سبد خرید 0

همه خواص دارویی اسطوخودوس

657 بازدید
18 خرداد 97
قاصدک
,

اسطوخودوس

اسطوخودوس در جاهای خوش آب و هوا مثل جنوب فرانسه می روید و بوته آن به شکل درختچه کوچکی در می آید. به طور وحشی و خودرو وجود دارد و گاهی هم آن را می کارند. گل های آن به رنگ آبی مخصوص است، و به شکل تاج درمی آید که هر تاج دارای چهار تا پنج گل است؛ برگ های اسطوخودوس به رنگ سبز خاکستری است. برای کشت اسطوخودوس باید زمینی که آفتابگیر و خشک باشد انتخاب کرد و نهال را در آن کاشت. در خانه و باغچه های تهران و شمیران اسطوخودوس را می کارند و اغلب بدون آنکه به خواص درمانی و دارویی آن اطلاع داشته باشند به عنوان گل تزئینی از آن استفاده می کنند.

شما باید گل های آن را در اواخر خرداد ماه، قبل از اینکه کاملا شکفته شوند بچینید و به شکل دسته گل درآورید و آن را به سقف بیاویزید تا خشک شود.

خواص اسطوخودوس

علم پزشکی جدید در این اواخر گل های اسطوخودوس را تجزیه کرده و مواد تشکیل دهنده آن را تعیین و نظر قدیمی ها را درباره خواص شفابخش آن تأیید کرده است. قدیمی ها به خوبی اسطوخودوس را می شناخته اند؛ پیروان مکتب بقراط حکیم اسطوخودوس را به عنوان مقوی و نیروبخش برای سیستم اعصاب تشخیص داده و عقیده داشتند که اسطوخودوس دارای خواص، ضد تشنج، خواب آور و ضد انقباض است.

ابوعلی سینا پزشک معروف ایرانی درباره اسطوخودوس این طور می نویسد:

  • عطر اسطوخودوس دارای خاصیت قوی خواب کننده و مخدر است.
  • اگر به جای خود مصرف شود حساسیت را کم کرده درد را تسکین و بر طرف می کند

در قرن چهاردهم ژان گادسدن عالم طبیعی دان، اسطوخودوس را به عنوان ادرار آور قوی تشخیص داده بود که برای معالجه استسقاء کاملا اثر داشت.  ولی به بیماران خود توصیه می کرد که قبل از دادن اولین نسخه باید وقت بعدی را تعیین کنند تا آنها را معاینه و دوباره نسخه بدهد، زیرا اثر دارویی اسطوخودوس در آن وقت به قدری سریع بود که بیمار تصور می کرد دیگر شفا یافته و احتیاجی به طبیب ندارد.

اسطوخودوس چه دارد

برگ ها، ساقه و گل اسطوخودوس دارای تانن و املاح معدنی گوناگونی است. اگر به مقدار کم دم شود ضد تشنج برای سیستم عصبی است ولی اگر مقدار آن زیاد شود دم کرده اسطوخودوس بر عکس محرک اعصاب بوده و خاصیت خواب آور و ادرار دارد. بعد شما باید اسطوخودوس را برای معالجه بی خوابی، اختلالات عصبی و همچنین برای مبارزه با گریپ، گلو درد و سرفه های تشنجی مصرف کنید. خواص دم کرده اسطوخودوس به این بستگی دارد که چه وقت و چه مقدار از آن را مصرف کنید.

همه خواص دارویی اسطوخودوس

همه خواص دارویی اسطوخودوس

نسخه های اسطوخودوس

-معالجه آنژین با گل اسطوخودوس

ده تا پنجاه گرم گل اسطوخودوس را که خشک شد باشد در یک لیتر آب جوش دم کنید و دوازده دقیقه بگذارید بماند تا دم بکشد بعد آن را صاف کنید و با عسل شیرین سازید و هر روز در فاصله غذا یک فنجان از آن را بنوشید. دم کرده گل اسطوخودوس به مقداری که در بالا شرح دادیم برای دردهای گلو، آنژین، ورم حنجره، گرفتگی صدا و ورم لوزه ها مفید و مؤثر است.

-معالجه آسم با دم کرده گل اسطوخودوس

ده گرم گل اسطوخودوس را با یک لیتر آب جوش در ظرفی دم کنید تا دوازده دقیقه بماند و دم بکشد و هر روز در فاصله صبحانه، ناهار و شام یک فنجان از آن را با عسل شیرین کنید و بنوشید.

-درمان قولنج با اسطوخودوس

ده تا پنج گرم گل خشک اسطوخودوس را در یک لیتر آب جوش بریزید و آن را دوازده دقیقه دم کنید و سپس صاف کنید و با عسل شیرین سازید و هر روز در فاصله غذای صبحانه، ناهار و شام یک فنجان از آن را بنوشید.

-معالجه سیاه سرفه با اسطوخودوس

ده گرم گل اسطو خودوس را که خشک شده باشد در یک لیتر آب جوش بریزید و به مدت دوازده دقیقه دم کنید، بعد آن را صاف کنید و با عسل شیرین سازید و هر روز در فاصله غذاهای اصلی یک فنجان از آن را بنوشید. دم کرده اسطو خودوس سرفه های پی در پی سیاه سرفه را خاموش کرده و بیمار را آرام می سازد.

-معالجه نقرس با اسطوخودوس

صد گرم اسطوخودوس را که خشک شده باشد در یک لیتر روغن زیتون بخیسانید، و ظرف آن را هشت روز در مقابل آفتاب بگذارید و این روغن مخلوط را برای مالش جاهای دردناک بدنتان به کار ببرید. مالش با روغن زیتون و گل اسطوخودوس دردهای نقرس را تسکین می دهد.

-معالجه گریپ با اسطوخودوس

دم کرده اسطوخودوس گریپ و بحران تب های عفونی را شفا می دهد. برای تهیه دم کرده گل اسطوخودوس باید ده تا پنجاه گرم گل های اسطوخودوس را که خشک باشد در یک لیتر آب جوش به مدت دوازده دقیقه دم کنید. بعد آن را صاف کرده و با عسل شیرین کنید و هر روز چهار فنجان از آن را در فاصله غذاهای اصلی بنوشید.

 

همچنین بخوانید:  روغن اسطوخودوس فرانسوی و فواید استفاده از آن

 

-درمان اختلالات عصبی با اسطوخودوس

دم کرده گل اسطوخودوس برای آرام کردن عصبانیت موثر است و به شما کمک خواهد کرد تا به خواب عمیقی فرو روید و خوب بخوابید. برای تهیه دم کرده اسطوخودوس در این مورد باید ده گرم گل اسطوخودوس را در یک لیتر آب جوش دم کنید و هر روز دو فنجان از آن را در فاصله ناهار و شام بنوشید.

-درمان ترشحات سفید خانم ها با اسطوخودوس

پانزده گرم گل اسطوخودوس را در یک لیتر آب جوش دم کنید تا بیست دقیقه بماند، بعد آن را صاف کنید و با کمک آنژکسیون مخصوص شست و شو مصرف کنید. اگر خانم ها هر روز دوبار صبح و شب خود را با آن شست و شو دهند ترشحات سفید در آنها قطع خواهد شد.

-درمان اوره با اسطوخودوس

کسانی که اوره دارند اگر دم کرده اسطوخودوس بخورند اوره خون آنها پایین خواهد آمد، زیرا دم کرده اسطوخودوس ادرارآور است. طرز تهیه دم کرده و مقدار مصرف آن به شرحی است که در مورد معالجه آنژین توضیح داده شده است.

-معالجه سرگیجه با اسطوخودوس

دم کرده گل های خشک اسطوخودوس به شرحی که طرز تهیه و مقدار مصرف آن در مورد آنژین تشریح شد، انواع سرگیجه را رفع کرده و برای میگرن و انواع سردرد مفید و مؤثر است.

-اسطوخودوس در مصارف زیبایی

از زمان های بسیار قدیم تا به امروز اسطوخودوس برای بهداشت و زیبایی هم مصارف زیادی داشته است. عطر اسطوخودوس یکی از قدیمی ترین عطرهایی است که شناخته و معروف شده است و عرق اسطوخودوس هم یکی از محلول های شست و شو برای حفظ زیبایی است که از زمان های دور مصرف شده و می شود زیرا لطافت پوست، درخشندگی و شادابی رنگ و رو را حفظ و تامین می کند.

دیگر کاربردهای اسطوخودوس

در قدیم یونانی ها و بویژه رومی ها برای تطهیر و حمام خود مقدار زیادی عرق اسطوخودوس را به کار می بردند. در روسیه رسم است که چند قطره از عطر اسطوخودوس را در اتاق آتش می زنند تا با بوی آن هوای اتاق عطرآگین شود و در عین حال از ابتلای زکام و سرماخوردگی جلوگیری شود. ویلیام تورنز گیاه شناس معروف که در چهارصد و سی سال قبل می زیست، در کتاب خود درباره مصرف گل اسطوخودوس توصیه ای کرده است که تا کنون در هیچ کتابی ندیده ام. او در کتاب خود چنین می نویسد: من عقیده دارم گل های اسطوخودوس را در کلاه بریزید و کلاه را روی سر بگذارید تا تمام امراض سردرد حتی اگر از سرماخوردگی باشد بر طرف شود. شب، موقع خواب، اگر گل های اسطوخودوس را در کلاه خود بریزید و با آن بخوابید مغز شما تقویت خواهد یافت!

 

از شما متشکریم که تا انتهای این مقاله با ما همراه بودید. سوالات خود را در قسمت “نظرات” با ما در میان بگذارید، همچنین اگر ایده یا نظری در رابطه با این مطلب دارید، خوشحال می شویم آن را با ما در میان بگذارید.

 

عرق اسطوخودوس را با خواص آرامبخش، باکتری کش، ادرار آور، رفع دلپیچه، میگرن و سردرد، برطرف کننده عفونت های دستگاه تنفسی و دردهای روماتیسمی، موثر در حساسیت های فصلی، بدون هيچ اسانس و افزودني شيميايي، از فروشگاه عطارک تهيه نماييد.

توجه

وب سایت عطارک در قبال نسخه ها و داروهای گیاهی پیشنهادی مسئولیتی نداشته و حتما قبل از مصرف با پزشک و یا مشاور طب سنتی مشورت نمایید.

 

راستی! برای دریافت مطالب بروز و جدید در حوزه سلامتی و طب سنتی  در کانال تلگرام عطارک یا پیج اینستاگرام عطارک عضو شوید.

پستهای مرتبط
هیچ نظر ارسال شده است.

| شما هم نظری ارسال کنید.

0