سبد خرید 0

گیاه چریش و خواص درمانی آن

1 بار
23 سپتامبر 18
قاصدک
گیاه چریش و خواص درمانی آن

گیاه چریش و خواص درمانی آن

گیاه چریش و خواص درمانی آن را بشناسیم

به فارسی در بندرعباس و چابهار با نام های محلی چریش، سریش و چریشک نامیده می شود.

مشخصات چریش

چریش درختی است با قامتی متوسط برگ های آن سبز، کناره برگ دارای بریدگی و شبیه دندانه نامنظم است، برگ های آن شبیه برگ زبان گنجشک می باشد. نوک برگ ها خیلی تیز و کشیده تر از برگ های زیتون تلخ می باشد ولی شکل کلی درخت شبیه درخت زیتون تلخ است به همین جهت اغلب اشتباها یا عمدا برگ ها و ریشه آن را به جای او یا مخلوط با برگ ها و پوست و ریشه زیتون تلخ در بازار عرضه می نمایند.

درخت چریش بومی هند شرقی است و تا مغرب چین و شرق جاوه انتشار دارد و در بعضی مناطق کاشته می شود. به ایران وارد شده و کاشته می شود و از گیاهان بومی شده است. در حال حاضر در چابهار، بندرعباس و سایر نقاط جنوب کشور می روید.

ترکیبات شیمیایی چریش

از نظر ترکیبات شیمیایی چریش دارای یک روغن تلخ و مارگوزیک اسید است. روغنی که از دانه های آن گرفته می شود دارای دو نوع ماده تلخ است. در دانه های آن در حدود 45 درصد روغن وجود دارد. مواد تلخی که از روغن چریش جدا شده است عبارتند از نیمبین و نیمبی نین و نیم بیدین که ماده عامل عمده آن را تشکیل می دهد، شامل سولفور می باشد. از شکوفه های چریش یک گلوکوزید به نام نیم بوسترین در حدود 0/005 درصد و اسانس روغنی فرار با بویی نامطبوع در حدود 0/5 درصد و نیم بوسترول و نیم بستین و اسیدهای چرب جدا شده است.

در گل های آن یک ماده تلخ و اسانس تلخ و تحریک کننده وجود دارد. در میوه های آن ماده تلخ با کایانین یافت می شود. از پوست تنه درخت در حدود 0/04 درصد ماده نیمبین و در حدود 0/01 درصد ماده نیمبینین و در حدود 0/4 درصد ماده نیم بیدین و در حدود 0/02 درصد اسانس جدا شده است.

در گزارش دیگری در مورد ترکیبات شیمیایی گیاه چریش چنین آمده است : در پوست درخت نیمبین، نیمبی نین، نیم بوسترول و سوجیول و نمبیول یافت می شود. در روغن تصفیه شده آن پالمتیک اسید، استئاریک اسید، اولئیک اسید، لینولئیک اسید، آراشیدیک اسید و مقدار کمی میریستیک اسید وجود دارد. روغن دانه های آن منبع غنی از اولئین و استثارین است. مهمترین عامل موثر اصلی روغن آن نیم بیدین است که مقداری سولفور در آن یافت می شود. در برگ های آن مارگوزین وجود دارد.

 

همچنين بخوانيد : خاصیت های گیاه سریش

 

خواص و کاربرد چریش

در هند پوست درخت چریش تلخ مقوی و تونیک است و قابض و تب بر می باشد. همچنین پوست ریشه و میوه های نارس آن نیز تونیک و مقوی و تب بر است. برگ های له شده آن را به صورت ضماد برای فروکش کردن جوش و کورک روی محل مبتلا می گذارند. جوشانده برگ های آن را به عنوان ضد عفونی کننده برای ضدعفونی کردن زخم ها و اگزما به کار می برند. گل های خشک آن تونیک و مقوی به خصوص مقوی معده است. روغن آن محرک، ضد عفونی کننده و به عنوان پادزهر برای مارگزیدگی و عقرب زدگی مصرف می شود. میوه های آن مسهل است و برای کشتن کرم معده به کار می رود، ضمنا نرم کننده نیز می باشد.

در برمه پوست درخت را به عنوان مقوی و تونیک و برگ، گل و روغن آن به عنوان محرک موضعی و حشره کش مصرف می شود. صمغ آن نرم کننده و مقوی و گل های آن برای تقویت معده مفید است. برگ های له شده آن را به صورت ضماد روی جرب و تاول های تر برای التیام می گذارند.

در هند و چین تنتور پوست درخت برای اشخاص مبتلا به مالاریای مزمن یا یرقان و خستگی عمومی تجویز می شود و به علاوه برای اشخاصی که پس از جراحت های تب کرده اند نیز توصیه می شود. از تنتور برگ درخت به عنوان محرک اشتها و با ریواس به عنوان تونیک استفاده می شود. به علاوه از این تنتور به صورت مالش روی اعضای شکسته و یا از جا در رفته و برای تسکین دردهای عضلات به کار می برند. از روغن برگ های آن برای معالجه دردهای روماتیسمی و مالیدن آن برای رفع اگزمای مزمن استفاده می شود. همچنین اهالی کامبوج برای برگ های جوان و گل های درخت خاصیت تصفیه خون و خون سازی قایل اند.

از له شده برگ ها و گل های آن ضمادی درست کرده و با انداختن روی پیشانی برای معالجه هذیان تب استفاده می شود. جوشانده رقیق ریشه گیاه با اجزای دیگری به عنوان ضد صفراوی و تونیک برای معالجه سل و ناراحتی های کبد مصرف می شود. جوشانده پوست گل و برگ آن به صورت کمپرس برای التیام زخم ها و جراحت ها کاربرد دارد. در اندونزی از جوشانده برگ ها و یا از روغن دانه آن به عنوان ضد عفونی کننده روی زخم ها می مالند. روغن دانه آن به عنوان ضد انگل و پارازیت برای معالجه بیماری های پارازیتی پوست نظیر بیماری اسکابیز مالیده می شود.

درخت چریش در هند درختی مقدس است و در تشریفات مذهبی هندوها به کار می رود. له شده پوست آن بوی ملایم می دهد و صمغ درخت شبیه صمغ عربی است.

 

صمغ مرمکي

صمغ مرمکي را با خواص التيام بخش زخم ها، تقويت عمومي بدن، رفع بوي بد دهان، تسکين دهنده سردرد، بدون هيچ اسانس و افزودني شيميايي، از فروشگاه عطارک تهيه نماييد.

خريد صمغ مرمکي

توجه

وب سایت عطارک در قبال نسخه ها و داروهای گیاهی پیشنهادی مسئولیتی نداشته و حتما قبل از مصرف با پزشک و یا مشاور طب سنتی مشورت نمایید.

 

راستی! برای دریافت مطالب بروز و جدید در حوزه سلامتی و طب سنتی  در کانال تلگرام عطارک عضو شوید.

پستهای مرتبط
هیچ نظر ارسال شده است.

| شما هم نظری ارسال کنید.

عطارک
0