سبد خرید 0

6 الگوی ذهنی نادرست که منجر به خود تخریبی می شود

443 بازدید
25 آذر 97
قاصدک
,

بازی های ذهنی خود تخریب گر

6 الگوی ذهنی نادرست : زمانی شخصی گفت که دو نوع واقعیت وجود دارد، نحوه ای که ما در مورد پدیده ها فکر می کنیم و نحوه ای که پدیده ها واقعا هستند. نحوه ای  که ما در مورد خودمان و تجاربمان فکر می کنیم، تا حد زیاد روی ما و رفتارهایمان تاثیر می گذارد. اگر این درست است که ادراکات ما واقعیت هستند، باید بسیار مراقب باشیم که گرفتار بازی های ذهنی خود تخریب گر نشویم.

ما باید از چیزی که روان شناسان آن را خطاهای شناختی می نامند آگاه باشیم. خطاهای شناختی زمانی رخ می دهد که ذهن تفسیری نامناسب را بر تجربه خنثی تحمیل می کند. بعضی از بازی های خود تخریب گر رایج عبارتند از:

  • تعمیم دادن
  • فاجعه سازی
  • برچسب زدن
  • ذهن خوانی
  • فیلتر کردن
  • شخصی سازی

که در ادامه به بررسی آن ها می پردازیم.

6 الگوی ذهنی نادرست که منجر به خود تخریبی می شود

تعمیم دادن

یعنی اتفاقی را مورد توجه قرار دهیم و فکر کنیم همیشه رخ خواهد داد. یک بار شکست خوردم پس باز هم شکست می خورم یا دفعه اول آن را درست انجام ندادم پس هیچ وقت آن را درست انجام نخواهم داد. این حالت ما را به این باور می رساند که اگر فکر می کنید که می توانید، درست فکر می کنید؛ اگر فکر می کنید که نمی توانید، باز هم درست فکر می کنید. شما به چیزی می رسید که انتظارش را دارید. زندگی شما تبدیل به یک پیشگویی معطوف به شکست می شود. اغلب ناراحتی ها در زندگی چیزهای کوچکی هستند.

فاجعه سازی

یعنی بزرگ کردن مسائل و معمولا بزرگ کردن خطا یا شکست کوچکی در میان مجموعه بزرگتر از رفتارها، انگار که دنیا به پایان رسیده است. فراز و نشیب های عادی زندگی روزمره تبدیل به یک رشته تراژدی ها و درام های عظیم و سرشار از احساس شکست می شود.

برچسب زدن

وقتی شما نشان بزرگی با عنوان ناامید، تنبل یا بی کس به گردن خود می آویزید، در واقع به خودتان برچسب می زنید. بعد وقتی فرصتی برای انجام دادن کاری برای شما پیش می آید، سر خود را پایین می آورید، به برچسب خود نگاه می کنید و مطابق آن عمل می کنید. اگر شما مانند برچسبی که کسی مرا دوست ندارد دور گردن خود داشته باشید و مرتبا این عبارت را با خود تکرار کنید، این عبارت به سرعت تبدیل به واقعیت شما می شود.

ذهن خوانی

در یک مهمانی به دوستی لبخند می زنید و او به شما توجه نمی کند، شما فورا فکر می کنید که یا او علاقه به شما ندارد یا شما او را ناراحت کرده اید. این حالت به این دلیل رخ می دهد که فکر می کنید می توانید ذهن ها را بخوانید و تنها با یک نگاه به دیگران بگویید که دقیقا دارند به چه چیزی فکر می کنند.

در حالی که او ممکن است نزدیک بین باشد سخت در حال فکر کردن به چیز دیگری باشد یا چندان در حالت طبیعی نباشد. هر کدام از این موارد عجیب و دور از انتظار نیست. مردم یک کار را به هزار و یک دلیل انجام می دهند و این رفتاری خود تخریب گر است که شما از روی رفتار آن ها نگرشی منفی به خودتان را در ذهن آن ها بخوانید گویی این خود شمایید که نگرشی منفی به خود دارید.

 

همچنین بخوانید: حال برتر چیست و به چه دلایلی لازم است حال برتر را کسب و حفظ کنیم!؟

 

فیلتر کردن

فیلترهای ذهنی در جلوگیری از ورود داده های ناخواسته به ذهن مفید هستند، ولی فیلتر شخصی ممکن است جلوی همه رخدادهای مثبت زندگی شما را سد کند. افرادی که دست به فیلتر کردن می زنند بر عکس کسانی که عینک خوش بینی به چشم دارند فقط پذیرای اخبار و اطلاعات بد پیرامون خود و موقعیت شان هستند. بنابراین به دیدگاه منفی خود پیرامون دنیا مهر تایید می زنند.

شخصی سازی

زمانی که شخصی سازی می کنید در واقع شخصا تمام مسئولیت یک مشکل یا بدشانسی را به عهده می گیرید. رخدادها به هزار و یک دلیل اتفاق می افتند ولی شما خود را مقصر می بینید حتی اگر نقش شما در آن رخداد ناچیز بوده باشد. شما می توانید همواره بیشتر کار کنید، سخت تر تلاش کنید، پشتکار و استقامت بیشتری نشان دهید ولی نمی توانید همه چیز را کنترل کنید یا علت همه چیز باشید. اگر پیوسته رخدادهای زندگی خود را شخصی سازی کنید محکوم به زندگی توام با شک و تردید، احساس گناه، سرزنش و انتقاد دائمی از خود خواهید بود.

 

از شما متشکریم که تا انتهای این مقاله با ما همراه بودید. سوالات خود را در قسمت “نظرات” با ما در میان بگذارید، همچنین اگر ایده یا نظری در رابطه با این مطلب دارید، خوشحال می شویم آن را با ما در میان بگذارید.

 

بذر کتان را با خواص کاهش اشتها، چربی سوز، ضد چاقی، بدون هيچ اسانس و افزودني شيميايي، از فروشگاه عطارک تهيه نماييد.

توجه

وب سایت عطارک در قبال نسخه ها و داروهای گیاهی پیشنهادی مسئولیتی نداشته و حتما قبل از مصرف با پزشک و یا مشاور طب سنتی مشورت نمایید.

 

راستی! برای دریافت مطالب بروز و جدید در حوزه سلامتی و طب سنتی  در کانال تلگرام عطارک یا پیج اینستاگرام عطارک عضو شوید.

پستهای مرتبط
هیچ نظر ارسال شده است.

| شما هم نظری ارسال کنید.

0