سبد خرید 0

15 نشانه کمبود ویتامین ب12 در زنان

856 بازدید
16 خرداد 97
قاصدک

15 نشانه کمبود ویتامین ب12 در زنان

آیا می دانستید توانایی زنان در جذب ویتامین ب ۱۲ به تدریج با افزایش سن کاهش پیدا می کند؟ در حقیقت تحقیقی از ژورنال آمریکایی تغذیه بالینی بیان می‌کند که ۴ درصد از زنان بین سن ۴۰ تا ۶۰ سالگی از کمبود ویتامین دی رنج می برند. ترکیب سن با داروهایی از پیش تجویز شده  (برای مثال برای درد یا سوزش قلب) و نبود یا کمبود گوشت در رژیم روزانه شما (به خصوص برای وگن ها و گیاه خوارها)، باعث می‌شود شما دچار کمبود ویتامین ب ۱۲ شوید. خوشبختانه مراحلی هستند که شما می توانید با آنها کمبود ویتامین ب ۱۲ را تشخیص دهید.

علائم زیر به کمبود ویتامین ب ۱۲ اشاره دارند و باید با دکتر در مورد آنها به سرعت مشورت شود.

1- سرگیجه

تکرار هر چند وقت یکبار سرگیجه یا سردرد و دوران سر می تواند نشانه ای از این باشد که ذخیره ویتامین ب ۱۲ در شما کم است. برای مثال ممکن است زمانی که خیلی سریع از خواب بلند می شوید و به موقعیت نشسته در می آیید، احساس لنگ زدن کنید. اغلب اوقات افراد ناگهان زمانی که موقعیت خود را از حالت نشسته به ایستاده تغییر می‌دهند، شروع سرگیجه را احساس می کنند و یا این احساس زمانی پیش می‌آید که شما به مقدار قابل توجهی فعالیت جسمی پرداخته باشید.

15 نشانه کمبود ویتامین ب12 در زنان

15 نشانه کمبود ویتامین ب12 در زنان

کم بودن ویتامین ب ۱۲ همچنین ممکن است زمانی که شما از پله‌ها بالا یا پایین می روید باعث شود شما احساس سرگیجه کنید که این بسیار خطرناک است. به هنگام سرگیجه باید با دکتر  تحت مشورت قرار بگیرید تا شما برای کمبود ویتامین ب ۱۲ تست دهید.

2- خواب رفتن دست یا پا و سوزن سوزن شدن

بسیار شایع است اگر شما پای خود را برای مدت طولانی روی هم بگذارید بخواهید خواب رفتن دست یا پای خود را تجربه کنید. با این حال خواب رفتن دست و پا و یا احساس بی حسی در کل بدن زمانی که شما هیچ بخشی از بدن خود را فشرده نکرده اید نشانی از مشکلات مربوط به ویتامین ب ۱۲ دارد.

15 نشانه کمبود ویتامین ب12 در زنان

15 نشانه کمبود ویتامین ب12 در زنان

بی حسی و یا حس امواج شوک الکتریکی نیز نتیجه آسیب عصبی در بیماران مبتلا به کمبود ویتامین ب ۱۲ می باشد. مشکلات عصبی در بدن می‌تواند ناشی از سطوح پایین  اکسیژن به دلیل تولید گلبول های قرمز ضعیف باشد که ویتامین ب ۱۲ به مقدار زیادی روی آن تاثیر می گذارد. احساس ناراحتی از خواب رفتگی دست و پا می تواند به دیگر مشکلات بالقوه از جمله تامین کم خون یا خشک شدن آب بدن و کمبود آب به وجود آید.

3- رنگ پریدگی چهره

شاید ایده خون آشام ها کمی غیر منطقی به نظر برسد، با این حال مفهوم خون آشام همان رنگ پریدگی و در عین حال رنج بردن از کم خونی می باشد. گذشته از اینها می توان گفت موجودات وحشتناک شبانه نیز از کمبود ویتامین ب ۱۲ در رنج می برند.

کسانی که دچار کمبود ویتامین ب ۱۲ هستند اغلب به دلیل کمبود گلبول قرمز مبتلا به رنگ پریدگی چهره می باشند و کسانی که دچار کمبود گلبول های قرمز هستند بیشتر به رنگ روح ها شباهت دارند، چرا که انتشار بیش از حد بیلی روبین که گونه های قرمز را بی رنگ و رو می‌کند و همچنین رخساری زرد را بر جای می گذارد دلیل این رنگ پریدگی می باشد.

15 نشانه کمبود ویتامین ب12 در زنان

15 نشانه کمبود ویتامین ب12 در زنان

4- فراموشی

همه ما دچار «بادهای مغزی» هستیم که من اغلب از آن زمانی که به دنبال عینکم می گردم اما عینک بالای سرم می باشد یاد می کنم. بیایید با این حقیقت مواجه شویم، همه ما در چنین موقعیتی بوده ایم. با این حال این فراموشی مزمن و غیر قابل توصیف ممکن است نشان از یک مشکل عمیق تر داشته باشد، به خصوص اگر شما فراموشی بسیاری را در خود سراغ دارید و برای آن بسیار نگران شده اید.

بیشتر بیماران از کمبود ویتامین ب ۱۲ رنج می‌برند و به این نتیجه می رسند که آنها دچار آلزایمر یا جنون زودرس شده اند، به خصوص اگر  در بزرگسالی به سر ببرند. خبر خوب این است که یک تست خون ساده توسط دکتر شما می تواند کمبود ویتامین ب ۱۲ را تشخیص دهد و رژیم مکمل نیز می تواند باعث شود حافظه شما در زمانی بسیار کوتاه برگردد.

5- خستگی های نامعلوم

یک شب با خواب خوب و داشتن روزی پر از خمیازه و غاز کشیدن ممکن است برای خیلی ها پیش آمده باشد. با این حال اگر این خستگی برای چند روز باقی ماند — حتی اگر شما در شب خواب خوبی داشته باشید– می توان گفت خستگی شما (ترکیب شده با دیگر نشانه هایی که هم اکنون به آن اشاره شد) نتیجه کمبود ویتامین ب ۱۲ است.

محققانی از آکادمی تغذیه و رژیم بیان کردند افرادی که احساس می کنند انرژی شان از بین رفته است، در حالی که بسیار خوب خوابیدند، در واقع سطوح ویتامین ب ۱۲ کمی دارند. این به دلیل کمبود تولید گلبول قرمز است، که یکی از مسئولیت‌های ویتامین ب 12 می باشد. کمبود گلبول قرمز بدین معنی است که انتقال اکسیژن به اندام های شما کم است و این نیز باعث خستگی مفرط می شود.

15 نشانه کمبود ویتامین ب12 در زنان

15 نشانه کمبود ویتامین ب12 در زنان

6- مشکلات بینایی

چیزی در چشمان شما نیست که باعث شود شما بد ببینید و یا دید شما تار و یا دوگانه باشد. در واقع کمبود ویتامین ب ۱۲ در بلند مدت منجر به تغییرات بینایی و در واقع آسیب به آن می شود.

آسیب های شبکه ای در صورتی که عروق خونی در چشم شما سد شوند به وجود می آیند. به عنوان یک نتیجه شما ممکن است به نور حساسیت پیدا کنید، دید شما تار و یا دوگانه شود و یا چیزها را به صورت سایه ببینید، که همه اینها از آسیب به عصب بینایی به وجود می‌آید. خوشبختانه مکمل ب ۱۲ می تواند بینایی کامل شما را برگرداند.

 

همچنین بخوانید: حقایق خوب و بد در مورد ویتامین دی

 

7- ضعف عضلانی

اگر شما قبلا وزنه ۱۰۰ پوندی می زدید و اکنون با بلند کردن لباس های شسته شده ی خود مشکل دارید، ممکن است دچار ضعف ویتامین ب 12 باشید. ب ۱۲ به اکسیژن رسانی اندام ها و عضله ها بستگی دارد.

به عنوان یک نتیجه از کمبود ویتامین ب ۱۲ و اکسیداسیون ناکافی به ماهیچه ها، ضعف عضلانی غیر قابل توصیف و تنبلی ممکن است نتیجه ی آن باشد. ناگهان یک شخصی که می توانست ۵ کیسه خرید را از مغازه بار بکشد اکنون کیف باشگاهش نیز برای او بسیار سنگین است.

اگر شما حس می کنید که ضعف عضلانیتان با گذشت زمان بیشتر شده است و از بیماری سرماخوردگی و یا آنفولانزا رنج نمی‌برید، ایده خوبی است که با دکتر خود صحبت کنید و ببینید آیا سطوح ویتامین ب 12 شما موجب بروز چنین مشکلی شده است یا نه.

15 نشانه کمبود ویتامین ب12 در زنان

15 نشانه کمبود ویتامین ب12 در زنان

8- زبان نرم

خیلی جالب است که ۵۰ درصد از آدم هایی که دچار کمبود ویتامین ب 12 هستند، برآمدگی های روی زبان خود را از دست می‌دهند. این برآمدگی های کوچک که پاپیل نام دارند شامل جوانه های طعمی می باشند. اغلب اوقات برای کسانی که از کمبود ویتامین ب ۱۲ رنج می برند، غذا مزه خودش را از دست می دهد.

زنانی هستند که وزن خود را از دست می دهند چرا که آنها از غذایی که می خورند لذت نمی برند لذا کمتر غذا مصرف می کنند و دچار کمبود وزن می شوند.

9- تغییرات در حوصله و حالت ها

ویتامین ب 12 برای سلامت ذهنی بسیار مهم است و بر حوصله افراد در صورت کم بودنش تاثیر می‌گذارد و موجب بروز عصبانیت و حتی افسردگی می شود. دلیل آن نیز نیاز به ویتامین ب 12  نیاز در تولید مواد شیمیایی «احساس خوب» همانند سروتونین و دوپامین است که عملکرد ذهن ما را سالم و مناسب نگه می دارند.

10- دردهای شکمی و یا حرکات کم روده

داشتن یک شکم ناراحت و یا مشکلات یبوستی ممکن است نتیجه چیزی که شما می خورید نباشند. ویتامین ب 12 برای عملکرد گلبول های قرمز بسیار مهم است و به تولید هموگلوبین که حامل اکسیژن در خون است کمک می کند.

 کمبود این ویتامین این منجر به بروز کم خونی و فقر آهن می‌شود که در آن خون شما قادر به حمل اکسیژن به بافت هایتان نمی باشد و موجب بروز علائمی همچون اسهال، حالت تهوع و یا حرکات سخت روده می شود.‌

15 نشانه کمبود ویتامین ب12 در زنان

15 نشانه کمبود ویتامین ب12 در زنان

11- تپش قلب

همانطور که اشاره شد کمبود ویتامین ب ۱۲ گاهی موجب بروز کم خونی و فقر آهن می‌شود. یک نشانه از این نوع کم خونی نیز تپش قلب است. کم خونی ممکن است زمانی که قلب شما قرار است صد بار در هر دقیقه با سرعت بیشتری بتپد و یا زمانی که شما تپش زودرس را احساس می کنید اتفاق بیافتد و این تپش ها نیز در گلو سینه و گردن حس می‌شوند.

با وجود کم خونی، کمبود گلبول قرمز و هموگلوبین در خون شما حس می‌شود و منجر می شود که سلول ها در کل بدن شما به مقدار کافی اکسیژن دریافت نکنند به همین دلیل قلب باید نسبت به حالت طبیعی تندتر بتپد تا مقدار لازم اکسیژن را برای عملکرد بهینه اندام های تان تهیه کنند و این نیز منجر به تپش قلب می شود.

12- تنگی نفس

نشانه ای دیگر از کم خونی و فقر آهن که به دلیل کمبود ویتامین ب ۱۲ شکل می گیرد، تنگی نفس است. تنگی نفس نیز مشابه با تپش قلب نیز به دلیل ظرفیت کاهش یافته خون در حمل اکسیژن رخ می دهد.

کمبود گلبول های قرمز و هموگلوبین نیز این کار را برای خون سخت می کند تا اکسیژن را از ششها به باقی بدن برساند. به عنوان یک نتیجه شش ها باید سخت‌تر کار کنند تا الزامات اکسیژنی بدن را فراهم کرده و این نیز منجر به تنگی نفس می شود.

13- زبان قرمز و متورم

همانطور که قبلاً اشاره شد تعداد زیادی از افرادی که مبتلا به کمبود ویتامین B۱۲ می‌باشند دارای زبانی نرم هستند اما این تنها روشی نیست که در آن زبان تحت تاثیر قرار می گیرد. زبان ممکن است دچار تورم شود حالتی که از آن با نام گلسایت یاد می شود.

15 نشانه کمبود ویتامین ب12 در زنان

15 نشانه کمبود ویتامین ب12 در زنان

با گلسایت منابع می گویند که زبان شما دچار تغییر رنگ و شکل می شود و این باعث دردناک شدن، قرمز شدن و متورم شدن آن می شود. لذا این موضوع بر نحوه ی خوردن و صحبت کردن شما نیز تاثیر می گذارد. به علاوه ی گلسایت، کمبود ویتامین B۱۲ می‌تواند علائم دهانی دیگری همچون زخم‌های دهانی، احساس گزگز شدن زبان و یا سوزش یا خارش در دهان را به دنبال داشته باشد.

14- دشواری در راه رفتن

اگر مدتهاست که کمبود ویتامین ب ۱۲ خود را درمان نکرده اید این باعث می شود که به سیستم عصبی شما آسیبی جدی وارد شده و بر نحوه راه رفتن و حرکت کردن شما تاثیر گذاشته شود. کمبود ویتامین دی همچنین می تواند بر توازن و تعادل شما نیز تاثیر بگذارد و باعث شود که شما متمایل به افتادن شوید.

در حالی که این علائم می‌تواند در افراد جوان‌تر نیز رخ دهد منابعی می گویند این مشکل در افرادی که مبتلا به کمبود ویتامین ب 12 نیستند نیز مشاهده شده است با اینکه بیشتر افراد با سن بیشتر از ۶۰ سال دچار کمبود ویتامین ب ۱۲ می باشند.

15- مشکلات پوستی، مویی و ناخن

ویتامین ب ۱۲ نقش مهمی را در سلامتی پوست، مو و ناخن بازی می‌کند. بدین صورت اگر شما به مقدار کافی ویتامین ب ۱۲ مصرف نکنید پوست و مو و ناخن شما رنج می برند. همانطور که اخیراً نیز اشاره شد کمبود ویتامین B۱۲ ممکن است منجر به رنگ پریدگی و زرد شدن رخسار شود. اما همچنین می تواند با خود ویتیلیگو  را نیز به دنبال داشته باشد. شما ممکن است مشکلات پوستی مانند آکنه، تورم پوست، ظهور رنگدانه و همچنین زخم های پوستی را تجربه کنید. به علاوه موها نیز پیش از موعد خاکستری می‌شوند و یا می‌ریزند و ناخن ها نیز ممکن است رنگ قهوه ای تا خاکستری به خود بگیرند.

 

از شما متشکریم که تا انتهای این مقاله با ما همراه بودید. سوالات خود را در قسمت “نظرات” با ما در میان بگذارید، همچنین اگر ایده یا نظری در رابطه با این مطلب دارید، خوشحال می شویم آن را با ما در میان بگذارید.

 

عرق بادرنجبويه را با خواص تقويت مغز و اعصاب و حافظه و قلب، باز کننده رگ هاي قلب، تقويت حواس پنجگانه، درمان خستگي هاي روحي عصبانيت و بي حوصلگي، سردردهاي عصبي و تنگي نفس، ضد استفراغ دوران بارداري، درمان کابوس شبانه، بدون هيچ اسانس و افزودني شيميايي، از فروشگاه عطارک تهيه نماييد.

.
توجه

وب سایت عطارک در قبال نسخه ها و داروهای گیاهی پیشنهادی مسئولیتی نداشته و حتما قبل از مصرف با پزشک و یا مشاور طب سنتی مشورت نمایید.

 

راستی! برای دریافت مطالب بروز و جدید در حوزه سلامتی و طب سنتی  در کانال تلگرام عطارک یا پیج اینستاگرام عطارک عضو شوید.

پستهای مرتبط
هیچ نظر ارسال شده است.

| شما هم نظری ارسال کنید.

0