سبد خرید 0

گیاه ژابوراندی ریزش مو را درمان می کند

1487 بازدید
02 مهر 97
قاصدک
گیاه ژابوراندی ریزش مو را درمان می کند

گیاه ژابوراندی ریزش مو را درمان می کند

آیا می دانستید گیاه ژابوراندی ریزش مو را درمان می کند ؟

این دارو در کتب طب سنتی که در قرن اخیر نوشته شده با نام خارجی آن ژابوراندی و جابوراندی آمده است. در آمریکا به این گیاه جابوراندی گویند. این دارو سابقا در بازار دارویی ایران به نام ژابوراندی عرضه می شده و در حال حاضر در بازار دارویی اروپا، آمریکای شمالی، آمریکای جنوبی، برزیل و آرژانتین با نام جابوراندی عرضه می شود.

مشخصات گیاه ژابوراندی

درختچه کوچکی است که پوست ساقه آن خاکستری و دارای لکه های سفید رنگی می باشد. برگ های آن مرکب و دارای 3-5 جفت برگچه و یک برگچه انتهایی به طول حدود 10 سانتیمتر و عرض 2 سانتیمتر است. گل های آن خاکستری مایل به زرد یا خاکستری کثیف به شکل خوشه دراز است، طول خوشه تا 50 سانتیمتر و بیشتر می رسد. ریشه آن استوانه ای دوکی شکل به قطر حدود 2 سانتیمتر و میوه آن دارای 5 قسمت است که معمولا 2-3 خانه آن می رسد. این گیاه تا به حال در ایران دیده نشده و به طور وحشی در آمریکای شمالی، مناطق مختلف آمریکای جنوبی، برزیل و آرژانتین انتشار دارد.

ترکیبات شیمیایی گیاه ژابوراندی

ماده موثر در این گیاه به خصوص در برگ های آن آلکالوئیدی است به نام پیلوکارپین و به علاوه در آن آلکالوئیدهای دیگری به نام جابورین و کارپیلین نیز یافت می شود. در برگ های گیاه اسیدی به نام جابوریک اسید و کمی اسانس و تانن نیز وجود دارد.

 

همچنین بخوانید: نکاتی درباره رشد مو

 

خواص ژابوراندی

برگ های سرشاخه های جوان گیاه معرق است و ترشح عرق و بزاق را افزایش می دهد. این دارو در موارد رماتیسم و آسم و نورالژی و شروع زکام های ریه ای و برونشیت و ناراحتی های حلق و حنجره مفید است. مقدار خوراک آن به صورت دم کرده در حدود 4 گرم برگ خشک آن را در یک لیوان آب جوش دم می کنند و صاف نموده و چند ساعت پس از غذا می خورند.

اگر برگ جابوراندی را دو هفته در عصاره کنکینا و یا تنطور آرنیکا بخیسانند مالیدن این خیسانده به سر برای جلوگیری از ریزش موی سر مفید است. از دم کرده برگ ها نیز در استعمال خارجی برای شستن سر به منظور جلوگیری از ریزش مو استفاده می شود. از ماده موثر آن پیلوکارپین سابقا به صورت قطره در چشم پزشکی در موارد آب سیاه استفاده می شده است ولی در حال حاضر دیگر متروک شده است و برای درمان گلوکوما از اشعه لیزر استفاده می شود.

تهیه دم کرده جابوراندی

4-5 گرم برگ خشک جابوراندی را در 250 گرم آب جوش ریخته و به مدت 15 دقیقه دم شود سپس آن را صاف نموده پس از این که سرد شد خورده شود. این دم کرده برای ازدیاد ترشح عرق در موارد زکام، نزله ریه ای، برونشیت حاد، استسقا و تب های بثوری نظیر سرخک که ظاهر شدن بثورات آن به تاخیر افتاده نافع است.

داروی مالیدنی موی سر

عصاره آبی ژابوراندی و تنتور ذراریح هر کدام 35 گرم، تمریخ صابونی معطر 100 گرم اینها را مخلوط کرده و به موی سر بمالند برای جلوگیری از ریزش مو بسیار مفید است.

تهیه تمریخ صابونی معطر: تنتور صابون 50 گرم، روغن بادام شیرین 5 گرم و الکل 80 درجه 45 گرم را مخلوط کرده و به هم بزنید. برای تهیه تنطور صابون یک واحد صابون طبی خرد کرده را در 5 واحد الکل 60 درجه حل کرده و صاف کنید.

برای تهیه صابون طبی یا صابون بادامی چه کنیم!؟

حدود 10 واحد سود محرق 1/33 درجه را با 21 واحد روغن بادام شیرین مخلوط کرده و بهم بزنید تا قوام آید و به صورت خمیر نرمی شود بعد آن را در قالب ریخته می گذارند تا جامد شود. باید آن را مدت 2 ماه در هوای آزاد بگذارند پس از آن آماده مصرف است. از صابون طبی 1-0/2 گرم به عنوان مسهل و مدر نیز می خورند و اگر به صورت شیاف تراشیده و استعمال شود در رفع یبوست موثر است.

 

از شما متشکریم که تا انتهای این مقاله با ما همراه بودید. سوالات خود را در قسمت “نظرات” با ما در میان بگذارید، همچنین اگر ایده یا نظری در رابطه با این مطلب دارید، خوشحال می شویم آن را با ما در میان بگذارید.

 

روغن تقویت مو را با خواص رفع خشکی موها، رفع وز شدن موها، نرمی و درخشندگی مو، تقویت مو، کمک به رشد مو، بدون هیچ اسانس و افزودنی شیمیایی، از فروشگاه عطارک تهیه نمایید.

توجه

وب سایت عطارک در قبال نسخه های پیشنهادی و داروهای گیاهی ذکر شده، مسئولیتی نداشته و بهتر است قبل از استفاده، با پزشک و یا مشاور طب سنتی در تماس باشید.

پستهای مرتبط
هیچ نظر ارسال شده است.

| شما هم نظری ارسال کنید.

0