سبد خرید 0

نکاتی مفید درباره کاسنی بدانیم

2705 بازدید
27 مهر 96
قاصدک
,

نکاتی مفید درباره کاسنی بدانیم !

کاسنی (Chicory) گیاهی است علفی و پایا  و به صورت  خودرو در باغ ها و چمن زارها و لب جوی های آب مناطق معتدل می روید. کاسنی در کنار جاده ها، جویبارها و سرتاسر اروپای مرکزی می روید (در بریتانیا فراوان است). در سایه و در گرمای کمتر از 35 درجه سانتی گراد می روید.

ریشه  و برگ و عصاره برگ این گیاه مصرف دارویی دارد به خصوص در ریشه این گیاه ماده زرینی مخصوص به نام شیکورین و چند ماده آلی دیگر موجود می باشد. عصاره این گیاه یا جوشانده ریشه آن تلخ مزه است و هر قدر تازه تر و تلخی آن بیشتر باشد اثر داروئی آن شدیدتر است. تمام بخش های گیاه بوی معطر شدید دارد.

نکاتی مفید درباره کاسنی بدانیم

نکاتی مفید درباره کاسنی بدانیم

برگ های کاسنی کرکدار با 2-1 شانه و حاشیه برگچه ها دندانه دار است. کاپیتول آن که به شکل چتر تقریبا مسطح است به رنگ زرد طلایی است و یک سانتی متر قطر دارد. گل های کاپیتول همگی لوله ای و کوتاه است.

زمان گل دادن بین خرداد تا مرداد است. هنگامی که گلدار است گرد آوری می شود. مزاج کاسنی سرد و تر است.

فوائد کاسنی :

  • این دارو برطرف کننده عطش مفرط بوده
  • مدر صفرا
  • کم کننده حرارت بدن نیز می باشد

 

همچنین بخوانید:  آشنایی با فواید ریشه کاسنی

 

فراموش نکنیم :

  • افرادی که به سردرد های گرم مزاج مبتلا هستند چنانچه برگ کاسنی را با سرکه و صندل به پیشانی و سر ضماد کنند سبب تسکین سردرد خواهد شد.
  • در بیماری دیفتری آب کاسنی را (آب حاصل از جوشانده ریشه آن) با آب خیار چنبر و یا آب توت سیاه مخلوط کرده و غرغره کنند میکروب دیفتری را کشته و از توسعه پرده سفید حلق جلوگیری می شود.
  • در ناراحتی های گرم کلیه و حال هیجان صفراوی و التهاب معده و در استفراغ های صفراوی (بعضی از افراد هستند که هر چند ماه یک بار مقداری صفرا و زرد آب بالا می آورند و پس از این استفراغ ناراحتی عارض شده بر آنان مرتفع می گردد) آب کاسنی را با سکنجبین میل می نمایند

نکته :

  • در مواقعی که ریشه کاسنی و برگ کاسنی در اختیار نباشد میتوان از عرق کاسنی استفاده نمود.
  • ضمنا یادآور می شود افرادی که عادت به استفراغ های صفراوی دارند از هر  داروئی بهتر برای آنان خیسانده هلیله زرد است .
  • بعضی از گونه های این گیاه بسیار سمی تر از بقیه است و آن ها را از روی شکل ظاهر نمی توان تشخیص داد، این گیاه را به عنوان دارو به ویژه در دوران حاملگی، نباید مصرف کرد زیرا دارو های ضدکرم موثرتر و کم خطر تر دیگری هم وجود دارد.

 

از شما متشکریم که تا انتهای این مقاله با ما همراه بودید. سوالات خود را در قسمت “نظرات” با ما در میان بگذارید، همچنین اگر ایده یا نظری در رابطه با این مطلب دارید، خوشحال می شویم آن را با ما در میان بگذارید.

 

برگ کاسنی را با خواص درمان آسم، تصفیه کننده خون، پایین آورنده تب، درمان اسهال، درمان التهاب معده، دفع سنگ کلیه و مثانه، تسکین درد دندان، درمان سردرد، کاهنده درد مفاصل، بدون هيچ اسانس و افزودنی شيميايی، از فروشگاه عطارک تهيه نماييد.

توجه

وب سایت عطارک در قبال نسخه های پیشنهادی و داروهای گیاهی ذکر شده، مسئولیتی نداشته و بهتر است قبل از استفاده، با پزشک و یا مشاور طب سنتی در تماس باشید.

پستهای مرتبط
هیچ نظر ارسال شده است.

| شما هم نظری ارسال کنید.

0