سبد خرید 0

چگونه با ترس هایتان ارتباط بر قرار کنید؟

1 بار
03 فروردین 98
بهاره
,

چگونه با ترس هایتان ارتباط بر قرار کنید؟

شايد شما هم جز افرادي هستيد كه سعي مي كنيد از ترس هاي خود دور بمانيد. دوستي داشتم كه با مشكل كاري بزرگي مواجه شده بود با او تماس گرفتم تا از نظر احساسي جوياي احوالش باشم. او در پاسخ به سوالم گفت: سعي مي كنم هر چه مي توانم خودم را مشغول نگه دارم و به اين فكر نكنم كه در آينده چه اتفاقي مي تواند بيافتد. اما متاسفانه نيمه شب با بيم و هراس از خواب بيدار مي شوم و بارها بارها در ذهنم بدترين اتفاق ها را مرور مي كردم و ديگر نمی توانم تا نزدیک صبح بخوابم. اما، چرا اين اتفاق مي افتد؟ آيا سركوب ترس ها كار درستي است؟ آيا بايد ترس هايمان را بروز بدهيم يا نه؟ در این مقاله به شما خواهیم گفت که چگونه با ترس هایتان ارتباط بر قرار کنید.

 
چگونه با ترس هایتان ارتباط بر قرار کنید؟

چگونه با ترس هایتان ارتباط بر قرار کنید؟

 

سرکوب ترس

ترس يك احساس طبيعي است كه نه تنها بد نيست بلكه گاهي اوقات به آن نياز دارم. اما نكته مهم و در واقع اصلي ترين كاري كه بايد در رابطه باهراس و ترس هايمان انجام دهيم، ارتباط برقرار كردن با ترس است. تلاش براي ناديده گرفتن يا انكار احساسات هراسناك به خوبي عمل نمي كند. يا اينكه تلاش كنيد خارج از آن شرايط با خودتان و يا ديگران صحبت كنيد. زيرا، ترس ها هنوز آن جا هستند، در زير سطح ذهن ما، فقط منتظرند تا ما متوقف شويم و ما را به دام اندازند. آن ها مي توانند در طول شب يا لحظات عجيب روز به سراغ تان بيايند.

به عنوان مثال اگر قبلا طلاق گرفته و از همسرتان جدا شده ايد، استراژدي سركوب هم به خوبي موثر نيست، زيرا بخش منطقي مغزمان است كه به ما مي گويد نبايد بترسيم و دستگاه كناري (ليمبيك) مبارزه يا گريز را تحريك مي كند. بنابراين شب ها هوشيار است. هنگامي كه قشر تازه مغز خواب است، قسمت ابتدايي مغز با علايم اضطراب و ترس تحريك شده، هورمون هاي استرس آزاد مي شوند و آن جا شما هستيد در حالي كه به ساعت خيره شده ايد.

چگونه با ترس هایتان ارتباط بر قرار کنید؟

در وضعيت فعلي تان خواه عصبانيت يا ترس باشد، خواه اضطراب، راهي بهتر از ترسيدن، برانگيخته شدن يا تلاش براي سركوب احساسات وجود دارد. به جاي اينكه تسليم شويد يا سعي در كنترلش داشته باشيد، با ترس تان ارتباط بر قرار كنيد. راه هاي مختلفي براي اين كار وجود دارد، اما بهترين چيزي كه به كار مي آيد، مراقبه ٥ دقيقه اي است. اين تمرين توانايي قشر تازه مغز را براي در مواقعي كه فرمان رهايي انهدام ترس صادر مي شود، تقويت مي كند.

مي توانيد هر زماني كه متوجه ترس يا خشم شديد، آن را انجام دهيد. اما از آنجايي كه توانايي قشر تازه مغز براي مسئوليت پذيري را افزايش مي دهد، بهتر است آن را ٤ مرتبه در روز انجام دهيد. مي توانيد ساعتتان را براي يادآوري كوك كنيد. هر چه منظم تر انجامش دهيد، بيم و هراس كمتري در شب يا روز خواهيد داشت.

 

همچنین بخوانید:  علت اضطراب و ترس های دائمی چیست

 

بدن

هشياري تان را به سطح بدن بياوريد و بدن تان را از پا تا سر اسكن كنيد. از توجه تان به عنوان يك چراغ قوه براي اسكن بدن تان استفاده كنيد. بدون قضاوت يا تفسير به احساسات تان توجه كنيد. به عنوان مثال پاهايم سنگين هستند، قفسه سينه ام تنگ است، انگار سرم بين دو گيره تحت فشار است و غيره.

تنفس

سه نفس عميق بكشيد. هر نفس بايد شامل يك دم كامل، يك وقفه براي توجه به فضاي بين دم و بازدم، يك بازدم كامل كه همه چيزهاي قديمي را ببرد و يك مكث براي توجه به فضاي انتهايي بازدم باشد. در فضاي انتهايي بازدم لم دهيد مثل اينكه در گهواره لم داده ايد. توجه كنيد چگونه دم خودش بر مي گردد.

به صداهاي خارجي گوش كنيد

به صداهاي پيرامون تان با دقت گوش دهيد. اجازه دهيد شنوايي تان پذيرا شود مثل اينكه از گوش تان تنفس مي كنيد.

به صداهاي درون گوش كنيد

ما هميشه براي خود داستان هايي درباره وضعيت تعريف مي كنيم و اين يكي از كارهايي است كه مغز براي آن طراحي شده، يعني پذيرفتن اطلاعات و سپس يافتن مفهومي از آن. در اين لحظات به داستان هايي كه براي خود تعريف مي كنيد، گوش دهيد. به سادگي و بدون قضاوت به آن ها توجه كنيد.

داستان هاي من را تصديق كنيد

داستان هايي را كه براي خود تعريف مي كنيد، تصديق كنيد: من شنيدم كه به خودم گفتم …(با داستاني كه در آن لحظات تعريف كرديد جاي خالي را پركنيد). به عنوان مثال: اوه، من به خودم مي گفتم كه هرگز مادر نخواهم شد يا هميشه تنها خواهم بود.

احساسات

دوباره بدون قضاوت، به احساساتي كه در بدن تان در نتيجه داستان ها بروز مي كند، توجه كنيد. مثلا: تنفسم سطحي تر و گلويم تنگ شد.

حس كنيد

سرانجام، نيروي حياتي را كه در وجودتان جريان دارد و تاييد مي كند شما زنده هستيد، حس كنيد. چيزي را براي سپاسگزاري نام ببريد. قدراني، به شما كمك مي كند از مبارزه يا گريز دور بمانيد.

انجام منظم اين مراقبه به يكپارچه سازي ذهن و بدن تان كمك مي كند و هوشياري تان را به هر دو جنبه وجودتان، واقعيت دروني و بيروني مي آورد. اين روش به شما كمك مي كند تا از شر رشته افكار و تجربيات طاقت فرسا و دهشتناك كه به شكلي ديگر براي تان ادامه دارد (در سطح احساس و تنفس به جاي داستان) رها شويد. اما فقط زماني موثر است كه آن را انجام دهيد!

 

از شما متشکریم که تا انتهای این مقاله با ما همراه بودید. سوالات خود را در قسمت “نظرات” با ما در میان بگذارید، همچنین اگر ایده یا نظری در رابطه با این مطلب دارید، خوشحال می شویم آن را با ما در میان بگذارید.

   

لبان الذکر را با خواص دفع انرژی های منفی بدون هيچ اسانس و افزودنی شيميايی، از فروشگاه عطارک تهيه نماييد.

توجه

وب سایت عطارک در قبال نسخه ها و داروهای گیاهی پیشنهادی مسئولیتی نداشته و حتما قبل از مصرف با پزشک و یا مشاور طب سنتی مشورت نمایید.

 

راستی! برای دریافت مطالب بروز و جدید در حوزه سلامتی و طب سنتی  در کانال تلگرام عطارک عضو شوید.

پستهای مرتبط
هیچ نظر ارسال شده است.

| شما هم نظری ارسال کنید.

عطارک
0