سبد خرید 0

همه فواید و عوارض خوردن اسپند / 10 فایده خوردن اسپند!

3056 بازدید
23 آذر 0
مروارید

همه فواید و عوارض خوردن اسپند / 10 فایده خوردن اسپند!

نام علمی اسپند (Peganum harmala) می باشد. گیاهی است علفی و چند ساله و اغلب در شرایط و اقلیم های نیمه خشک، مناطق دشتی، خاک های شنی و … می روید. بومی کشورهای مدیترانه شرقی است. در درمان های سنتی در آسیای مرکزی، شمال آفریقا و خاورمیانه استفاده می شود و به عنوان بی حس کننده در خاورمیانه و غرب مدرن استفاده می شد. این مقاله درمورد همه فواید و عوارض خوردن اسپند و 10 فایده خوردن اسپند برای سلامتی می باشد، با ما همراه باشید؛

 

همه فواید و عوارض خوردن اسپند / 10 فایده خوردن اسپند!

همه فواید و عوارض خوردن اسپند / 10 فایده خوردن اسپند!

 

10 فایده خوردن اسپند که جالب است بدانید!

برخی از مطالعات اولیه انجام شده در آزمایشگاه ها یا روی حیوانات نشان می دهد که عصاره اسپند می تواند فوایدی برای سلامتی داشته باشد، اما این اثرات قطعی نیست و شواهد کافی برای تایید اثربخشی آن وجود ندارد و هنوز نیاز به انجام مطالعات بیشتری می باشد.

1. کمک به کاهش رشد سلول های سرطان سینه

بر اساس یکی از مطالعات آزمایشگاهی منتشر شده در مجله Biotechnology Reports در سال 2015، عصاره گیاه اسپند می تواند به مهار و کاهش سرعت رشد سلول های سرطانی سینه کمک کند.

2. می تواند سطح قند و چربی خون را کاهش دهد

خوردن عصاره دانه اسپند می تواند به کاهش سطح قند و چربی خون در بیماران دیابتی کمک کند. یکی از مطالعاتی که در سال 2016 در مجله کلسترول منتشر شد و بر روی موش‌های آزمایشگاهی دیابتی انجام شد، نشان می دهد که عصاره دانه اسپند دارای خواص ضد دیابتی و کاهش دهنده چربی خون است.

3. به کاهش دمای بدن کمک می کند

مصرف عصاره گیاه اسپند می تواند به کاهش دمای بدن کمک کند. مطالعه منتشر شده در ژورنال Pharmacology Biochemistry and Behavior نشان داد که ترکیبات قلیایی استخراج شده از گیاه اسپند مانند هارمالین اثر کاهشی بر دمای بدن دارند.

 

همچنین بخوانید: خواص درمانی گیاه اسفند

 

مزایای دیگر خوردن اسفند

4. خوردن اسفند برای صرع، فلج، جنون، فراموشی و سایر بیماری های عصبی و سرد دماغی مفید می باشد.

5. برای گرم کردن بدن درمان یرقان و سیاتیک مفید است. چنانچه به سیاتیک مبتلا باشید بسیار مفید است که به مدت ۱۵ شب ۵ گرم اسفند را با آب قورت دهید.

6. مصرف آن همراه با آب و یا آسیاب شده آن همرا ه با روغن حیوانی برای درمان بی حسی اعضا و رعشه بسیار مفید است.

7. جوشانده آن به همراه عسل و روغن کنجد برای سرفه های شدید رطوبتی و تنگی نفس بسیار مفید است.

8. اگر ۱.۵ گرم اسفند صبح ناشتا به همراه خاکشیر و کمی آب میل شود برای تکرر ادرار بسیار مفید می باشد. (هنگام معالجه نباید ماست، کشک و یا ترشی جات مصرف شود)

9. طبق تحقیقات انجام شده خوردن اسپند باعث چربی سوزی و لاغری می شود.

10. خوردن گیاه اسپند یا عصاره آن می تواند به کاهش برخی مشکلات سلامتی یا کاهش خطر عفونت کمک کند.

مزایای خوردن اسپند (شواهد ناکافی)

شواهد کافی برای اثبات اثربخشی آن در این مورد وجود ندارد و موارد زیر برخی از این موارد است:

 • ضددرد
 • ضد افسردگی
 • درمان بی خوابی
 • درمان بیماری پارکینسون
 • درمان عفونت انگل
 • درمان درد قاعدگی
 • بهبود علائم یائسگی
 • سقط جنین

 

همچنین بخوانید: خواص و مزایای نگهداری سنگ نمک در خانه

 

عوارض خوردن اسپند

خوردن 3 تا 4 گرم دانه اسپند ممکن است منجر به توهم شود. خوردن دوزهای بالای آن اغلب ناامن تلقی می شوند، زیرا ممکن است عوارض خطرناکی بر روی سیستم عصبی، قلب، کبد، کلیه ها و در موارد دیگر منجر به مرگ شود.

خوردن این گیاه در دوران بارداری و شیردهی اغلب بی خطر بوده اما مصرف زیاد آن توسط خانم های باردار ممکن است منجر به زایمان شود.

موارد منع مصرف اسپند

مبتلایان به برخی بیماری ها یا شرایط سلامتی باید در مصرف گیاه اسپند احتیاط کنند تا از بروز عوارض خطرناک جلوگیری شود که در زیر به برخی از این موارد اشاره می شود:

بیماران قلبی

گیاه اسپند حاوی ترکیبات شیمیایی است که ممکن است برای بیمارانی که از ضربان قلب نامنظم و کند و به طور کلی بیماری های قلبی رنج می برند، مشکلاتی ایجاد کند، بنابراین به این بیماران توصیه می شود از خوردن اسپند پرهیز کنند.

بیماران انسداد معده

ترکیبات شیمیایی موجود در گیاه اسپند ممکن است در بیماران مبتلا به انسداد معده عوارض ایجاد کند، بنابراین توصیه می شود این افراد از مصرف این گیاه خودداری کنند.

بیماران کبدی

به کسانی که مشکلات کبدی دارند، به ویژه بیماران مبتلا به هپاتیت، توصیه می شود از خوردن اسپند خودداری کنند زیرا در بسیاری از افراد باعث آسیب کبدی شده است.

افراد مبتلا به زخم معده

اسپند حاوی ترکیبات شیمیایی است که برای بیمارانی که از زخم معده رنج می برند مضر است و ممکن است برای آن ها عوارضی ایجاد کند. بنابراین توصیه می شود این افراد از آن اجتناب کنند.

افرادی که مشکلات ریوی دارند

خوردن گیاه اسپند ممکن است برای مبتلایان به مشکلات ریوی مانند بیماران آسم و بیماری های انسدادی مزمن ریه عوارضی ایجاد کند، زیرا حاوی ترکیبات شیمیایی مضر برای آن ها می باشد، بنابراین توصیه می شود این افراد از مصرف آن خودداری کنند.

 

همچنین بخوانید: چه میزان و چگونه عرقیات گیاهی را مصرف کنیم

 

بیماران صرعی

بیمارانی که از تشنج رنج می برند، به دلیل عوارض جانبی و عوارضی که ممکن است این بیماران را درگیر کند، از مصرف گیاه اسپند پرهیز کنند.

بیماران مبتلا به انسداد مجاری ادراری

مصرف گیاه اسپند ممکن است در بیماران مبتلا به انسداد مجاری ادراری عوارضی ایجاد کند، بنابراین توصیه می شود این افراد از مصرف آن خودداری کنند.

تداخلات دارویی

داروهای افسردگی

مصرف همزمان آن ها ممکن است باعث افزایش ترشح سروتونین در مغز و در نتیجه منجر به اثرات خطرناک بر قلب، اضطراب، لرزش بدن شود، نمونه هایی از این داروها عبارتند از: فلوکستین و پاروکستین.

کافئین

مصرف اسپند همراه با کافئین ممکن است باعث لرزش بدن شود.

داروی آلدیکسترومتورون

خوردن همزمان اسپند با این دارو، ترشح سروتونین در مغز را به میزان قابل توجهی افزایش داده و باعث لرزش، اضطراب و مشکلات قلبی می شود.

داروهای بیماری آلزایمر

مصرف داروهای بیماری آلزایمر همراه با اسپند ممکن است عوارض جانبی این داروها (از جمله دونپزیل و نئوستیگمین) را افزایش دهد.

داروهای بیماری پارکینسون

مصرف اسپند همراه با داروهایی که برای درمان بیماری پارکینسون استفاده می شود ممکن است اثرات این داروها را افزایش دهد، از جمله: بروموکریپتین، لوودوپا و مپریدین. این دارو ها ممکن است باعث افزایش سروتونین در مغز شود. بنابراین مصرف همزمان آن دو با هم ممکن است باعث ایجاد خطر برای قلب، اضطراب و رعشه شود.

 

از شما متشکریم که تا انتهای این مقاله با ما همراه بودید. سوالات خود را در قسمت “نظرات” با ما در میان بگذارید، همچنین اگر ایده یا نظری در رابطه با این مطلب دارید، خوشحال می شویم آن را با ما در میان بگذارید.

 

اسپند درجه یک را با خواص پاکسازی خانه، تقویت مغز و اعصاب، موجب فرار حشرات و ضد عفونی کردن و میکروب کشی و خوشبویی هوا، بدون هيچ اسانس و افزودنی شيميايی، از فروشگاه عطارک تهيه نماييد.

 

توجه

وب سایت عطارک در قبال نسخه ها و داروهای گیاهی پیشنهادی مسئولیتی نداشته و حتما قبل از مصرف با پزشک و یا مشاور طب سنتی مشورت نمایید.

 

راستی! برای دریافت مطالب بروز و جدید در حوزه سلامتی و طب سنتی  در کانال تلگرام عطارک یا پیج اینستاگرام عطارک عضو شوید.

پستهای مرتبط
12 نظر ارسال شده است.

| شما هم نظری ارسال کنید.

 1. یاسر
  13 شهریور 1401

  نخورید بخدا دایی من 2قاشق غذا خوری اسپند خورده خوابیده بیمارستان

  • عطارک
   14 شهریور 1401

   درود بر شما

   این باور که گیاهان دارویی ضرری برای بدن ندارند باعث شده است که با مصرف خودسرانه و بیش از اندازه، عوارضی را برای فرد در پی داشته باشد؛
   از این مورد پیش آمده متاسفیم و برایتان صحت و سلامتی آرزو میکنیم💚

 2. گندم
  16 مرداد 1401

  من اسپند میخورم وزنم امده پایین اما دل پیچه دارم از چیه ممنون

 3. زهرا سالم
  28 فروردین 1401

  ببخشید یه سوالی داشتم اینکه آیا اسفندی که دود میکنیم با اسفند خوراکی فرق میکنه؟؟؟

  • عطارک
   28 فروردین 1401

   درود بر شما

   خیر هیچ فرقی نمیکند؛
   ممکن است شهر یا موقعیت جغرافیایی برداشت اسپند متفاوت باشد، ولی نوع خوراکی یا غیرخوراکی ندارد.
   همان اسپندی که برای دود کردن استفاده می شود، مصرف خوراکی نیز دارد.
   که البته باید زیر نظر متخصص طب سنتی مصرف شود.

   شاد و سلامت باشید

 4. یاسمین
  28 فروردین 1401

  سلام
  من هر شب 4 یا 5 دانه اسپند می خورم. تقریبا 3 ماهی هست که اینکارو انجام میدم. هیچ عوارض و علائمی هم نداشتم. آیا ممکنه در آینده برام عوارضی داشته باشه؟

  • عطارک
   28 فروردین 1401

   درود بر شما

   بهتر است در این مورد با متخصص طب سنتی مشورت کنید. تا با بررسی وضعیت سلامتی بدن در مورد بروز عوارض آن مطمئن شوند.

   شاد و پیروز باشید

   • حخ
    12 اردیبهشت 1401

    باسلام
    فقط گفته شده اسپند بخورید به مقدارش هیچ اشاره ای نشده

    • عطارک
     12 اردیبهشت 1401

     درود بر شما

     بهتر است میزان مجاز مصرف برای هر فرد، توسط متخصص طب سنتی مشخص گردد.

     شاد و پپیروز باشید.

   • فاطمه
    10 خرداد 1401

    سلام من به اندازه تقریبا یک قاشق اسپند خوردم چند دقیقه بعد یه حالت سنگینی تو سرم احساس کردم مثل موقع هایی که قرص آرامبخش میخورم و بعد معده درد شدیدی گرفتم دفعه های قبل کم تر میخوردم اینبار زیاد شد گفتم عیبی نداره ولی نتیجه اش این شد فکر نمی‌کردم اینقدر اثرگذار باشه مصرف زیادش اصلا خوب نیست
    گلاب خوردم کم کم خوب شد

 5. دهکردی
  27 آذر 1400

  ❤️مقاله مفیدی بود ❤️

0