوالات کنترل کننده مختص مشاور و درمانگر است و نه دوست یا همسر)

به یاد آوردن و ذکر خاطره و داستان خود:

با شنیدن داستان گوینده، فرد تجربه مشابه خود را به خاطر آورده و بازگو می کند و مسئله اصلی فرد گوینده کم رنگ می شود.

 

همچنین بخوانید:   همدلی چیست و چگونه با دیگران همدلی کنیم؟

 

2- فهمیدن طرف مقابل با میزان همدلی کم

در چنین حالتی شنونده به طور کامل متوجه گفته ها می شود ولی احساس او را به طور کامل درک نمی کند و لذا با واکنش و پاسخ نامناسب مواجه می شود تا گوینده نخواهد جلوتر برود و احساسات خود را باز و عریان کند. مثلا در واکنش به همکارتان که از دست رئیس ناراحت و عصبی است، می گویید: می خوای بری و هر چی از دهنت در میاد بهش بگی، و او در پاسخ می دهد: اوه! عصبی و ناراحت هستم ولی احمق نیستم.

3- همدلی درست

در این حالت زن یا شوهر می تواند به درستی خود را در نقش و جایگاه فرد گوینده ببیند و احساس فرد گوینده را به زبان و کلام خود ولی دقیق بازگو کند و مورد تایید فرد گوینده نیز قرار می گیرد.

زن: هاج و واج مونده بودم که چی بگم؟

شوهر: اصلا انتظارش رو نداشتی!

زن: آره اصلا باورم نمی شد که اون خودش داره اینو میگه، آخه میدونی .

4- میزان همدلی همراه با شفاف سازی

در این حالت به دلیل شناخت کامل شنونده از گوینده و بصیرت کامل شنونده حتی قبل از اینکه گوینده احساس خود را دقیقا بیان کند یا بدون اینکه بداند چه حسی دارد، آن را حدس زده و با احتیاط بیان می کند و در چنین حالتی گوینده نه تنها تفسیر و بیان شنونده را تایید می کند بلکه از حدس خود نیز به روشنی مطلع می شود.

5- بصیرت خارق العاده

چنین نوع ارتباط، میزان همدلی و هم صحبتی معمولا پس از شناخت کامل فرد و دانش و آگاهی کامل شنونده و راحت و آزاد بودن گوینده به وجود می آید و شنونده گاهی می تواند درهای عالی بر روی گوینده بگشاید (غالبا یک تراپیست با تجربه و بسیار آگاه به این سطح می رسد).

در یک زندگی زناشویی سالم میزان همدلی از نوع درست، همدلی همراه با شفاف سازی و بصیرت خارق العاده بسیار دیده می شود. در این نوع روابط زن و شوهر از بیان کردن موضوعات حتی بی ارزش، واهمه ای ندارند و ترس از قضاوت شدن و مسخره شدن به آن ها دست نمی دهد. در روابط زناشویی سالم زن و مرد به هم فرصت ابراز کردن خود و حرف های دلشان را می دهند و معمولا این چنین زن و شوهرهایی زمان های دو نفره زیادی را با هم صرف می کنند. میزان همدلی در زندگی زناشویی نقش مهمی در ایچاد صمیمیت و کاهش مشاجره های زندگی زناشویی دارد.

 

خرید گیاه ملیس (بادرنجبویه)

گیاه ملیس (بادرنجبویه) را با خواص تقویت قلب، تقویت سیستم عصبی، درمان سردردهای با منشا عصبی، درمان سرگیجه و میگرن، افزایش فشار خون، درمان بی خوابی، ازدیاد هوش و حافظه، درمان افسردگی و …، بدون هیچ اسانس و افزودنی شیمیایی، از فروشگاه عطارک تهیه نمایید.

@attarak_ad

 

از شما متشکریم که تا انتهای این مقاله با ما همراه بودید. لطفا سوالات خود را در قسمت “نظرات” با ما در میان بگذارید، همچنین اگر ایده یا نظری در رابطه با مطلب حاضر دارید، خوشحال می شویم آن را با ما در میان بگذارید.

توجه

وب سایت عطارک در قبال نسخه ها و داروهای گیاهی پیشنهادی مسئولیتی نداشته و حتما قبل از مصرف با پزشک و یا مشاور طب سنتی مشورت نمایید.

 

راستی! برای دریافت مطالب بروز و جدید در حوزه سلامتی و طب سنتی  در کانال تلگرام عطارک عضو شوید.

پستهای مرتبط
هیچ نظر ارسال شده است.

| شما هم نظری ارسال کنید.

عطارک
0