سبد خرید 0

اختلافات خانوادگی و اشتباهات متداول در حل آن

1 بار
05 آوریل 19
بهاره
,,

شایع ترین اشتباهات متداول در حل اختلافات خانوادگی

حتما برای شما پیش آمده است که از دست نامزد، همسر، پدر، مادر و یا یکی از اعضای خانواده خود رنجیده شده اید و به یک اختلاف برخورده اید. اصولا داشتن اختلاف نظر یک امر طبیعی و جدایی ناپذیر است. بنابراین، افرادی که با اعضای خانواده خود به اختلافی بر نمی خورند، افردی هستند که استقلال فکری و عملی ندارند و اصولا از اعتماد بنفس پایینی برخوردار هستند. وجود اختلاف همیشه بد نیست و اتفاقا یک اتفاق سازنده است، اما زمانی این مشکلات آسیب زا می شود که به طور مکرر و با واکنش های غیر طبیعی همراه باشد. شدت طوفانی که در خانواده وزیدن می گیرد تا حد زیادی به این بستگی دارد که اعضای خانواده چقدر اختلافات خود را درست برطرف کنند. لذا در این مقاله شایع ترین اشتباهات متداول در حل اختلافات خانوادگی را بشناسید.

 

اختلافات خانوادگی و اشتباهات متداول در حل آن

اختلافات خانوادگی و اشتباهات متداول در حل آن

 

اختلافات خانوادگی و اشتباهات متداول در حل آن

1- اقدام برای حل کردن مشکل در حالت عصبانیت

چون عصبانیت برای تقویت سلطه و قدرت در انسان پدید آمده است و بیشتر در جنگ و دعوا و بردن به کار می آید، تقریبا همیشه جلوی حل مشکل را می گیرد. در حل مشکل می خواهیم از طریق همکاری، مشکل را رفع کنیم که نقطه مقابل دعوا و بردن است، بنابراین قبل از هر گونه مذاکره جا دارد مهارت های عصبانیت را بدست آورید.

2- تمرکز روی این موضوع که چه کسی درست می گوید و چه کسی غلط

این طرز فکر،محکوم به شکست است. این طرز فکر دنبال مقصر است و بحث و تبادل نظر را به رقابت تبدیل می کند. این طرز فکر اشتباه همیشه عصبانیت را تشدید می کند چون طرفین سعی می کنند از خودشان دفاع کنند و دیگری را مقصر جلوه بدهند. اما حل مشکل با درس گرفتن از وضعیت فعلی و پیدا کردن راهی برای حل کردن مشکلات آتی سر و کار دارد. رودلف درایکورس روانپزشک جمله مهمی با این مضمون دارد که: انسان می تواند از لحاظ منطقی درست و از لحاظ روان شناختی غلط بگوید.

رابرت ال. پاورز روانشناس هم گفته است: هرچه در اختلافات خانوادگی، خود را بیشتر بر حق بدانید بیشتر احتمال دارد مشکل درست کنید. این نکته در مورد انتقال حقایق، دانش یا هر دیدگاه دیگری که در آن طرف مقابل تحقیر شود نیز صادق است. مهمترین چیز در روابط درست عمل کردن است نه درست بودن، آن هم با رعایت حرمت یکدیگر.

 

همچنین بخوانید:  چگونه روانی سالم و خانواده ایی شاد داشته باشیم

 

3- اعتقاد به اینکه در مورد هر چیزی باید با هم توافق داشته باشیم

زن و شوهر ها معمولا این تخیل عاشقانه را دارند که ازدواج یعنی یکی شدن . در این باره آوازه های عاشقانه زیادی هم داریم. ولی یکی شدن دو نفر یک افسانه و یک خیال است.ما همچنان دو آدم مجزا با سوابق، عقاید و دیدگاه های متفاوت می مانیم. اما بهتر است بگوییم دو نفر، زندگی مشترک را عاشقانه شروع می کنند و سه نفر می شوند. اگر دو دایره متداخل بکشید، دایره اول و دوم، همان دو آدم سابق هستند و دایره سوم که فصل مشترک آن ها است.به این ترتیب زن و شوهرها باید به این قاعده جدید و مهم پایبند باشند که می توانند ضمن زندگی در کنار یکدیگر، مثل هم فکر نکنند. پذیرش نظرات متفاوت یکدیگر استحکام ، تعادل و انعطاف پذیری رابطه زن و شوهر را بیشتر می کنند.

 این اصل در مورد اختلاف ادر و مادرها با بچه ها نیز کاربرد دارد. بچه های امروزی پدر و مادرشان را ابر قهرمان نمی دانند و آن ها برابر با خود می دانند. بنابراین، همیشه نظر پدر و مادر خود را قبول ندارند. بهتر است بدانید همیشه والدین حرف درست را نمی زنند از طرفی بچه ها گاهی اوقات نظرات خوبی دارند. بنابراین با فرزندانتان مذاکره کنید و نظر آن ها و دلیلشان را بپرسید.

4- تمرکز روی گذشته و نادیده گرفتن آینده

حل اثربخش مشکلات، آینده مدار است. گذشته ها گذشته است و کاری از دست ما بر نمی آید. گذشته فقط از این حیث مهم است که بفهمیم کدام اقدامات ما موثر نبوده است و هنگام بحث در مورد آن باید از مهارت های ارتباطی احترام آمیزی استفاده کنیم.

حل مشکل واقعی وقتی ممکن می شود که بپرسیم چه کار کنم تا دفعه بعد اوضاع بهتر پیش برود. در مجموع وجود اختلافات خانوادگی می تواند اتفاقی باشد برای استحکام رابطه ها اما، اگر به درستی حل نشود دقیقا نتیجه عکس داشته و تبدیل به موضوعی برای ایجاد مشکل در رابطه افراد می شود. شاید دانستن اشتباهات در برخورد با مشکلات و شناسایی آن ها بتواند قدم مثبتی برای جلوگیری از اتفاقات آسیب زا در خانواده باشد.

 

09120030980

برای دریافت مشاوره و یا اطلاعات بیشتر  می توانید از طریق آی دی تلگرام و یا تماس با شماره تلفن فوق اقدام نمایید.

 

@attarak_ad

 

از شما متشکریم که تا انتهای این مقاله با ما همراه بودید. لطفا سوالات خود را در قسمت “نظرات” با ما در میان بگذارید، همچنین اگر ایده یا نظری در رابطه با مطلب حاضر دارید، خوشحال می شویم آن را با ما در میان بگذارید.

توجه

وب سایت عطارک در قبال نسخه ها و داروهای گیاهی پیشنهادی مسئولیتی نداشته و حتما قبل از مصرف با پزشک و یا مشاور طب سنتی مشورت نمایید.

 

راستی! برای دریافت مطالب بروز و جدید در حوزه سلامتی و طب سنتی  در کانال تلگرام عطارک عضو شوید.

پستهای مرتبط
هیچ نظر ارسال شده است.

| شما هم نظری ارسال کنید.

عطارک
0