سبد خرید 0

گیاه قنطوریون صغیر و خواص درمانی فوق العاده آن

4449 بازدید
21 تیر 98
بهاره
,,

آشنایی با گیاه قنطوریون صغیر و خواص درمانی فوق العاده آن

گیاه قنطوریون صغیر که با نام های دیگری مانند کریون و لوفای خرد نیز شناخته می شود، گیاهی است کوچک و سالیانه که بومی اروپا می باشد. این گیاه در سواحل و همچنین در تپه های خشک رشد می کند. گیاه قنطوریون دارای برگ های رنگی سبز، برگ بیضی، میوه کپسول مانند و ریشه فیبری است. کل اندام هوایی این گیاه در پزشکی استفاده می شود. به طور کلی از قنطوریون صغیر بیشتر به عنوان یک تونیک اشتهاآور استفاده می شود و در ناراحتی های گوارشی کاربرد دارویی دارد. حال در ادامه با گیاه قنطوریون صغیر و خواص درمانی فوق العاده آن، آشنا شوید.

 

گیاه قنطوریون صغیر و خواص درمانی فوق العاده آن

گیاه قنطوریون صغیر و خواص درمانی فوق العاده آن

 

مشخصات ظاهری گیاه قنطوریون صغیر

قنطوریون صغیر (Centaurium erythraea)، گیاهی از خانواده ژانسیان یا جنتیانا (Gentianaceae) است. این گیاه یک تا دو ساله بوده و دارای ساقه چهارگوش به ارتفاع تا ۵۰ سانتی متر و منشعب به تقسیمات دوتایی است. از مشخصات قنطوریون این است که برگ های قاعده ساقه معمولا بیضوی، نوک تیز و دارای ۵ تا ۷ رگبرگ است، ولی برگ های فوقانی وضع متقابل و ظاهر کوچکتر دارد. گل های گلی رنگ آن، در انتهای ساقه به نحوی ظاهر می گردد که مجموعا واقع بر روی یک سطح به نظر می رسند. میوه اش به صورت پوشینه داراز، محصور در کاسه گل و محتوی دانه های شفاف است.

محل رویش و پراکنش کریون

قنطوریون صغیر در غالب نواحی اروپا، شمال آفریقا، شمال آمریکا و غرب آسیا می روید و در کشورهای بریتانیا، سوئد، مجارستان و بالتیک بهره برداری می شود.

اندام مصرفی قنطوریون

بخش های مصرفی قنطوریون صغیر، اندام هوایی آن می باشد که شامل مجموعه ای از گل های کوچک به رنگ قرمز همراه با غنچه ها،قطعاتی از ساقه های چهارگوش به رنگ زرد و قطعاتی از برگ ها به شکل بیضوی، نوک تیز و به رنگ سبز مایل به زرد است. قنطوریون دارای بویی بسیار ضعیف و مزه ای بسیار تلخ است و پودر آن به رنگ سبز مایل به زرد دیده می شود.

ترکیبات شیمیایی قنطوریون صغیر

این گیاه داری ترکیبات تلخ از دسته سکوایریدوئیدهای گلیکوزیدی، فلاونوئیدها، گزانتون ها، تری ترپن ها و استرول ها می باشد.

 

همچنین بخوانید:  معالجه کم خونی با گیاه کوشاد

 

خواص درمانی قنطوریون صغیر

گیاه قنطوریون صغیر دارای طبع خيلي گرم و خشك است. این گیاه یکی از مفیدترین گیاهان تلخ است که قلب و عملکرد گوارشی به ویژه معده را تقویت می کند. این گیاه با افزایش تولید ترشحات معده، اشتها را تحریک کرده و هضم غذا را بهبود می بخشد. همچنین، دارای خاصیت ضد التهابی و اثرات ضد نفخ است و تولید صفرا در کبد را افزایش می دهد. این گیاه به عنوان یک تونیک قوی برای معده، کلیه و کبد عمل کرده و خون را تصفیه می کند.

درگذشته قنطوریون صغیر به عنوان یک دارو گیاهی برای کشتن کرم ها و انگل ها استفاده می شد. همچنین، در طب سنتی برای کاهش تب، درمان زخم ها و لکه های پوستی (به صورت موضعی) و درمان بیماری های کبدی مانند زردی (یرقان)، سنگ های کبدی، سختی کبد و سیروز (التهاب شدید کبدی) کاربرد داشته است.

سایر خواص درمانی قنطوریون صغیر

  • جهت تسکین دردهای کلیه و رفع انسداد كليه استفاده می شود.
  • استفاده از جوشانده آن براي جلوگيري از ريزش مو مفید است.
  • شستشو صورت با قنطریون صغیر باعث پاکسازی سلول های مرده پوست و شادابی پوست می شود.
  • قاعدگی های نامنظم را تنظیم کرده و به تسکین درد های قاعدگی و دردهای رحمی کمک می کند.
  • استفاده از قنطوریون صغیر (هم به شکل دمنوش هم به صورت ضماد) برای تسكين‌ درد های مفاصل، سياتيك، رماتیسم بسیار موثر است.
  • این گیاه ضدعفونی کننده و آرام کننده سینه است و جهت درمان تنگی نفس، آسم، سرفه و آبریزش بینی مفید می باشد.
  • به عنوان یک شیرافزا به زیاد شدن شیر مادران شیرده کمک می کند.
  • جهت درمان كم‌خوني مفید است.
  • درد دندان را کاهش داده و خونریزی های شدید لثه و دندان را درمان می کند.

طریقه مصرف گیاه قنطوریون صغیر

مصرف خوراکی (دمنوش)

برای تهیه دمنوش، ۱۰ تا ۱۵ گرم‌ گياه‌ خشك‌ قنطوریون صغیر را در یک لیتر آب جوش ریخته و اجازه دهید به مدت 10 دقیقه دم بکشد. سپس، آن را صاف کرده و با عسل میل نمایید.

استعمال خارجی (ضماد)

برای استعمال‌ خارجي‌ این گیاه می توانید ساقه‌هاي‌ گل‌دار و برگ‌ آن‌ را کوبیده و برای تسکین درد و درمان زخم ها آن را ضماد کنید. همچنین، جوشانده این گیاه جهت شستشو زخم ها، پوست صورت و پیشگیری از ریزش مو استفاده می شود.

توجه: مصرف بی رویه گیاه قنطوریون صغیر ممکن است سبب ناراحتی خفیف شکم و گرفتگی شود. مصرف این گیاه برای بیماران مبتلا به زخم معده توصیه نمی شود و همچنین، زنان باردار و مادران شیرده از مصرف آن باید اجتناب کنند.

 

از شما متشکریم که تا انتهای این مقاله با ما همراه بودید. سوالات خود را در قسمت “نظرات” با ما در میان بگذارید، همچنین اگر ایده یا نظری در رابطه با این مطلب دارید، خوشحال می شویم آن را با ما در میان بگذارید.

 

کراویا را با خواص درمان موثر زود انزالی، تقویت قوای جنسی، درمان سستی و بی حالی، درمان مشکلات جنسی، ضد بلغم موثر، ضد رماتیسم، ضد تشنج، بادشکن، مقوی معده و مسکن درد معده، رفع خونریزی (پودر کوبیده آن بر محل)، درمان گاز گرفتگی سگ هار، تسکین دردهای رحم، بدون هیچ اسانس و افزودنی شیمیایی، از فروشگاه عطارک تهیه نمایید.

توجه

وب سایت عطارک در قبال نسخه های پیشنهادی و داروهای گیاهی ذکر شده، مسئولیتی نداشته و بهتر است قبل از استفاده، با پزشک و یا مشاور طب سنتی در تماس باشید.

پستهای مرتبط
3 نظر ارسال شده است.

| شما هم نظری ارسال کنید.

0