سبد خرید 0

همه چیز در مورد درخت کنار و خواص سدر

1 بار
01 اسفند 96
قاصدک
,

آخرین به روزرسانی 12 مهر 1398

همه چیز در مورد درخت کنار یا سدر

درخت کنار یا سدر درختی است به بلندی حدود ده متر، خاردار با شاخه های سفید و برگ های تخم مرغی و نوک تیز، میوه آن کوچک و خوشبو و به اندازه سنجد است و بعد از رسیدن سرخ و زرد می شود که دارای طعم ترش و شیرین است و گونه ترش آن بیش تر است. برگ های ساییده آن را در بازار به نام سدر عرضه می کنند. این درخت در ایران هم وجود دارد و نواحی گرم را می پسندد، در ایران در اطراف کازرون، جزیره ی خارک، لار، بندرعباس، اطراف نیک شهر، چابهار، بم به طور خودرو می روید. نوع پرورشی آن میوه ی درشت تر، لذیذتر،خوش بوتر و شیرین تر دارد که به اندازه میوه زردآلو می باشد.

برگ درخت کنار :

دارای طبیعت سرد و تر است، اگزما را درمان می کند، کوبیده خشک آن را با ماست مخلوط کنید و روزی سه بار بر روی محل اگزما قرار دهید. برای زخم ها و پاک کردن چرک بدن، نرم و لطیف کردن پوست، تقویت مو و جلوگیری از ریزش مو، تحلیل ورم های گرم و تقویت اعصاب نافع است، در حمام پودر آن را با آب مخلوط کنید و بر سر بمالید و با آن شستشو کنید و مدتی صبر کنید که روی سر و بدن بماند.

 

همه چیز در مورد درخت کنار

همه چیز در مورد درخت کنار

 

میوه درخت کنار :

با نام های دیگر نبق، سنجد گرجی، بیر، ضال، زال هم خوانده می شود، دارای طبیعت سرد و خشک است و بعضی طبع تازه آن را سرد و تر می دانند، برای درمان اسهال صفراوی و زخم معده آن را خشک کنید و بدون هسته، نرم بکوبید و هر روز یک قاشق مربا خوری از آن را با شربت مخلوط کنید و میل کنید. همچنین خوردن آب، نوع میوه ی شیرین، مفتح سده و کشنده ی کرم معده و امعا است و اگر میوه رسیده ترش آن هم خورده شود، باز کننده گرفتگی های مجاری و کشنده کرم معده و روده است.

سرخ کرده میوه بسیار قابض است، برای درمان زخم روده ها، رفع اسهال و تب های گرم مناسب می باشد. خوردن ترشی میوه رسیده آن مانع صعود بخارات به دماغ می شود و عطش را تسکین می دهد. در شکستگی های استخوانی پس از جا انداختن استخوان اگر آن را پودر کنید و با عصاره شیرین بیان مخلوط کنید و بر عضو بمالید و آن را ببندید، سبب زودتر جوش خوردن استخوان می شود.

تذکر : برای اشخاص سرد مزاج مضر است، خوردن نارس آن قابض، لزج و نفاخ می باشد.

 

همچنين بخوانيد :   آموزش تهیه رنگ مو گیاهی قهوه ای

 

خواص درمانی هسته درخت کنار :

اگر شیره مغز هسته را بگیرید و بخورید، تب های گرم خو و صفراوی را رفع می کند، جراحت و التهاب خون را کم می کند، برای درمان آبله، سرخجه و سرخک نافع است، عطش را فرو می نشاند. اگر هم آن را بپزید و بخورید، قابض است، یا اگر همین شیره را آنقدر بپزید تا غلیظ شود و به اعضای کودک بمالید، برای رفع سستی اعضا و سرعت حرکت کودکان نافع است. کوبیده آن برای شکستی، همان خاص میوه را دارد.

خواص درمانی چوب درخت کنار :

طبیعت سرد و تر دارد و برای جلوگیری از خون ریزی و زخم روده ها و اسهالی ها که از ضعف معده ناشی شده باشد و برای چاق شدن بدن و درخشانی چهره، جوشانده آن دارویی بسیار مقوی است. اگر هم پودر آن را نرم بسایید و بخورید اسهال را بند می آورد و از خون ریزی معده جلوگیری می کند. صمغ حاصل از درخت کنار را بپزید و بر سر بمالید، درمان کننده پوسته شدن و خارش سر است.

 

خرید سدر

سدر را با جلوگیری از ریزش مو و شوره سر، پاکسازی پوست، التیام زخم، رفع عرق سوز شدن پا، ضد التهاب، خنک کننده پوست، تقویت کننده پوست، تقویت کننده و حالت دهنده مو، بدون هيچ اسانس و افزودنی شيميايی، از فروشگاه عطارک تهيه نماييد.

@attarak_ad

 

از شما متشکریم که تا انتهای این مقاله با ما همراه بودید. لطفا سوالات خود را در قسمت “نظرات” مطرح نموده و همچنین اگر ایده یا نظری در رابطه با این مطلب دارید، خوشحال می شویم آن را با ما در میان بگذارید.

توجه

وب سایت عطارک در قبال نسخه ها و داروهای گیاهی پیشنهادی مسئولیتی نداشته و حتما قبل از مصرف با پزشک و یا مشاور طب سنتی مشورت نمایید.

 

راستی! برای دریافت مطالب بروز و جدید در حوزه سلامتی و طب سنتی  در کانال تلگرام عطارک عضو شوید.

پستهای مرتبط
هیچ نظر ارسال شده است.

| شما هم نظری ارسال کنید.

عطارک
0