سبد خرید 0

آیا خنده باعث درمان بیماری ها می شود ؟ چگونه خنده درمانی کنیم ؟

848 بازدید
04 مهر 99
مروارید
,,

آیا خنده باعث درمان بیماری ها می شود ؟ با خنده درمانی چه بیماری هایی درمان می شوند؟

خنده نوعی ابراز شادی یا خوشبختی است و تاثیرات آن خیلی زود بر انسان ظاهر می شود و بخشی از رفتار انسان محسوب می شود که توسط مغز سازمان یافته است. خنده به روشن شدن اهداف فرد کمک می کند و تعاملات اجتماعی و مشارکت وی با دیگران را افزایش می دهد و نشانه ای از تعامل مثبت شخص با دیگران است. خنده گاهی اوقات ممکن است یک پدیده مسری باشد، به این معنی که خنده فرد ممکن است باعث خنده دیگران شود. در این مقاله می خواهیم فواید خنده برای درمان بیماری ها و انواع خنده درمانی را بررسی کنیم؛ پس با ما همراه باشید.

 

آیا خنده باعث درمان بیماری ها می شود ؟ چگونه خنده درمانی کنیم ؟

آیا خنده باعث درمان بیماری ها می شود ؟ چگونه خنده درمانی کنیم ؟

 

 از قلب محافظت کنید

تحقیقات نشان می دهد که خنده به طور غیر مستقیم محافظ قلب می باشد، چون فشار روانی باعث تجمع کلسترول در دیواره عروق کرونر، در نهایت منجر به مشکل قلبی می شود، هنگامی که فرد از ته دل می خندد، هورمون کورتیزول (هورمونی که وقتی فرد تحت تاثیر استرس قرار می گیرد ترشح می شود) به کمترین حد خود می رسد. بنابراین وقتی فردی استرس دارد و می خندد این میزان ترشح هورمون کورتیزول در بدن را کاهش می دهد و بدن را از طریق ترشح آنتی بادی هایی که با عفونت مقابله می کنند، تقویت می کند و از سفت شدن رگ ها جلوگیری می کند.

خنده نوعی ورزش است

محققان نشان دادند صد بار خندیدن همان تاثیر 15 دقیقه ورزش روی تردمیل را دارد. خنده روی سیستم تنفسی، دیافراگم، ناحیه شکم و عضلات صورت، پاها و پشت تاثیر می گذارد.

فواید خنده برای تسکین درد ستون فقرات

در تحقیقات ثابت شده است که کسانی که از درد ستون فقرات رنج می برند، و نمی توانند عمیق بخوابند، اگر ده دقیقه بخندند، بدون درد می توانند حدود دو ساعت بخوابند.

فواید خنده برای تقویت سیستم ایمنی بدن

استرس باعث تضعیف سیستم ایمنی بدن می شود و احساس شوخ طبعی با ترشح آنتی بادی توانایی بدن در مبارزه با عفونت را افزایش می دهد و همچنین باعث افزایش سلول های ایمنی بدن می شود. وقتی می خندیم، سلول های طبیعی که تومورها و ویروس ها را از بین می برند افزایش می یابند و ترشح پروتئین های بدن برای مبارزه با ویروس ها افزایش می یابد.

خنده درمانی پیشگیری و درمان کرونا

امروزه از خنده در صدمات جسمی و اختلالات روحی به عنوان درمان استفاده می شود. در سر تا سر دنیا افراد زیادی در مورد کرونا به این راه پیشگیری و درمان در کنار سایر راه ها توجه دارند و از این راه غافل نشده اند. در کلاس های خنده درمانی، فواید خندیدن و اثرات آن بر روی بدن و روان به صورت کامل برای شرکت‌ کنندگان توضیح داده می شود تا متوجه شوند این درمان تا چه حد می تواند حال آن ها را خوب کند.

افرادی که بیرون از خانه به کار مشغولند، ساعت‌ های زیادی را در معرض فشار کاری و استرس هایی از جمله شیوع کرونا ویروس قرار دارند. این ویروس تنش های روانی را چندین برابر کرده است و از آنجا که استرس باعث کاهش سیستم ایمنی بدن می شود شانس ابتلا به این بیماری افزایش پیدا می کند. همان طور که گفته شد خنده درمانی و ورزش خنده منجر به تقویت سیستم ایمنی بدن می شود و اثرات نامطلوب فشار روانی بر بدن را به طرز قابل ملاحظه ای کاهش می دهد. در نتیجه خندیدن بهترین کمک به درمان کرونا می تواند باشد.

 

همچنین بخوانید: خنده و خنداندن را جایگزین غم کنید

 

خنده فواید دیگر نیز دارد از جمله:

  • خنده باعث خوشبختی و شادی می شود؛
  • به شما جوانی می بخشد و توانایی مراقبه و آرامش را افزایش می دهد؛
  • با افزایش سطح اکسیژن وارد شده به ریه، برای بیماران مبتلا به برونشیت و آسم سودمند می باشد؛
  • خنده باعث می شود جوان تر به نظر برسید، خنده باعث خوش تیپ شدن و زیبایی چشم شما می شود؛
  • تعامل اجتماعی و روحیه کار تیمی و اشتراکی را افزایش می دهد؛
  • خنـده به شما اعتماد به نفس می بخشد و خلاقیت شما را افزایش می دهد؛
  • خنده باعث می شود شما واضح تر و بهتر فکر کنید؛
  • خنده خروپف را کاهش می دهد، زیرا به شل نشدن عضلات گلو کمک می کند؛
  • خنده باعث افزایش عملکرد ذهن می شود و توانایی شما در حفظ اطلاعات برای بیشترین زمان ممکن را بالا می برد و موجب تقویت حافظه می شود؛

انواع خنده درمانی

طنز درمانی (اتکا به شوخ طبعی در روان درمانی)

استفاده از کتاب ها، برنامه های سرگرمی، فیلم ها و رمان هایی که باعث خنده بیمار می شود. این کار ممکن است به صورت فردی جداگانه و یا به صورت گروه های درمانی انجام شود، اما مورد دوم نتیجه مطلوبی را ایجاد نمی کند، زیرا ممکن است موضوعات خنده دار برای همه جالب نباشد.

دلقک درمانی

دلقک درمانی در چارچوب اقامت در بیمارستان ها و مراکز درمانی تخصصی صورت می گیرد. یک “دلقک” که بخشی از درمان است، با گذر از اتاق ها و ارائه کارهای طنز به درمان به ویژه درمان کودکان کمک می کند، مانند: جادو، بازی، موسیقی و سرگرمی یا ارائه شادی و خنده به کودکان. از جمله مزایای این روش درمانی تقویت روحیه همکاری در بین کودکان، کاهش اضطراب کودکی که والدینش با او نیستند و کاهش نیاز به استفاده از داروهای آرامبخش برای برخی افراد، کاهش احساس درد و تحریک کارایی سیستم ایمنی بدن است. در می یابیم که این نوع درمان فقط به بیمارستان محدود نمی شود بلکه می تواند در پناهگاه کودکان، مهد کودک ها، مکان های جنگ و زندان ها مورد استفاده قرار گیرد.

 

همچنین بخوانید: رازهای خنده جذاب

 

درمان با محرک های خنده

در اینجا، پزشک با جمع آوری اطلاعات از شخصی که خواهان این نوع درمان است، “پرونده انگیزه های خنـده” را برای بیمار خود تهیه می کند. در مورد چیزهایی که انگیزه او را برای خندیدن بالا می برند (از کودکی بیمار به دلیل موقعیت ها و شوخی هایی که ترجیح می دهد) و از طریق این اطلاعات، پزشک برخی از تمریناتی را که برای تحریک او به خندیدن انجام می دهد، به فرد آموزش می دهد و اهمیت روابط اجتماعی را به عنوان بخشی از درمان به وی یادآوری می کند. پزشک مسئولیت بزرگی دارد و مسئولیت او این است که چگونه بین آنچه از نظر بیمار شوخی تعبیر می شود و آنچه شوخی نیست تفکیک کند و این کار آسانی نیست.

یوگا خنده درمانی

این یوگا مشابه یوگای سنتی است و می توان آن را به صورت گروهی یا باشگاهی انجام داد. یوگا در اینجا یا به منظور درمان مکمل و یا پیشگیری است و شامل تمریناتی است که به مدت (30-45) دقیقه با هدایت یک فرد آموزش دیده طول می کشد و شامل مراحل زیر است:

تمرینات تنفسی یوگا

کشش با خنده. در این تمرین نیازی به استفاده از مواد خنده آور نداریم. بدون مراجعه به مراجع پزشکی یا کمک تخصصی توسط خود شخص به تنهایی قابل انجام است.

تامل در مورد خنده تمرینی است که حدودا 15 دقیقه طول می کشد و برای افرادی که خندیدن برای آن ها دشوار است بسیار مفید است.

ورزش خنده شامل سه مرحله است:

مرحله کشش: جایی که فرد تمام انرژی خود را به سمت طولانی شدن هر عضله در بدن خود هدایت می کند بدون اینکه بخندد. مرحله خنـده: جایی که فرد به تدریج با لبخند شروع به خندیدن می کند تا زمانی که به خنده های عمیق از ته دل برسد. مرحله مراقبه: فرد از خندیدن دست می کشد، چشمانش را می بندد و با تمرکز شدید بی صدا نفس می کشد.

 

از شما متشکریم که تا انتهای این مقاله با ما همراه بودید. سوالات خود را در قسمت “نظرات” با ما در میان بگذارید، همچنین اگر ایده یا نظری در رابطه با این مطلب دارید، خوشحال می شویم آن را با ما در میان بگذارید.

 

معجون چای زعفرانی را با خواص ضد نفخ معده و شکم، آرامبخش، نشاط آور، رفع خستگی، رفع ضعف اعصاب، خوش عطر و خوشمزه کردن چای، پیشگیری و درمان بدبویی دهان، بدون هیچ اسانس و افزودنی شیمیایی، از فروشگاه عطارک تهیه نمایید.

توجه

وب سایت عطارک در قبال نسخه ها و داروهای گیاهی پیشنهادی مسئولیتی نداشته و حتما قبل از مصرف با پزشک و یا مشاور طب سنتی مشورت نمایید.

 

راستی! برای دریافت مطالب بروز و جدید در حوزه سلامتی و طب سنتی  در کانال تلگرام عطارک یا پیج اینستاگرام عطارک عضو شوید.

پستهای مرتبط
هیچ نظر ارسال شده است.

| شما هم نظری ارسال کنید.

0