سبد خرید 0

با اشکال پشت گوش اندازی مقابله کنیم

295 بازدید
14 مهر 97
قاصدک

چگونه با اشکال پشت گوش اندازی مقابله کنیم ؟

چگونه با پشت گوش اندازی مبتنی بر همانند سازی مقابله کنیم؟!

اگر مبتلا به پشت گوش اندازی مبتنی بر همانند سازی باشید کاری را به تعویق می اندازید که انجامش شما را به یاد کسی می اندازد که مایل به یادآوری او نیستید. در اینجا پشت گوش اندازی به شما مجال می دهد از همانند سازی که در صورت انجام تکلیف خاصی در ذهنتان صورت می گیرد بگریزید. در عین حال تنها امر همانند سازی نیست که شما را به پشت گوش اندازی می کشاند. بلکه باور شما درباره همانند سازی نقش مهمی دارد.

مثلا سر و سامان دادن به حساب های مالی برای فردی مشکل بزرگی است، هر بار که می خواهد این تکلیف را انجام بدهد به یاد مادرش می افتد، مادری که خیلی خوب از عهده امور مالی خود بر می آید و آن فرد از مادرش خاطرات خوبی ندارد. از نظر این فرد رسیدگی به حساب های مالی به این معناست که او شبیه مادرش است و او از این کار را به تعویق می اندازد تا شبیه فردی که دوست ندارد نباشد. بنابراین اگر مبتلا به پشت گوش اندازی مبتنی بر همانند سازی هستید باید ابتدا با این توقع خود مبارزه کنید که نباید هیچ خصوصیت مشترکی با فردی که دوستش ندارید داشته باشید و سپس کار مورد بحث را انجام دهید. قبول کنید که شما و آن فرد هر دو در انجام آن کار به خصوص مهارت دارید و این توانایی را هم دارید که شباهت خود با آن فرد را در این زمینه بپذیرید.

با اشکال پشت گوش اندازی مقابله کنیم

با اشکال پشت گوش اندازی مقابله کنیم

چگونه با پشت گوش اندازی مبتنی بر تجدید خاطره مقابله کنیم؟

در پشت گوش اندازی مبتنی بر تجدید خاطره کاری را که انجامش به نفع شماست به این دلیل به تعویق می اندازید که پرداختن به آن خاطره ای را در ذهنتان زنده می کند که آن را فاجعه می پندارید. برای مثال فردی از برگزار کردن مهمانی طفره می رود به دلیل این که همیشه همسر سابقش آشپزی کردن او را مورد انتقاد قرار می داد و این گونه این فرد همیشه از برگزار کردن مهمانی طفره می رود، در صورتی که می توانست مهمانی برگزار کند و از این کار لذت ببرد. بهترین راه غلبه بر پشت گوش اندازی مبتنی بر تجدید خاطره این است که قبل از انجام کار مورد بحث با باور فاجعه انگاری که در مورد تجربه و خاطره زنده شده گذشته دارید مبارزه کنید و آن را تغییر دهید.

 

همچنین بخوانید: پشت گوش اندازی مبتنی بر خودمختاری

 

چگونه با پشت گوش اندازی مبتنی بر بیش اشتغالی مبارزه کنیم ؟!

در پشت گوش اندازی مبتنی بر بیش اشتغالی به این علت کاری را به تعویق می اندازید که بیش از حد مشغله دارید. در این صورت پشت گوش اندازی شما پیامد قابل پیش بینی کار کشیدن افراطی از خودتان است. در اینجا مشکل واقعی شما این است که بیش از حد کار و مسئولیت قبول کرده اید. چون نه گفتن برایتان مشکل است. یک دلیل اصلی اینکه نمی توانید مسئولیت ها را رد کنید این است که در آن صورت احساس گناه خواهید کرد. این نوع احساس گناه مبتنی بر این باور شماست که چون خواهش دیگران را رد کرده اید آدم بدی هستید.

برای غلبه بر این احساس گناه باید با این فکر مبارزه کنید و به خودتان ثابت کنید که اگرچه ناامید کردن دیگران ممکن است کار بدی باشد اما شما که این کار را می کنید آدم بدی نیستید. بلکه انسان جایز الخطایی هستید که الزامی به برآوردن انتظارات دیگران ندارد. برای اینکار لازم است یک نگرش نفع طلبی روشن بینانه در خود ایجاد کنید.

این نگرش عبارت از این است که ابتدا خود را ملزم به رعایت منافع خود می کنید و در مرحله دوم به منافع دیگران می پردازید. گاهی اوقات منافع دیگران را مقدم بر منافع خود می شمارید. اما روال طبیعی کارتان این نیست همین به شما قدرت می دهد که به دیگران نه بگویید و خود را بیش از حد متعهد نکنید.

دومین دلیل مهم شما برای رد نکردن کاری که انجامش به نفعتان نیست این است که فکر می کنید اگر چنین کنید به زودی کارتان از رونق و خلاقیت می افتد. این نتیجه گیری آخر نابهنجار است و از این باور ناسالم شما سرچشمه می گیرد که نباید بگذارید هیچ فرصتی از دستتان فرار کند. اگر با این باور مبارزه کنید و آن را تغییر دهید متوجه دو نکته می شوید:

  1. اول اینکه در حال حاضر سیاه و سفید فکر می کنید
  2. دوم اینکه در زندگی واقعی اگر چند کار را رد کنید کارتان از رونق نخواهد افتاد. برعکس هنوز هم کارهایی در دست دارید و بار مشغله تان قابل کنترل تر است. داشتن چنین بار مشغله ای یعنی مسئولیتتان در حدی است که وقت کافی برای همه کارهای لازم را خواهید داشت.

چگونه با پشت گوش اندازی مبتنی بر خودشیفتگی مقابله کنیم؟!

در پشت گوش اندازی مبتنی بر خود شیفتگی به این دلیل کاری را که انجامش به نفع شماست به تعویق می اندازید که فکر می کنید کار مورد بحث در شان شما نیست و باورتان این است که نباید کارهای دور شان خود را انجام دهید. در این نوع پشت گوش اندازی شما به شدت به شان و مرتبه خود توجه دارید و احترام و عزت نفستان را در گرو و مبتنی بر داشتن مقام و جایگاه های رفیع می دانید.

اگر پشت گوش اندازی شما مبتنی بر خودشیفتگی باشد. لازم است با این فکر مبارزه کنید که نباید کارهایی را که دون شان خود می دانید انجام دهید و قبول کنید که انجام چنین کارهایی شما را خوار و خفیف نمی کند به جای اینکه عزت نفستان را به حفظ جایگاه های رفیع مشروط کنید آن را غیر شرطی نمایید، به خودتان بگویید که بودن در این جایگاه ها مزایایی دارد. اما مهمترین چیز زندگی نیست و اگر انجام یک کار سطح پایین به نفع شماست خود را به انجام آن وا دارید.

 

از شما متشکریم که تا انتهای این مقاله با ما همراه بودید. سوالات خود را در قسمت “نظرات” با ما در میان بگذارید، همچنین اگر ایده یا نظری در رابطه با این مطلب دارید، خوشحال می شویم آن را با ما در میان بگذارید.

 

پودر قوتو را با خواص نیروبخش، رفع ضعف و بی حالی، انرژی زا، تقویت حافظه، تقویت کننده عمومی بدن، بدون هیچ اسانس و افزودنی شیمیایی، از فروشگاه عطارک تهیه نمایید.

 
توجه

وب سایت عطارک در قبال نسخه ها و داروهای گیاهی پیشنهادی مسئولیتی نداشته و حتما قبل از مصرف با پزشک و یا مشاور طب سنتی مشورت نمایید.

 

راستی! برای دریافت مطالب بروز و جدید در حوزه سلامتی و طب سنتی  در کانال تلگرام عطارک یا پیج اینستاگرام عطارک عضو شوید.

پستهای مرتبط
هیچ نظر ارسال شده است.

| شما هم نظری ارسال کنید.

0