سبد خرید 0

بهترین زمان بچه دار شدن و فاصله سنی بین بچه ها

1 بار
06 مارس 19
بهاره
,,

بهترین زمان بچه دار شدن، تعداد و فاصله سنی مناسب بین بچه ها

مسائل مرتبط با پرورش و تربيت كودكان جز يكي از پنج علل اصلي اختلافات زناشويي بوده و متاسفانه ريشه اكثر آن ها عدم آگاهي از قبل است. بنابراین، زوجين قبل از ازدواج، توافق قبلي بر روي موضوعاتي همچون زمان بچه دار شدن، تعداد و فواصل آن ها و اصول كلي تربيتي با هم مذاكره كرده و به يك تفاهم كلي رسيده باشند هر چند برخي از افراد پس از ازدواج ممكن است نظر خود را تغيير دهند كه در چنين حالتي بايستي ريشه هاي آن توسط مشاوره بررسي و شناسايي و در صورت امكان اصلاح شود. حال در این مقاله به شما عزیزان خواهم گفت که، بهترین زمان بچه دار شدن و تعداد و فاصله سنی مناسب بین بچه ها چه موقع است.

 

بهترین زمان بچه دار شدن و فاصله سنی بین بچه ها

بهترین زمان بچه دار شدن و فاصله سنی بین بچه ها

 

آمادگي هاي لازم براي بچه دار شدن

  • شما هر دو ممكن است احساسات خوب و يا بد در مورد پدر يا مادر شدن داشته باشيد، آن را شناسايي كنيد و با يكديگر در ميان بگذاريد و نگراني هاي خود را معقولانه بر طرف كنيد.
  • مطمئن شويد وضعيت اقتصادي و مالیتان در حد معقول و مناسب است. زيرا حضور ٢٤ساعته مادر حداقل در دو سال اول بعد از تولد و حمايت بيشتر پدر و مادر از فرزند الزامي است. روزانه هزاران كودک در سراسر جهان به دليل فقر غذايي و بهداشتي مي ميرند و ربطي به دين و اعتقاداتشان ندارد.
  • روش هاي تقويت روابط زناشويي در دوران حاملگي و پس از آن را بياموزيد.
  • بچه دار شدن همراه با تحولي بسيار بزرگ در زندگي زناشويي است كه لزوما نه بد و نه خوب هستند. بلكه فقط از نوع تغيير و تفاوت هستند كه بايستي خود را برای آن ها آماده نمود.
  • هر دو (پدر و مادر) با تغييرات فيزيكي، روحي و رواني دوران حاملگي و پس از زايمان آشنا شويد و تمهيدات لازم را به عمل آوريد (خصوصا مسائل جنسي و غم و اندوه بعد از زايمان). در واقع سرآغاز بسياري از اختلافات زن و شوهري و دوري گرفتن آن ها از يكديگر عدم توجه به اين مسئله و آماده كردن خود است.
  • اگر حداقل يكي دو كتاب (يا نوار و دوره هاي آموزشي) خوب و نسبتا جامع در مورد حاملگي و سال هاي اول تولد مطالعه نكرده ايد، شما آمادگي پدر يا مادر شدن را نداريد.

نكته

منظور از آمادگي اقتصادي اين نيست كه حتما در وضعيت خوبي قرار داشت، بلكه حتي اگر بتوان با حذف برخي خرج هاي غير ضروري نيازهاي لازم براي فرزند دار شدن را تامين نمود و پدر مجبور نباشد وقت كمتري براي خانواده بگذارد، مي توان گفت كه آمادگي اقتصادي وجود دارد.

 

همچنین بخوانید: قبل از بارداری چه ویتامین هایی باید دریافت کنیم

 

بهترین زمان بچه دار شدن و فاصله سنی بین بچه ها

بهترین زمان بچه دار شدن

خوشبختانه امروزه به يمن پيشرفت هاي علمي مي توان دقيقا زمان و حتي تا حدود زيادي جنس فرزند خود را انتخاب كنيم. تصميم گيري در مورد زمان بچه دار شدن بستگي به سن، سلامت، وضعيت اقتصادي و اهداف طولاني مدت زوجين دارد. در كل بهترين سن بچه دار شدن حوالي ٢٥ سالگي (٢٠ تا ٣٠ سالگي) است. با افزايش سن مادر بعد از ٣٥ سالگي شيوع برخي از بيماري هاي ژنتيكي (خصوصا سندروم داون يا منگوليسم) و سن پدر بيش از ٤٥ سالگي شيوع برخي از بيماري ها (از جمله جهش هاي جديد ژنتيكي) در كودك شديدا افزايش مي يابد. خوشبختانه امكان بررسي ژنتيكي در اوايل حاملگي (از طريق بررسي مايع كيسه آب يا آمنيونيك) اين امكان را مي دهد تا تصميم مناسب و درست را اتخاذ كنيم.

تعداد فرزندان

يكي از مسائلي كه در تصميم گيري در مورد تعدادفرزندان تاثير مي گذارد، سابقه خانوادگي و تجربيات فردي شخص در دوران كودكي است (هر چند ممكن است بسياري از آن ها را به خاطر نداشته باشيم). تصميم نهايي در مورد تعداد فرزندان باز هم منوط به نظر و توافق زوجين دارد ولي با در نظر گفتن تمامي شرايط و مولفه ها به نظر مي رسد داشتن 2 تا ٣ فرزند انتخاب مناسب تري باشد. (در برخي موارد ممكن است يك فرزند كافي باشد و در مواردي ٣ فرزند).

فاصله سنی مناسب بین بچه ها

 اگر چه سختي ها و مشكلات دو فرزند حداقل در ٢ يا ٣سال اول تولد آن ها بيشتر از يك فرزند است، اما از آنجايي كه مهمترين عامل رشد و تكامل درست كودك بعد از دو سالگي داشتن هم بازي است و نيز احساس تنهايي دركودكان تك نسبتا شايع است و شخصيت طبيعي كودك در حضور خواهر يا برادر نزديك به هم بهتر شكل مي گيرد، در كل مشكلات پدر و مادري هاي ٢ فرزند كمتر از تك فرزند خواهد بود. بر همين اساس تفاوت سني مناسب براي خواهر و برادرها يك و نيم تا دو سال توصيه مي شود.

توجه: فرزند نه يك اسباب بازي، نه سرمايه، نه حلال مشكلات زناشويي است بلكه موجود معصومي است كه به واسطه مي توان به رشد و كمال رسيد. زندگي را دوباره تجربه و جاودانگي را حس كرد. پس به خاطر ديگران بچه دار نشويد.

مشيت الهي همان نظام و قوانين حاكم بر طبيعت است و اساس خلقت دادن عقل و آزادي به انسان و پذيرش مسئوليت است. و اساسا بازخواست در جهان آخرت، به دليل داشتن همين اختيار و آزادي و پذيرش مسئوليت است. پس در بچه دار شدن نيز مسئولانه و نه از روي شانس عمل كنيد.

 

09120030980

برای دریافت مشاوره و یا اطلاعات بیشتر  می توانید از طریق آی دی تلگرام و یا تماس با شماره تلفن فوق اقدام نمایید.

 

@attarak_ad

 

از شما متشکريم که تا انتهاي اين مقاله با ما همراه بوديد. لطفا سوالات خود را در قسمت “نظرات” با ما در ميان بگذاريد، همچنين اگر ايده يا نظري در رابطه با مطلب حاضر داريد، خوشحال مي شويم آن را با ما در ميان بگذاريد.

توجه

وب سایت عطارک در قبال نسخه ها و داروهای گیاهی پیشنهادی مسئولیتی نداشته و حتما قبل از مصرف با پزشک و یا مشاور طب سنتی مشورت نمایید.

 

راستی! برای دریافت مطالب بروز و جدید در حوزه سلامتی و طب سنتی  در کانال تلگرام عطارک عضو شوید.

پستهای مرتبط
هیچ نظر ارسال شده است.

| شما هم نظری ارسال کنید.

عطارک
0