سبد خرید 0

همه چیز درباره خواص پیاز عنصل

1 بار
15 دسامبر 17
قاصدک

همه چیز درباره خواص پیاز عنصل یا گیاه اسقیل

پیاز عنصل از تیره سوسنیان بوده که پیاز آن بزرگ و در هوای سرد دوام دارد. برگهایش شبیه به برگ نرگس است و در فصل بهار هم گل می دهد. پیاز عنصل یکی دیگر از گیاهان دارویی است که باید مراقبت‌های زیادی هنگام مصرف آن داشته باشیم. این گیاه در صورتی که روی پوست مالیده شود موجب زخم شدن پوست می‌شود. و حتی ممکن است موجب تاول زدن نیز شود.

خواص درمانی پیاز عنصل :

مدر بول و حیض قوی می باشد، یعنی افرادی که باردار هستند نباید مصرف کنند زیرا باعث سقط می شود، مقوی معده، در رفع خون مردگی زیر پوست هم موثر است و برای رفع تنگی نفس و سرفه کهنه و بیماری های سیاتیک و درد مفاصل و نقرس، درد شقیقه و سردرد، صرع، سنگ مثانه و گرفتگی مجاری ادراری مفید است.

همه چیز درباره خواص پیاز عنصل

همه چیز درباره خواص پیاز عنصل

نوشیدن دو قاشق عسلی که پیاز عنصل در آن پخته باشد، برای رفع درد معده، سو هاضمه، تقویت معده، یرقان، سرفه کهنه، مشکل دفع بول اثر قطعی دارد، اگر برگ این گیاه را در عسل بجوشانید و قوام بیاید برای تنگی نفس موثر است و پاشیدن آب برگ های آن یا آبی که در آن پیاز و برگ عنصل را جوشانده اند برای فرار حشرات مفید است.

اگر پیاز عنصل را به صورت قطعات کوچک ببرند و در روغن زیتون بجوشانند، به حدی که پیاز خشک گردد روغنی به دست می آید که این روغن برای معالجه سرمازدگی انگشتان دست و پا و بیماری نقرس داروی بسیار خوبی است.

دیگر خواص پیاز عنصل :

ضماد کوبیده پیاز عنصل مخلوط با عسل و کمی گوگرد برای جرب و تاول های ترشح دار پوست نیز خارش و کچلی مفید است. ضماد پیاز عنصل که با زفت و حنا تهیه شده باشد برای معالجه دانه های روی سر اطفال که مرهم آن را کپه یا سودا می گویند، بسیار مفید است و پخته آن در سرکه برای کشتن موش ها بکار می رود، از این جهت به آن پیاز موش می گویند.

همواره شپش، مورچه، مگس و مار از این گیاه دوری می کنند به این صورت که مقداری از این گیاه را کوبیده در محل قرار داده، این ها از محل دوری می کنند.

یکی از درمانی‌ترین خواص‌های این ریشه گیاهی، برای بهبود ریز‌ش‌های موی سکه‌ای است. افرادی که این نوع از ریزش های سکه‌ای مو را تجربه کرده‌اند، می‌دانند که در این نوع از ریزش موهای سکه‌ای پوست سر به مرور سفت و سخت می‌شود و حالت چرم‌گونه پیدا می‌کند. درمانگران طب سنتی استفاده از پیاز عنصل در موضع ریزش مو را موجب ضعیف شدن و قرمز شدن پوست می دانند و معتقدند، استفاده از پیاز عنصل در ناحیه ریزش، موجب رویش مجدد موها می‌شود.

کاربردی ترین داروی تهیه شده از پیاز عنصل :

کاربردی ترین داروی تهیه شده از پیاز عنصل دارویی به نام شربت صدری است که از ترکیب سرکه، عسل و پیازعنصل به دست می‌آید. این دارو برای درمان تنگی نفس و از بین بردن رطوبت بیش از حد بدن بسیار مفید است.

اگر می خواهید ابروانی پر پشت داشته باشید از روغن عنصل که با استفاده از گیاه پیاز عنصل و در مدت یکسال خوابانیدن این گیاه در روغن کنجد و زیتون به دست می آید، استفاده کنید. همچنین برای تقویت و تحریک پیاز موی سر نیز استفاده می شود و مصرف آن می تواند موجب تسریع رویش موها و تقویت آنها شود.

 

همچنين بخوانيد :   ماسک های طبیعی برای تقویت مو

 

فراموش نکنیم :

  • برای معالجه بهق از کوبیده پیاز عنصل در سرکه و مالیدن آن در حمام استفاده شده و بسیار مفید هم هست. بهق به نقطه‌ها و خال‌های سفید پدید آمده در بدن گفته می‌شود که شبیه پیسی است که اگر نوک سوزن به آن فرو شود خون خارج می گردد یا لکه های سیاه که اگر ماساژ داده شوند پوسته از آن جدا می شوند.
  • پیاز عنصل با ریشه هایش در سرکه برای معالجه ترکیدگی پوست دست در اثر سرما در زمستان نافع است.
  • در قدیم معروف بود که اگر پیاز عنصل را زیر درخت انگور بکارند موجب اصلاح میوه آن شده، و اگر زیر درخت به و انار بکارند، مانع از ریختن شکوفه ها و باروری بیشتر درخت می شود.

 

عرق سیر

عرق سیر را با خواص پایین آورنده فشار خون، تنظیم کننده قند خون و چربی خون، ضد مسمومیت حاصله از نیکوتین سیگار و آلودگی هوا، بدون هيچ اسانس و افزودني شيميايي، از فروشگاه عطارک تهيه نماييد.

خرید عرق سیر

 

توجه

وب سایت عطارک در قبال نسخه های پیشنهادی و داروهای گیاهی ذکر شده مسئولیتی نداشته و باید با پزشک و یا مشاور طب سنتی در تماس باشید.

پستهای مرتبط
1 نظر ارسال شده است.

| شما هم نظری ارسال کنید.

  1. بازتاب: حاتمی

عطارک
0