سبد خرید 0

نوازش و تاثیرات آن بر بدن

1 بار
17 مارس 19
بهاره
,

نوازش و تاثیرات آن بر بدن

نوازش می تواند زندگی بخش باشد. اولین آزمایشاتی که هارلو و زیمرمن روی میمون ها نجام دادند نشان داد که محرومیت بچه میمون ها از نوازش و در آغوش گرفته شدن، به افسردگی، بیماری و حتی مرگ می انجامد. همین امر در مورد کودکانی که مورد بی مهری پدر و مادر قرا می گیرند نیز صادق است. لذا، در این مقاله با نوازش و تاثیرات آن بر بدن آشنا شوید.

 

نوازش و تاثیرات آن بر بدن

نوازش و تاثیرات آن بر بدن

 

تفاوت حس بساوایی در مردان و زنان

پوست وسیع ترین عضو بدن است که تقریبا ٢متر مربع وسعت دارد. حدود ٢میلیارد و ٨٠٠ میلیون گیرنده درد، ٢٠٠ هزار گیرنده سرما و ۵٠٠ هزار گیرنده تماس و فشار روی آن پراکنده است. دختران از همان بدو تولد حساسیت بیشتری نسبت به لمس و نوازش دارند. دز بزرگسالی نیز حساسیت پوست زن نسبت به لمس و فشار تقریبا ١٠ برابر مرد است. پژوهش های معتبر نشان داده پسرانی که قوی ترین حس بساوایی را دارند در مقایسه با دخترانی که داری ضعیف ترین حس بساوایی هستند، حساسیت کمتری دارند. پوست زن نازک تر از پوست مرد است ولی یک لایه اضافی چربی زیر آن وجود دارد که مانع نفوذ سرما می شود. به همین دلیل قدرت تحمل سرما در زنان بیشتر است.

رابطه هورمون ها و میل به نوازش شدن

اکسی توسین هورمونی است که میل به نوازش شدن را بر می انگیزد و گیرنده بساوایی را فعال می کند. بنابراین، تعجبی ندارد که زنان، با وجود گیرنده هایی ده برابر قوی تر از گیرنده های مردان، تا این حد به در آغوش گرفتن همسر، فرزندان و دوستانشان اهمیت می دهند. تحقیقات ما در مورد زبان ایما و اشاره نشان می دهد زنان غربی ۴ تا ۶ برابر مردان به لمس یکدیگر هنگام گفت و گو تمایل دارند. آنان بیش از مردان از تعابیر و استعارات مربوط به حس بساوایی استفاده می کنند. مثلا کسی را پوست کلفت می نامند یا معتقدند فلانی دست اش شفاست. آنان دوست ندارند پوست شان کنده شود و با تمام وجود از کسی که از پوست و گوشت خودشان است حمایت می کنند.

 

همچنین بخوانید:  چگونه قلب یک زن را تسخیر و او را عاشق کنید؟

تاثیر نوازش بر کودکان

مطالعه ای در خور توجه در مورد نوزادان ١٠هفته ای تا ۶ ماهه نشان داده نوزادانی که بیشتر در آغوش مادر بودند و نوازش می شدند به میزان چشمگیر خونگرم و معاشرتی می شوند. همچنین موارد ابتلا به اسهال و استفراغ در این کودکان کمتر است.  در سال ١٩٩٩ گروهی تحقیقاتی به سرپرستی مایکل می نی دردانشگاه مک جیل کبک کانادا نشان داد بچه موش هایی که به طور مداوم مورد نوازش و تحت مراقبت والدین قرار دارند باهوش تر و دارای مغزی حجیم تر هستند.

جیمز پرسکات، انسان شناس مشهور و پیشگام مطالعات مربوط به تربیت کودکان دریافت بروز اعمال خشونت آمیر در جوامعی که کودکان به ندرت ناز و نوازش می شوند دارای بیشترین میزان است.

کودکانی که محبت می بینند از سلامت روحی و جسمی بیشتری برخوردارند تا کودکانی که خانواده شان آنان را طرد کرده یا در پرورشگاه بزرگ شده اند. در جامعی که مردمان شان به علل فرهنگی به نوازش و ابزار احساسات بی توجه اند، نگه داری سگ و گربه رواج فراوان دارد. چرا؟ این حیوانات به انسان اجازه می دهند از طریق ناز و نوازش را بیازماید. حیوان درمانی روشی موثر برای کمک به افراد افسرده و مبتلا به مشکلات ذهنی و روحی است.

نوازش و رابطه آن با افسردگی

مطالعه ای دیگر در مورد بیماران روحی و روانی نشان داد، مردان هنگام ناراحتی و تنش از هر گونه تماس جسمی پرهیز می کنند و به گوشه ای خلوت پناه می برند. اما زنان در این شرایط به مرد خود نزدیک تر می شوند. این کشش ناشی از نیاز جنسی نیست بلکه ناشی از نیاز به تماس مهرورزانه است وقتی زنی از دست مردی عصبانی است به او می گوید: به من دست نزن!!!

اغلب مردان از درک معنای این عبارت عاجزند. این نکته را آویزه گوش کنید:

برای جلب توجه و برانگیختن احساس مثبت زنان از تماس جسمی بجا مانند آغوش گرفتن و نوازش کردن استفاده کنید، اما از هرگونه اقدام جنسی بپرهیزید. برای اینکه فرزندانی سالم و تندرست داشته باشید، آنان را زیاد نوازش کنید. پژوهش ها نشان می دهد اگر زنان عصبی یا افسرده بیشتر مورد نوازش و محبت قرار گیرند زودتر بهبود می یابند.

 

09120030980

برای دریافت مشاوره و یا اطلاعات بیشتر  می توانید از طریق آی دی تلگرام و یا تماس با شماره تلفن فوق اقدام نمایید.

@attarak_ad

 

از شما متشکریم که تا انتهای این مقاله با ما همراه بودید. لطفا سوالات خود را در قسمت “نظرات” با ما در میان بگذارید، همچنین اگر ایده یا نظری در رابطه با مطلب حاضر دارید، خوشحال می شویم آن را با ما در میان بگذارید.

توجه

وب سایت عطارک در قبال نسخه ها و داروهای گیاهی پیشنهادی مسئولیتی نداشته و حتما قبل از مصرف با پزشک و یا مشاور طب سنتی مشورت نمایید.

 

راستی! برای دریافت مطالب بروز و جدید در حوزه سلامتی و طب سنتی  در کانال تلگرام عطارک عضو شوید.

پستهای مرتبط
هیچ نظر ارسال شده است.

| شما هم نظری ارسال کنید.

عطارک
0